Naujienų srautas

Lietuvoje2019.04.29 21:52

Partijos vairą išlaikęs Paluckas: savo pozicijas netgi sutvirtinau

Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininku dvejų metų kadencijai perrinktas Gintautas Paluckas. Tai šiuo metu didžiausia Lietuvos politinė partija, turinti 17 tūkst. narių, partijos pirmininko rinkimuose dalyvavo daugiau nei 7 tūkst. Pasak pačių socdemų, 9 iš 10 balsavo už G. Palucką. Jis – LRT TELEVIZIJOS laidoje „Dienos tema“.

– Per partijos pirmininko rinkimus išvažiavote į pajūrį švęsti santuokos 10-mečio. Vadinasi, buvote įsitikinęs, kad būsite perrinktas. Algirdas Sysas nebuvo jums konkurentas?

G. Paluckas: Aš išvažiavau tam, kad netrukdyčiau sklandaus rinkimų proceso, nedaryčiau įtakos ir pan., bet, aišku, šventę taip pat reikia švęsti. A. Sysas yra patyręs politikas ir jo tikrai nereikia nei sumenkinti, nei nuvertinti. Tiesiog mūsų partijos nariai nori tęstinumo, tų žingsnių ir tų priemonių, tos politikos, kuri buvo inicijuota prieš dvejus metus, tokia vienintelė priežastis. O su Algirdu mes esame ir bendraminčiai, ir bendražygiai.

– Kaip sakė jūsų buvęs konkurentas, dabar Jonavos meras Mindaugas Sinkevičius, kai ferraris jau įgauna pagreitį, negerai keisti jo važiavimo. Galbūt todėl jis pats nedalyvavo tuose rinkimuose. Jūsų manymu, ar palengvino pergalę tai, kad nebuvo M. Sinkevičiaus?

G. Paluckas: Aišku, intrigos, matyt, būtų buvę šiek tiek daugiau, nes tam tikro revanšo galbūt kai kas ir siekia. Gal netgi buvo žmonių ir partijos išorėje, kurie mėgino inicijuoti tokį dalyką, tikėdamiesi galbūt ir šį bei tą laimėti. Inicijuoti partijų susijungimą ir panašius dalykus, bet tai, ką mes padarėme per dvejus metus, leido mums atgauti savivertę, pasitikėjimą savimi, ir tas naujasis laikotarpis bus tvirtėjimo ir augimo laikotarpis. Dėl to mes tiek su Mindaugu, tiek Algirdu, tiek su kitais sutariame.

– Bet taip suprantu, kad tiems atskilėliams kelio atgal, nesvarbu, kas ką norėjo, galvojo ar planavo, nėra?

G. Paluckas: Nežinau, kas ką planavo ir kokias intrigas rezgė, bet jiems nepasisekė, jokio susijungimo nebus.

– Bet pralaimėjimo atveju, jeigu būtumėte netapęs partijos pirmininku, jūsų padėtis būtų buvusi tarsi visiškai beviltiška? Jūs nesate Seimo narys, nesate Vilniaus tarybos narys, praradote vicemero postą ir tarsi būtumėte tapęs tokiu eiliniu socialdemokratu. Tai kelias į politinę užmarštį. Galvojote apie tai?

G. Paluckas: Politikoje būti eiliniam nėra nieko blogo, visi pradedam nuo eilinio.

– Būtumėte nuo aukšto nusileidęs į eilinius.

G. Paluckas: Kaip sakoma liaudyje, aukštai kilęs žemai krisi, todėl prie tos minties politikoje reikia visada pratintis. Ateis laikas ir leisis žvaigždė, ir bus kritimas. Tai visiškai natūralu. Aš darau tuos darbus ir tuos dalykus, kuriais tikiu. Manau, nuo to ne man asmeniškai, bet Socialdemokratų partijai bus geriau, ir džiaugiuosi, kad tai sulaukė palaikymo, ir turiu tą mandatą politikos, kurią mes pastaruoju metu vykdome, tęstinumui.

– Vis dėlto, ar ne per mažai žmonių dalyvavo jus renkant? Jeigu skaičiuojame, kad 17 tūkst. – dalyvavo šiek tiek daugiau nei 7 tūkst., be to, ne visi už jus. Buvo 10 proc. už A. Sysą. Tai tarsi ne didžioji dalis buvo už jūsų perrinkimą.

G. Paluckas: Procentine išraiška mūsų vidiniuose rinkimuose dalyvavo daugiau žmonių nei savivaldos rinkimuose Lietuvoje, manau, kad tai tikrai labai reikšmingas dydis. Beveik pusė partijos dalyvavo rinkimuose. Manau, aš savo pozicijas netgi sutvirtinau, nes bendras balsų skaičius žmonių, kurie balsavo už mane, netgi didesnis nei pirmą kartą. Nemanau, jog tokį rezultatą galima vadinti menku ar neefektyviu.

–  O ar jūsų planuose yra rinkimai į Seimą? Dabar esate keistokoje situacijoje. Didžiausios partijos pirmininkas valstybėje, bet be vietos parlamente ar Vyriausybėje ir dabar be vietos savivaldoje. Šiek tiek keistoka.

G. Paluckas: Gal neįprasta, nežinau, gal keista. Paprastai partijų lyderiai būna Seime ir ten diriguoja visam politiniam paradui, bet mes turime planą ir tam planui įgyvendinti reikia tikrai labai daug laiko. Ruošiamės plačiam turui po Lietuvą, mes jį vadiname „1000 miestų ir miestelių turu“, ir tam tikrai reikės visų pusantrų metų. Todėl aš nuo nacionalinių procesų netolstu, o, atvirkščiai – artėju. Sėdėjimas ant dviejų kėdžių būnant partijos pirmininku ir dirbant savivaldybėje reikalavo labai didelių psichologinių bei fizinių pastangų, ir kentėdavo dažniausiai nacionalinės politikos frontas. Tad rinkėjų valia esu išlaisvintas veikti nacionaliniu mastu.

– Tai ar jūs planuojate dalyvauti?

G. Paluckas: Mano prievolė, kaip partijos pirmininko, yra rengti strategiją ir ją įgyvendinti kartu su partija, partijos skyriais. Tai generolas, kuris neitų į rinkimus, o už kalvelės užnugaryje diriguotų – „žiūrėkite, jūs ten bėkite“... Kaip tai atrodytų? Va čia tai būtų keista. Galų gale aš turiu prisiimti atsakomybę už rezultatus ir aš tą padarysiu.

–  Be to, kad esate generolas savo partijoje, ką jūs dar veikiate? Juk iš kažko gyventi reikia. Partijoje turbūt jums atlyginimo nemoka.

G. Paluckas: Partija man tikrai atlyginimo nemoka, bet galbūt mokės. Negali žinoti. Čia nedaug kas žino, bet mes su partneriu turime nedidelę aukštųjų technologijų įmonę, kuri uždirba pakankamai pinigų, kad galėtų man atlyginimą mokėti ar dividendų pavidalu palaikyti mano šeimos finansinę gerovę. Tad finansai nėra pagrindinis mano rūpestis. Mano rūpestis yra Socialdemokratų partija, kad ji veiktų efektyviai ir rodytų geresnius rezultatus negu 2016 m. Atrodo, esame gerame kelyje.

–  Aukštųjų technologijų įmonė? Taip sakote? O ką vis dėlto bendro turite su kiaušiniais ir paukštiena? Mane yra pasiekusios tokios žinios, kad kartkartėmis pardavinėjate kiaušinius ir paukštieną. Tai irgi jūsų verslas?

G. Paluckas: Čia, kaip anglai sako, yra „social dealing“. Tai toks socialinis bendravimas, pardavinėjimas, tai daugiau dalijimasis su artimaisiais, draugais, kaimynais. Taip, turiu nedidelį paukščių ūkį, kuris man teikia begalinį džiaugsmą. Taip jau atsitinka, kad pavasariais būna kiaušinių. Paukščiai deda kiaušinius.

– Kokie paukščiai jūsų ūkyje?

G. Paluckas:  Antys ir vištos. Tikrai labai įdomios veislės ir deda gausiai kiaušinių. Tikrai turiu kuo pasidalinti su kaimynais ir draugais. Aišku, ateis vasara, bus mažiau tų dalykų, bet, kaip ir minėjau, tai nėra pagrindinis mano pragyvenimo šaltinis.

– Bet jūs esate toks savotiškas ūkininkas, taip išeitų? Jūs esate pagrindinis akcininkas, verslo turėtojas?

G. Paluckas: Tai nėra verslas, tai hobis, bet aš tikrai tikiu, kad maistas turi būti kokybiškas ir tas trumpąsias maisto grandines gali bet kas organizuoti. Net einantis kokias nors išskirtines pareigas. Tad manau, kad prisidedu prie sveikos mano, draugų ir kaimynų mitybos. Toks mano didžiausias indėlis. Jis yra Varėnos rajone, ir man reikia važinėti, ten lankytis. Bet tai yra ir tam tikra fizinė ar psichinė terapija nuo tų didelių abstrakčių dalykų. Nuolat kas nors turi tuos ekskrementus, paukščius tvarkyti. Imi ir sutvarkai, jauti tą darbą, kurį atlieki.

– Daug žmonių tam ūkyje, be jūsų, dirba?

G. Paluckas: Aš dirbu vienas. Kartais su kaimyno pagalba, kai manęs nėra.

– Tai jis nėra turbūt labai didelis?

