Lietuvoje

2015.09.08 13:45

J. Olekas: JAV ginkluotė Rytų Europoje reikalinga tam, kad Rusija sustotų

BNS2015.09.08 13:45

Jeigu Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) pajėgos būtų dislokuotos Rytų Europoje, tai būtų priemonė sustabdyti Rusiją, susitikęs su NATO pajėgų Europoje vadu generolu Phillipu Marku Breedlove`u sakė Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Jeigu Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) pajėgos būtų dislokuotos Rytų Europoje, tai būtų priemonė sustabdyti Rusiją, susitikęs su NATO pajėgų Europoje vadu generolu Phillipu Marku Breedlove`u sakė Lietuvos krašto apsaugos ministras Juozas Olekas.

Ministro teigimu, JAV sprendimas įrodytų, kad NATO užtikrina šalių narių saugumą.

„Šitos priemonės yra tam, kad sustotų Rusija, kad būtų aiškiai matoma, kad Lietuva ir kitos Baltijos valstybės pakankamai rūpinasi savo saugumu ir kad jos, dalyvaudamos NATO, turi garantijas ir užtikrinimą iš Aljanso valstybių, kad Aljansas yra pasirengęs jas ginti“, – žurnalistams Karinių oro pajėgų aviacijos bazėje Šiauliuose sakė J. Olekas.

Pasak ministro, jis susitikime su P. M. Breedlove`u aptarė saugumo situaciją, oro policijos misijos veiklą regione, Velso viršūnių susitikimo sprendimų įgyvendinimą.

J. Olekas taip pat teigė, jog su generolu sutarta, kad Lietuvoje turėtų būti rengiami platesni mokymai, tačiau tam reikalinga stiprinti bazę.

„Reikia kalbėti (...) apie didesnius mokymus, kurie čia jie galėtų vykti, kad sąjungininkai atvyktų su oro gynybos elementais ir kitais dalykais. Dabar mes sutarėme, kad jie yra reikalingi. Tam, kad jie įvyktų, būtinas pasirengimas“, – sakė ministras.

„Mes turime sustiprinti bazę, kas vyksta tiek Lietuvos lėšomis, tiek ir NATO lėšomis“, – kalbėjo politikas.

Kaip sekmadienį skelbė amerikiečių laikraštis „The New York times“, JAV Gynybos departamentas svarsto Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje dislokuoti kuopai aprūpinti skirtą sunkiąją ginkluotę. Šiose šalyse nuo 2014 metų JAV dislokavo rotacines kuopas, kurias sudaro po maždaug 150 karių.

Tuo metu, kaip rašo laikraštis, Lenkijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje ir galbūt Vengrijoje būtų dislokuota po batalioną – apie 750 karių – ir jiems aprūpinti skirta amunicija bei technika.

Pentagono siūlymams dar turės pritarti JAV Baltieji rūmai ir gynybos sekretorius.

Rusija, reaguodama į šią informaciją, pirmadienį pranešė pergrupuosianti savo karius prie vakarinės sienos, taip pat suformuosianti naujus tankų, artilerijos ir aviacijos dalinius. Tai pareiškęs Rusijos kariuomenės generolas, šalies Gynybos ministerijos generalinių inspektorių valdybos koordinatorius Jurijus Jakubovas pridūrė, kad Karaliaučiaus srityje raketų brigada bus perginkluojama naujais raketiniais kompleksais „Iskander“, taip pat, anot jo, „didelių permainų“ patirs Rusijos pajėgos Baltarusijoje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.