Naujienų srautas

Lietuvoje2019.04.30 21:46

Rekordinės kompensacijos už žmogaus teisių pažeidimus: ministras pripažįsta – suma didelė, bet padėtis neprastėja

Europos žmogaus teisių teismas pernai iš Lietuvos prisiteisė daugiau nei pusę milijono eurų – tai rekordinė suma. Teisingumo ministras pripažįsta, kad suma didelė, tačiau ramina, kad žmogaus teisių padėtis Lietuvoje neprastėja.

Teismas esą būtent pernai išnagrinėjo akstesnius skundus dėl kalinimo sąlygų, be to, didžiausia kompensacija – 130 tūkstančių eurų – priteista dėl neteisėto kalinimo slaptame CŽA kalėjime Lietuvoje. Žmogaus teisių ekspertai atkreipia dėmesį ir į daugiau nei dešimtmetį neįgyvendintus teismo sprendimus.

Rekordinės kompensacijos už žmogaus teisių pažeidimus

Šių metų pabaigoje Lukiškių kalėjime gyvens tik balandžiai. Nuteistieji jau perkeliami į kitas įkalinimo įstaigas. Valstybei iki šiol kainavo ne tik uždaromo kalėjimo išlaikymas, bet ir kompensacijos nuteistiesiems už netinkamas kalinimo sąlygas. Būtent tokių bylų prieš Lietuvą pernai daugiausia išnagrinėjo Europos žmogaus teisių teismas.

„Turime labai aiškiai apibrėžtą problemą, kurios nebeginčija, ir valstybinės institucijos ir Teisingumo ministerija pripažįsta, kad turime sisteminę problemą: tokiose vietose kaip Lukiškių tardymo izoliatorius, kaip Šiaulių tardymo izolitoriuje yra elementariai žmogaus teises pažeidžiančios sąlygos“, – sako Karolis Liutkevičius, Žmogaus teisių stebėjimo instituto atstovas.

Nuteistųjų iš Lietuvos bylos Strasbūre jau nagrinėjamos supaprastinta tvarka, remiantis ankstesniais precedentais. Teisingumo ministras žada, kad tokių bylų mažės.

„Reformų aišku reikia, tai ir daroma, šiais metais uždaromas lukiškių kalėjimas kur daug bylų pralaimėjome, nes kameros per mažos, neaitinka reikalavimu, taip pat kalinių skaičius per didelis, bet mes pateikėm teisės aktų projektų ir jie seime vertinami. Iš tikrųjų sąlygos kalėjime griežtėja, bet yra paskatų taisytis“, – teigia Elvinas Jankevičius, teisingumo ministras.

Didžiausia suma – palestiniečiui

Iš viso pernai Lietuva už Strasbūro teismo pripažintus žmogaus teisių pažeidimus turėjo sumokėti rekordinę sumą – daugiau nei pusę milijono eurų. Tai yra triskart daugiau nei užpernai. Ministras pripažįsta, kad suma didelė, tačiau esą tai nereiškia, kad pablogėjo žmogaus teisių padėtis, nes išnagrinėtos ir prieš dešimtmetį pateiktos bylos.

„Laikotarpiai kurie yra susiję vertinant kalinimo sąlygas yra senesni. Tiesiog teismas tas bylas dabar perduoda pakankamai didelėmis grupėmis. Kas sąlygoje didesnį skaičių kompensacijų“, – LRT TELEVIZIJAI sako Lina Urbaitė, laikinoji Lietuvos atstovė EŽTT.

Didžiausią kompensaciją Strasbūro teismas priteisė palestiniečiui Abu Zubeidai. Teismui nekilo abejonių, kad jis prieš daugiau nei dešimtmetį buvo kalinamas slaptame CŽA kalėjime Antaviliuose. Nors Lietuva tokių įrodymų nerado, palestiniečiui priiteista šimtas tridešimt tūkstančių eurų. Lietuvą neteisėtu kalinimu CŽA kalėjime kaltina ir Saudo Arabijos pilietis Mustafa Hausavis.

„Dabar yra antra byla, kuri laukia sprendimo prieš Lietuvą ir labai realu, kad sprendimas bus panašus. Vėlgi, panašu, kad Lietuva moka tą kainą ir tenka pripažinti tuos pažeidimus, kurie buvo padaryti prieš daugiau nei 10 metų, tuo metu nesugebėjom išspręsti problemos, atlikti tinkamai tyrimo“, – sako K. Liutkevičius.

Kasmet prieš Lietuvą pateiiikiama kone penki šimtai skundų, tačiau tik vienas iš dešimties nagrinėjamas. Tiesa, apie keturiasdešimt Žmogaus Teisių Teismo sprendimų Lietuva iki šiol neįvykdė, kai kurių daugiau nei dešimtmetį – pavyzdžiui, dėl lyties keitimo.

Plačiau – „Panoramos“ reportaže nuo 12:33 min.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi