Lietuvoje

2019.05.02 05:30

Kandidato požiūris: pasakė, kiek mažiausiai turėtų uždirbti Lietuvos žmonės

Modesta Gaučaitė, Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.05.02 05:30

Dėl mokesčių reformos Lietuvoje minimalioji mėnesinė alga (MMA) „ant popieriaus“ 2019 m. padidėjo iki 555 Eur. Po šio žingsnio, pagal oficialią Europos Sąjungos (ES) statistiką, Lietuva stipriai pašoko, tačiau minimalioji alga „į rankas“ Lietuvos gyventojams paaugo ne taip smarkiai. LRT.lt paklausė kandidatų į prezidentus, kokia, jų nuomone, turėtų būti MMA Lietuvoje?

Nežinote, ką jūsų mėgstamas kandidatas į prezidentus mano vienu ar kitu klausimu? Portalas LRT.lt publikuoja straipsnių ciklą „Kandidato požiūris“, kuriame – kandidatų į prezidentus atsakymai į įvairius klausimus: nuo partnerystės iki universitetų jungimų, nuo užsienio politikos iki to, už ką jie balsuotų rinkimuose, jei negalėtų balsuoti už save.

Klausimas kandidatams – koks turėtų būti minimalusis mėnesinis darbo užmokestis Lietuvoje?

Paskutinį kartą vyriausybė MMA padidino praėjusių metų spalį – nuo 400 iki 430 Eur „popieriuje“. Po šio sprendimo MMA gaunančių asmenų atlygis „į rankas“ padidėjo nuo 361 iki 382 Eur.

Įsigaliojus mokesčių reformai, tai yra sujungus darbdavių ir darbuotojų mokesčius, nuo 2019 m. sausio 1 d. MMA pakilo iki 555 Eur „popieriuje“. Dėl to Lietuva smarkiai pašoko, pagal oficialią ES narių MMA dydžių statistiką. „Eurostato“ duomenimis, 2018-aisiais pagal minimaliojo atlyginimo rodiklį Lietuva lenkė tik Bulgariją, o šiemet – jau devynias šalis – be Bulgarijos, dar Latviją, Rumuniją, Vengriją, Kroatiją, Čekiją, Slovakiją, Lenkiją ir Estiją.

Vis dėlto nepaisant to, kad Lietuvoje MMA pakilo iki 555 Eur ir, pagal oficialią ES statistiką, atrodome solidžiau, minimalioji alga „į rankas“ šalyje reikšmingai nepadidėjo. Pavyzdžiui, pagal MMA „į rankas“, lietuviai lenkia latvius, bet atsilieka nuo estų: Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, „į rankas“ mažiausiai uždirbantys lietuviai gauna 396, latviai – 352, o estai – 516 Eur.

Anksčiau Seime ne kartą buvo iškelta idėja įstatymu nustatyti, kad MMA turėtų siekti apie 50 proc. vidutinio darbo užmokesčio, bet ši iniciatyva paramos nesulaukė, tačiau 2017 m. Trišalė taryba nutarė MMA taikyti panašią tvarką. Taryboje, siekiant depolitizuoti minimaliojo darbo užmokesčio dydžio nustatymą, nuspręsta, kad MMA ir vidutinio darbo  užmokesčio santykis neturi būti mažesnis kaip 45 ir didesnis kaip 50 proc. bei turi atitikti ketvirtadalio didžiausią santykį tarp vidutinio darbo užmokesčio ir MMA turinčių ES valstybių vidurkį, kuris numatomas pagal ES statistikos tarybos paskutinių trejų metų skelbiamus duomenis.

Kandidatų atsakymai pateikiami abėcėlės tvarka.

Vytenis Povilas Andriukaitis

Kodėl nediskutuojame, kokia gali būti maksimali mėnesinė alga? Šiandien yra laikas diskutuoti, ar pigios darbo jėgos politika Lietuvoje neišsėmė visų savo išteklių. Emigracija iš Lietuvos vyksta būtent dėl to, kad buvo laikomasi idėjos konkuruoti pigia darbo jėga, siekiant aplenkti Vakarus. Teisingai pasielgia tie žmonės, kurie nusispjauna ir išvažiuoja ieškoti tiek žmogiškesnių darbo santykių, tiek didesnio atlyginimo.

Šiandien Lietuvoje yra per daug šešėlinės ekonomikos. Mums reikia naujo starto, diskutuojant apie tai, kodėl mes turime mažiausias pensijas Baltijos šalyse, kodėl yra sudėtinga pigios darbo jėgos situacija. Ne kartą gyvenime pralošiau Seime su savo siūlymais, nes tie, kurie atstovavo verslo interesams, jie visada buvo stipresni. Todėl ir nesukūrėme socialiai orientuotos ekonomikos.

Arvydas Juozaitis

Padoriai (reikėtų didinti MMA – LRT.lt), bent jau iki Lenkijos dydžio – 750 Eur.

Valentinas Mazuronis

Šiandien Prancūzijoje minimalusis užmokestis yra 1500 Eur. Lietuvoje mes vos išstename 430 Eur, na, dabar mokesčius pridėjo, tai aiškina, kad jau virš 500 Eur. Manau, kad minimalusis atlyginimas turėtų būti 50–60 proc. vidutinio (darbo užmokesčio – LRT.lt). Tačiau esmė ta, kad ir vidutinis atlyginimas mūsų yra vienas iš žemiausių. Reikia bendrai didinti žmonių pajamas. Manau, kad minimaliojo atlyginimo pakėlimas turėtų būti radikalus ir pradėti tai daryti turėtų pats didžiausias darbdavys Lietuvoje – valstybė. Atlyginimus pakelti reikėtų nors iki estų lygio. 

