Lietuvoje

2015.06.16 17:14

Seimas užtrenkė duris prezidentės kandidatui į generalinio prokuroro postą

Birutė Vyšniauskaitė, LRT.lt2015.06.16 17:14

Šalies vadovė Dalia Grybauskaitė antradienį Seime patyrė vieną rimčiausių per visą savo prezidentavimą pralaimėjimų: didele balsų persvara jos pasirinktas kandidatas į generalinio prokuroro postą – Kauno apygardos teismo vadovas Nerijus Meilutis – nebuvo patvirtintas į šias svarbias pareigas.

Šalies vadovė Dalia Grybauskaitė antradienį Seime patyrė vieną rimčiausių per visą savo prezidentavimą pralaimėjimų: didele balsų persvara jos pasirinktas kandidatas į generalinio prokuroro postą – Kauno apygardos teismo vadovas Nerijus Meilutis – nebuvo patvirtintas į šias svarbias pareigas.

Per slaptą balsavimą už N. Meilučio kandidatūrą pasisakė 46 Seimo nariai, prieš buvo 50, 19 susilaikė.

„50 prieš? Įdomu! Ką tai reikštų, dar nespėjau pagalvoti. Buvo kalbų, esą prezidentūra nori kišeninio prokuroro, tai dabar, ko gero, Seimas nori kišeninio prokuroro“, – kalbėjo konservatorių atstovas Arvydas Anušauskas.

Jis, kaip ir daugelis konservatorių, palaikė N. Meilučio kandidatūrą.

„Šukuosena – ne ta. Turi būti rimta šukuosena“, – išgirdęs balsavimo rezultatus juokavo liberalas Eugenijus Gentvilas, o čia pat surimtėjęs pareiškė, jog asmeniškai jo N. Meilutis savo siekiu tapti generaliniu prokuroru nelabai įtikino.

„Gal per didelis nusivylimas Dariumi Valiu. Kad jis (N. Meilutis – Red.) nepasiduos politinėms įtakoms, [tikėtis] tampa sudėtinga. Seimui turi būti pasiūlytas žmogus, kuris jau ne kartą būtų pademonstravęs savo prokurorišką stuburą“, – teigė E. Gentvilas.

Pasak jo, Liberalų sąjūdžio frakcija balsavo įvairiai. Šios frakcijos narys Vitalijus Gailius atkreipė dėmesį, kad, jeigu prezidentūra vėl Seimui teiks N. Meilučio kandidatūrą, gal „nebus taip skubama, gal labiau bus deramasi su frakcijomis“. V. Galius taip pat atkreipė dėmesį, jog būtų gerai, jei parlamentarai galėtų rinktis prokurorą iš kelių kandidatūrų.

„Akivaizdu, jog prezidentūrai teks ieškoti kito kandidato. Matyt, tai, kad N. Meilučio kandidatūra buvo lydima tam tikrų kalbų, Seimui padarė įspūdį“, – svarstė Liberalų sąjūdžio frakcijos vadovas Eligijus Masiulis.

Darbo partijos atstovas Vytautas Gapšys teigė, jog frakcija Seime N. Meilučio atžvilgiu buvo nusiteikusi palankiai: „Man pačiam jo profesinė patirtis nekėlė abejonių, bet, akivaizdu, kad prezidentūrai teks ieškoti kito kandidato.“

Vienas įtakingiausių konservatorių Jurgis Razma įtarė, kad didžiosios Seimo Socialdemokratų ir Darbo partijos frakcijos balsavo prieš N. Meilutį: „Apgailestauju dėl tokio sprendimo. Panašu, jog tokiu būdu buvo atkeršyta prezidentei už kai kurių ministrų skyrimą“.

Seimui nepritarus N. Meilučio kandidatūrai, prezidentūra teigia, kad tokiu žingsniu parlamentas rodo atsainų požiūrį į prokuratūros problemas.

„Balsavimas parodė, kad į prokuratūros problemas Seime žiūrima atsainiai. Ryžtingesni ir gerai dirbantys vadovai Seimui nepriimtini. Generalinio prokuroro skyrimas nusikelia neribotam laikui“, – skelbiama Prezidentės spaudos tarnybos išplatintame komentare.

Kol bus paskirtas naujasis generalinis prokuratūras, šias pareigas laikinai eis generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.