G. Paluckas: Ne, tikrai ne.

– Grįžkime prie partijos reikalų. Jūsų Achilo kulnas, tą parodė savivaldos rinkimai, yra didieji miestai, nes savo atstovų nebeturite Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose, Panevėžyje, ten yra trupinukai. Ir M. Sinkevičius yra sakęs, kad tai rezultatas to aplaidaus požiūrio prieš rinkimus, nes jūs tarsi važiavote į tuos skyrius prašyti paramos ir negalėjote avansu pasakyti: „Na, žinai, aš tave pakeisiu, susitvarkęs su rinkimais.“  Tai ar jūs matote savo kaltę?

G. Paluckas: Aš esu ir kaltas, ir atsakingas tiek už gerus, tiek už prastus rezultatus. Prasti rezultatai mus lydėjo didžiuosiuose miestuose, bet tai nėra tiesa, aš negalėjau pasakyti, kad kažką pakeisiu ar pan. Pagal mūsų taisykles ir statutą aš tiesiog neturiu tokios galimybės. Mes esame demokratinė organizacija, ir aš negaliu sakyti: „Žinai, tu man nepatinki, todėl eik lauk, ir štai bus kas nors kitas.“  Vis dėlto žmonės balsuoja ir išsirenka. Kartais mes visi klystame rinkdamiesi. Bet šiandien visų didžiųjų miestų vadovybės yra pasikeitusios, suformuotos naujos valdybos ir prezidiumai. Kartu su M. Sinkevičiumi, beje, mes mėginsime išanalizuoti situaciją ir pasiūlyti skyriams tokį veiklos modelį, kad socialdemokratai didžiuosiuose miestuose atsiskleistų ir sulauktų visuomenės palaikymo. Šiandien, taip, reikia pripažinti, dešimties metų smukimo kulminacija buvo savivaldos rinkimuose, didžiuosiuose miestuose. Bet dabar turime nuo ko atsispirti. Nuo nulio. Tad rezultatai bus geresni.

– Tai padėtis jau pradėta taisyti? Jūs sakote, kad jau pasikeitė?

G. Paluckas: Tikrai taip, padėtis pradėta taisyti, ir, kaip minėjau, pasikeitė vadovybės visų penkių didžiųjų miestų. To, žinoma, negana, nes reikia pagalvoti, kokios priežastys lėmė, ne tik, sakykim, ar prasti kandidatai, ar prasti vadovai. Toli gražu. Ne visi turėjo noro ir entuziazmo. Galbūt ne tas buvo pasakoma ir aiškinama iš mūsų didžiosios programos, ne tą norėjo žmonės girdėti. Reikia kiek gilesnės analizės. Ir čia kartu su sėkmingais mūsų skyriais, tarp jų ir su Marijampole, Jonava, Pakruoju, mėginsime išsiaiškinti, pritaikyti tos veiklos modelį didžiuosiuose miestuose.

– Jūs dar labai gražiai kalbate – „dabartinėje politikoje įsivyravo prekyba postais, interesais“. Žiūriu į jūsų sąrašą Europos Parlamento rinkimuose ir man kilo tokia mintis: kaip gali būti, kad buvęs užsienio reikalų ministras ir buvęs ambasadorius yra žemiau negu žmonės, kurie šiuo metu didžiojoje politikoje nedalyvauja arba neturi tokio įdirbio? Ar čia nėra tam tikros prekybos vietomis ar postais?

G. Paluckas: Politikoje niekas niekam už nieką nėra skolingas arba to tikrai neprisimena. Rinkimai yra apie ateitį, o ne praeities nuopelnus. Jeigu žmogus nepakankamai dėjo pastangų partijos viduje, siekdamas bičiulių paramos palaikymo, reitingavimo metu, tai tokį rezultatą ir turi. Ar mes įsivaizduojame, kad čia, Vilniuje, gražus ir patyręs savaime bus toks pat mielas ir vertingas Klaipėdoje, Šiauliuose ar toje pačioje Marijampolėje? Ne. Visi nori pamatyti, išgirsti ir tuomet vertindami reitinguoja. Tad nėra absoliučiai jokio stumdymo, tai labai natūralus demokratinis procesas, kuriam pirmininkas šiaip jau jokios įtakos neturėjo. Paprastai pirmininkai dar pastumdo, vieną pakelia, kitą nuleidžia, tokia būna įprasta praktika. EP rinkimų sąrašas yra absoliučiai natūralus.

– Kiek tikitės „paimti“?

G. Paluckas: „Paimti“ mes nieko nesitikime. Mes tikimės sulaukti visuomenės palaikymo, kuris leistų dviem mūsų atstovams dirbti Lietuvos ir Europos labui Europos Parlamente. O kaip ten bus, matysime. Labai nuožmūs bus rinkimai, nes politinėms partijoms rimtą iššūkį meta ir komitetai, kurių anksčiau nebuvo. Todėl bus labai įdomu.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi