Lietuvoje

2015.06.17 12:06

Politologai: Seimas aiškinasi santykius su prezidente

BNS2015.06.17 12:06

Seimo narių balsavimas prieš Nerijaus Meilučio skyrimą generaliniu prokuroru gali būti protestas prieš prezidentės politiką, mano BNS kalbinti politologai.

Seimo narių balsavimas prieš Nerijaus Meilučio skyrimą generaliniu prokuroru gali būti protestas prieš prezidentės politiką, mano BNS kalbinti politologai.

„Labai tikėtina, kad per šį balsavimą kai kurių frakcijų nariai tiesiog aiškinosi santykius su prezidente: balsuojant prieš kandidatą buvo norima „nubausti“ prezidentę ir skirtingos frakcijos galėjo turėti skirtingų priežasčių tokiam veiksmui“, – BNS sakė Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto direktorius Ramūnas Vilpišauskas.

Kauno technologijos universiteto Viešosios politikos ir administravimo instituto direktorius Algis Krupavičius atkreipė dėmesį, kad prezidentė jau kurį laiką skirdama pareigūnus nepalikdavo Seimui laiko diskusijoms.

„Baigiasi pareigūno kadencija, ir likus savaitei ar porai, prezidentė teikia kandidatūrą, įvardija asmenį, kuris galėtų užimti tą postą, ir kadangi kadencija baigiasi, Seimas be ilgų diskusijų tvirtindavo. Šį kartą tokia cezariška taktika – atėjau pamačiau nugalėjau – nepavyko“, – kalbėjo A. Krupavičius.

Jis pabrėžė, kad dabar prezidentei Daliai Grybauskaitei reikės ne tik ieškoti naujo kandidato, bet ir labiau atsižvelgti į Seimo nuomonę. Abiejų politologų nuomone, tokiam Seimo sprendimui įtakos galėjo turėti ir D.Grybauskaitės veiksmai skiriant švietimo ir mokslo ministrą.

Kita vertus, politologai įžvelgė ir su pačiu kandidatu susijusių tokio sprendimo priežasčių. R. Vilpišausko teigimu, N. Meilutis galėjo būti nepriimtinas dėl per didelio nepriklausomumo ar per mažo žinomumo. A. Krupavičius sukritikavo ir kandidato į generalinius prokurorus kalbą.

„Pasisakymas buvo gana bendras, daugmaž žinomomis temomis, aiškumo, tikslumo, kandidato kalbai pritrūko“, – teigė A. Krupavičius.

Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad su šiuo sprendimu Seimas gali grįžti prie platesnio klausimo dėl pačios prokuroro skyrimo tvarkos. Už N.Meilučio kandidatūrą antradienį per slaptą balsavimą buvo 46 Seimo nariai, prieš – 50, 19 susilaikė.

Pagal Konstituciją, prezidentas generalinį prokurorą skiria ir atleidžia Seimo pritarimu. 40-ties N. Meilutis šešerius metus yra dirbęs ikiteisminio tyrimo pareigūnu, nuo 2004 metų jis eina teisėjo pareigas, nuo 2011 metų vadovauja Kauno apygardos teismui. Ligšiolinio generalinio prokuroro Dariaus Valio kadencija baigėsi birželio 15 dieną. D. Valys prokuroru penkerių metų kadencijai buvo paskirtas 2010-aisiais.