Gitanas Nausėda

Manau, kad minimalusis mėnesinis darbo užmokestis labai netolimoje ateityje galėtų pasiekti 700 Eur ir toliau didėti, nes yra tam tikrų aspektų, kurie leidžia didinti minimaliąją algą net sparčiau, negu mes tai darome dabar. Vienas iš aspektų yra tai, kad mes kalbame apie optimalų minimaliosios algos ir vidutinio darbo užmokesčio santykį, neatsižvelgdami į tai, kad vidutinis darbo užmokestis pas mus, Lietuvoje, toli gražu ne viską atspindi ir realus vidutinis atlyginimas yra didesnis dėl šešėlinio atlyginimo. O tuo metu minimalusis atlyginimas yra toks, kurį privalo darbdavys be jokio šešėlio mokėti. Mes lyginame truputį nepalyginamus dalykus, ir dėl to aš manau, kad mes galime sau leisti ir energingiau didinti minimalią algą, išsaugodami optimalų minimaliosios algos ir vidutinio darbo užmokesčio santykį.

Mindaugas Puidokas

2016 m. Seimo rinkimuose dalyvavau remdamasis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos programa, kuri orientuota į tradicines vertybes ir socialinį jautrumą. Dabar žmogus, uždirbantis minimaliąją 555 Eur mėnesinę algą, į rankas atskaičius mokesčius gauna 395,78 Eur. Po Lietuvos rikiuojasi tik Rumunija ir Bulgarija. Tad esame ES valstybių sąrašo pabaigoje. Turime visomis išgalėmis lygiuotis į tas šalis, kurios tampa mūsų išvažiuojančių tautiečių namais – Airija (1600 Eur), Austrija (1000 Eur), Vokietija (1500 Eur). Tik taip galėsime mažinti emigracijos srautus.

Naglis Puteikis

Toks pat (MMA turėtų būti – LRT.lt) kaip Latvijoje ir Lenkijoje, tai yra keliais šimtais eurų didesnis nei dabar. Pensijos irgi turėtų būti 100 ar daugiau eurų didesnės. Pasiekti tai reikia per progresinį mokestį nuo visų pajamų. Be to, mes iššvaistome, turbūt, milijardą ir daugiau nereikalingiems ir korumpuotiems viešiesiems pirkimams. Ir dabar jau esame treti NATO pagal karines išlaidas vienam gyventojui. Jei neklystu, kitais metais partijoms susitarus mes tapsime antra po JAV NATO šalis pagal biudžeto išlaidas gynybai. Tai yra visiškas absurdas, man primena lankstymąsi Tarybų Sąjungai – dabar skubėdami įtikti NATO vadovybei tuoj besilankstydami kaktą prasiskelsime. Tai atliekama gyventojų sąskaita.

Saulius Skvernelis

Pakankamas minimalusis darbo užmokestis būtų toks, kuris leistų patenkinti visus būtinus poreikius, ir ne tik minimalius. Jeigu kalbėtume apie pajamas į rankas, ko gero, tai būtų tarp 700 ir 800 Eur.

Ingrida Šimonytė

Nemanau, kad galiu pasakyti, koks turėtų būti minimalusis mėnesinis darbo užmokestis Lietuvoje, nes visa tai būtų būrimas iš kavos tirščių. Pagal esamą struktūrą, kokią mes dabar turime, ir tai lemia mūsų ekonomika, tarkime, dvigubai didesnis minimalusis atlyginimas reikštų, kad ekonomikai labai greitai ateitų krachas.

Mūsų uždavinys turėtų būti ne svarstyti, kaip padidinti minimalųjį atlyginimą kažkokiais administraciniais sprendimais, o kaip pasiekti, kad mūsų ekonomika transformuotųsi į aukštesnę pridėtinę vertę, tai automatiškai reiškia ir aukštesnį atlyginimų lygį, ir aukštesnį minimaliojo atlyginimo lygį, ir visų išmokų, kurios priklauso nuo darbo užmokesčio fondo, lygį. Taigi sakyti, kad esant dabartinei ekonomikos struktūrai minimalusis atlyginimas turėtų būti dvigubai didesnis, būtų spekuliacija ir taip save gerbiantys ekonomistai neturėtų kalbėti.   

Valdemaras Tomaševskis

Minimalusis darbo užmokestis Lietuvoje turėtų būti didesnis – jis turi siekti 50 proc. vidutinio darbo užmokesčio. Tokia praktika egzistuoja daug kur, ir mes tą galime nesunkiai pasiekti. Tokį mechanizmą numačius įstatymu, nieko nereikėtų daryti, nes minimalusis darbo užmokestis būtų indeksuojamas kiekvieną ketvirtį, o dabar neaišku, nes vieną kartą vyriausybė padidins minimaliąją algą, kitą kartą – nedidins.

Minimaliosios algos indeksacija būtų geras sprendimas. Aišku, taip dirbtinai minimaliosios algos nepakelsi, mes netapsime Šveicarija. Bet žmonės nori gyventi geriau, tad minimalusis darbo užmokestis jau šiandien turėtų siekti 50 proc. vidutinio darbo užmokesčio.

Publikacijų ciklo „Kandidato požiūris“ tekstus portale LRT.lt skaitykite antradieniais ir ketvirtadieniais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt