Lietuvoje

2019.05.01 11:41

Vilniuje šimtai žmonių reikalavo lygių teisių ir oraus atlyginimo

LRT.lt, BNS, ELTA 2019.05.01 11:41

Trečiadienį, Tarptautinę darbo dieną, Vilniuje į Nepriklausomybės aikštę prie Seimo susirinko apie porą šimtų žmonių reikalauti lygių teisių ir oraus atlyginimo už darbą.

„Praėjusiais metais gegužės 1-ąją minėjome kaip šventę, šiais metais surinkę nuomones iš įvairių jautrių grupių, nusprendėme, kad šiandien – ta diena, kai turime pasakyti, kad ateiname savo teisių“, – trečiadienį BNS sakė viena iš akcijos organizatorių Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vadovė Inga Ruginienė.

Anot jos, Lietuvoje dar tenka kovoti dėl socialinio teisingumo, plinta skurdas, todėl eitynėmis Gedimino prospektu ir mitingu prie Vyriausybės siekiama valdžiai priminti, kas turėtų būti jos darbo prioritetas.

I. Ruginienės teigimu, šiemet prie profesinių sąjungų ir dirbančiųjų prisidėjo kitų jautrių visuomenės grupių atstovai: neįgalieji, LGBT, jaunimo atstovai.

Akcijoje taip pat dalyvauja Lietuvos socialdemokratų partijos vadovybė.

„Daug skirtingų suinteresuotų grupių, kurios kiekviena ateina su savo žinute. Raktinis žodis yra teisės“, – pabrėžė I. Ruginienė.

„Mes reikalaujame teisių į orų darbo užmokestį, mes reikalaujame teisių į lygias galimybes, mes reikalaujame teisių į laisvą žodį ir informaciją, reikalaujame lygių galimybių neįgaliesiems integruotis į darbo rinką“, – teigė profsąjungų vadovė.

Tarptautinės darbo dienos minėjimas vyksta ir Kaune. Čia profesinė sąjunga „Sandrauga“ rengia žygį nuo Laisvės alėjos iki Nepriklausomybės aikštės, kur planuojamas mitingas „Išgirskite mus“.

Atlyginimai auga dėl to, kad auga viršvalandžiai

Europos Sąjungos Komisija, pasak profesinės sąjungos „Solidarumas“, įvertindama Lietuvą, atskleidė, kad socialinė atskirtis Lietuvoje yra viena iš pačių didžiausių Europoje, o Lietuva yra vienintelė Europos šalis, kurioje socialinė nelygybė auga, net augant šalies ūkiui.

Šios profesinės sąjungos pateikiamais duomenis, Lietuvos BVP vienam gyventojui sudaro 79 proc. Europos Sąjungos vidurkio, tačiau vidutinis atlyginimas Lietuvoje tėra 45 proc. Europos Sąjungos vidurkio, rašoma profsąjungos išplatintame pranešime.

Lietuva pagal viršvalandinį darbą pirmauja Europoje. Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacija atskleidė, kad Lietuvos darbuotojai dirba apie 400 val. per metus daugiau nei vokiečiai. Tačiau dažnai Lietuvos darbuotojai už viršvalandinį darbą negauna įstatymais nustatyto užmokesčio ir dirba daugiau nei rodo oficiali statistika, o neretai dalis dirbtų viršvalandžių neparodomi darbo laiko apskaitoje.

Statistika rodo, anot profsąjungos, kad darbuotojų atlyginimai Lietuvoje auga, bet ji nerodo, kad jie auga daugiausiai dėl to, kad auga viršvalandžių kiekis.

Lietuvos darbuotojų, išėjusių į pensiją, kaip pažymi „Solidarumas“, laukia dar didesnis skurdas, nes vidutinė pensija Lietuvoje sudaro tik 70–80 proc. minimalios algos, o ne 70–80 proc. vidutinės algos, kaip yra daugumoje Europos Sąjungos šalių, kuriose pensijos visada yra didesnės, o ne mažesnės už minimalų atlyginimą.

„Tačiau užuot skatinusi Lietuvos darbuotojų atlyginimų augimą, dabartinė valdžia leidžia beveik be apribojimų juos pakeisti „pigiais“ darbuotojais iš Europos Sąjungai nepriklausančių šalių, atiduodant užsieniečius nesąžiningų Lietuvos darbdavių savivalei, kurie begėdiškai juos apgaudinėja ir išnaudoja, pasinaudoję įstatymų spragomis, kurių nepaisant profesinių sąjungų reikalavimų valdžia nenori naikinti“, – sakoma Lietuvos profesinės sąjungos „Solidarumas“ pranešime.

Teisės, o ne pelnas

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija pateikė penkis savo reikalavimus. Visų pirma, anot jų, daugiau šalies dirbančiųjų turėtų gauti orų atlygį. Konfederacijos teigimu, šiandien ketvirtadalis Lietuvos dirbančiųjų gauna minimalų „skurdo atlyginimą“. Konfederacija ragina valdžios institucijas nepataikauti verslo interesams ir neaukoti socialinės gerovės dėl pelno siekimo.

Taip pat konfederacija reikalauja užtikrinti nemokamą sveikatos priežiūrą, mokslą ir kitas viešas paslaugas. „Eilę metų siaurinama socialinė apsauga, nepakankamas viešojo sektoriaus finansavimas prieštarauja siekiui užtikrinti visuomenę, kurioje kiekvienas žmogus turėtų lygias teises“, – teigia konfederacijos atstovai.

Konfederacija taip pat reikalauja, kad skirtingų lyčių atstovų darbas būtų vertinamas vienodai. Pasak konfederacijos atstovų, šiandien „socialinė reprodukcija“, „rūpinimasis artimiaisiais“ yra daugiausiai moterų atsakomybė, už tai nėra atlyginama. Ši problema turėtų būti sprendžiama užtikrinant visiems prieinamas ugdymo ir priežiūros galimybes.

Konfederacijos nuomone, šiandien darbdaviai naudojasi pažeidžiamais, iš užsienio atvykstančiais darbuotojais ir jiems moka mažesnius atlyginimus: „Vienodų darbo ir socialinių teisių užtikrinimas visiems darbuotojams, nepaisant jų lyties, tautybės, rasės, pasitarnauja visų darbuotojų gyvenimo sąlygų gerinimui“ – dar vienas konfederacijos reikalavimas.

Be to, konfederacija kritikuoja dabartinę padėtį, kai miestai yra skirti verslui, o ne žmonėms. „Parkai, viešasis transportas, kultūros renginiai, bibliotekos, sporto ir laisvalaikio centrai turi būti pakankamai finansuojami ir atnaujinami“, – teigiama konfederacijos pranešime.