Lietuvoje

2019.04.30 15:10

Kubilius: premjero kreipimasis į Baltarusiją dėl Astravo AE – politinis žaidimas

LRT.lt2019.04.30 15:10

Antradienį BNS naujienų tarnyba pranešė, kad Baltarusijos premjeras Sergejus Rumas, balandžio 22 dienos atsakyme Lietuvos Premjerui Sauliui Skverneliui, atmetė pastarojo pasiūlymą netoli Lietuvos sienos baigiamą statyti Astravo atominę elektrinę (AE) paversti dujomis kūrenama elektrine. Seimo TS-LKD frakcijos narys Andrius Kubilius teigia, kad jau nuo pat pradžių buvo aišku, jog premjero S. Skvernelio kreipimasis tebuvo politinis žaidimas.

Akivaizdu, kad Premjeras, kreipdamasis į Baltarusiją su pasiūlymu baigiamą statyti Astravo atominę elektrinę (AE) paversti dujomis kūrenama elektrine, puikiai suprato tokio žingsnio beviltiškumą. Tada kyla klausimas, dėl ko tai buvo daroma: arba tai buvo tik politinis žaidimas, siekiant parodyti, kad ir Premjeras šiuo klausimu kažką „reikšmingo“ nuveikė, ar po visu tuo yra „antrasis dugnas“, kurį tokiais keistais pasiūlymais  bandoma užmaskuoti. Gali būti, kad tas „antrasis dugnas“ yra mūsų Vyriausybės noras įsivelti į kokias nors derybas su Baltarusijos puse: dėl Astravo AE veiklos saugumo stebėjimo ar kitų tariamai techniškų dalykų. Tai būtų pavojingos iniciatyvos. Juk visiškai aišku, kad Lietuvai pagal antiastravinį įstatymą nebeįsileidžiant elektros iš Baltarusijos, ši šalis bet kokia kaina sieks užsitikrinti elektros eksportą į Lietuvą ir šis klausimas bus bet kokių derybų su Baltarusija šerdis“, – mano A. Kubilius.

Seimo narys taip pat teigė, kad Vyriausybė Astravo AE reikaluose turėtų ne keistais ir įtartinais „planais-chuliganais“ užsiiminėti, o „neatidėliojant parengti, viešai paskelbti ir pradėti įgyvendinti realų Lietuvos planą, kaip per artimiausius porą metų Lietuva, tam tinkamai pasirengusi, atjungia pagrindines magistralines elektros linijas, kurios vis dar jungia Lietuvą su Astravo AE. Tai padėtų ir Baltarusijos pusei bei Rosatomui  suprasti, kad sugundyti Lietuvą pirkti Astravo AE elektrą niekaip nepavyks, nes tiesiog nebebus laidų, per kuriuos ta elektra galėtų pasiekti Lietuvos rinką. Tuos laidus vis tiek reikės atjungti iki 2025 metų, jeigu Lietuva tikrai planuoja nuo 2025 metų būti sinchronizuota su Europos kontinentine sistema. Todėl geriau tokį atjungimą padaryti anksčiau, kol Astravo AE dar neprijungta prie tinklo, nei vėliau“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.