Lietuvoje

2015.06.16 16:23

Pretendentas į generalinio prokuroro postą Seime sutiktas ne išskėstomis rankomis

Birutė Vyšniauskaitė, LRT.lt2015.06.16 16:23

Prezidentės pasirinktas kandidatas į generalinio prokuroro postą, Kauno apygardos teismo vadovas 40-metis Nerijus Meilutis prieš balsavimą Seime nebuvo sutiktas išskėstomis rankomis. Ne vienas parlamentaras prasitarė, kad pokalbių frakcijose metu kandidatas sulaukė ir nepatogių klausimų, kurie atskleidė tam tikras jo kompetencijos spragas.

Prezidentės pasirinktas kandidatas į generalinio prokuroro postą, Kauno apygardos teismo vadovas 40-metis Nerijus Meilutis prieš balsavimą Seime nebuvo sutiktas išskėstomis rankomis. Ne vienas parlamentaras prasitarė, kad pokalbių frakcijose metu kandidatas sulaukė ir nepatogių klausimų, kurie atskleidė tam tikras jo kompetencijos spragas.

Prieš balsavimą dėl N. Meilučio kandidatūros ne vienas akmuo krito į prezidentės Dalios Grybauskaitės daržą – ypač dėl dabartinės situacijos Generalinėje prokuratūroje, kuriai pastaruosius penkerius metus vadovavo šalies vadovės proteguotas prokuroras iš Akmenės Darius Valys.

Šalies vadovei parlamentaras Povilas Urbšys priekaištavo, jog, nepaisant jos pačios pareikštų priekaištų D. Valiui, pastarasis nebuvo anksčiau laiko atleistas iš pareigų.

Todėl kai kurie parlamentarai prisipažino turį abejonių, ar pavyks kompetentingai dirbti ir dar vienam prezidentės pasirinktam kandidatui.

Praėjusią savaitę susitikimo su Socialdemokratų frakcija metu N. Meilutis sulaukė ne itin jam patogių klausimų. Kai Bronius Bradauskas papriekaištavo, jog susitikęs su rinkėjais Kaišiadoryse, kur pretendentas vadovavo apylinkės teismui, neišgirdo nė vieno palankaus atsiliepimo, N. Meilutis iš karto paminėjo vienos moters pavardę, įtardamas, esą, ko gero, ji apskundė jį parlamentarui.

Be to, dalis socialdemokratų nusivylė išgirdę N. Meilučio atsakymą į klausimą, kaip elgtis su operatyvine medžiaga, susijusia su asmenų privačiais duomenimis, jei ta operatyvinė informacija nepasitvirtina. Pagal galiojančius teisės aktus tokia informacija turėtų būti sunaikinama, tačiau N. Meilutis Socialdemokratų frakcijoje tvirtino manąs, jog tokią informaciją reikėtų kaupti.

„Jis kol kas neišaugo iš Specialiųjų tyrimų tarnybos operatyvininko marškinių“, – teigė manąs vienas įtakingas socialdemokratas.

Valdantiesiems užkliuvo ir tai, kad N. Meilutis nesugebėjo aiškiai atsakyti, kaip vertina savivaldybių vadovų ir tarybų narių nušalinimą nuo pareigų.

„Juk ir savivaldybių nariams, ir merams mandatus suteikia rinkėjai, tai kodėl tuos mandatus atima teismai? Kodėl tuomet teismai mandatų neatima iš Seimo narių? Susidarė įspūdis, kad N. Meilutis net nesuprato klausimo esmės“, – teigė vienas Seimo valdančiosios koalicijos atstovas, nenorėjęs skelbti pavardės.

Seimo kuluaruose taip pat buvo aptarinėjama N. Meilučio karjera, kurios laiptais jis kilo, kaip reta tarp teisininkų, sklandžiai, ir daug kas įžvelgė prezidentės D. Grybauskaitės protekciją.

Pats N. Meilutis teigė, jog savo karjeros pats nevertinąs kaip itin sėkmingos: „Aš dirbau ir jokio išskirtinio palankumo nematau“.

Liberalų sąjūdžio frakcijos vadovas Eligijus Masiulis sakė, jog po susitikimo su N. Meilučiu buvo apsispręsta palaikyti jo kandidatūrą, nors tam tikrų abejonių ir būta: „Jokie faktai iš jo praeities mums neužkliuvo, tik mes kritiškai vertiname istoriją, esą N. Meilučio kandidatūrą palaikė prokurorų profsąjunga. Pasirodė, jog tai buvo vienasmenis jos buvusio vadovo sprendimas. Be to, kilo ir tam tikrų abejonių, ar jis vienas sugebės sutaikyti ir suvienyti bendram bei darniam darbui šiuo metu kaip niekada susiskaldžiusią prokurorų bendruomenę?“

„Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos vadovas Petras Gražulis teigė turįs abejonių, ar galima taip greitai susidaryti nuomonę apie kandidatą į generalinio prokuroro postą, ir tvirtino manąs, jog apskritai reikėtų keisti pareigūnų skyrimo į tokias svarbias pareigas tvarką: „Tačiau, nors su didelėmis dvejonėmis, palaikysime N. Meilučio kandidatūrą.“

Prieš balsavimą už N. Meilučio kandidatūrą parlamentaras P. Urbšys jam dar priminė neišgirdęs aiškaus atsakymo, kaip jis vertinąs prezidentės patarėjos Daivos Ulbinaitės išteisinimą po galimai valstybės paslapties atskleidimo, jos sugrįžimą dirbti į prezidentūrą bei šalies vadovės atsisakymą liudyti savo patarėjos byloje.

Žurnalistų paklaustas, kaip vertina P. Urbšio abejones, ar jis bus savarankiškas vadovaudamas Generalinei prokuratūrai ir ar nebus priklausomas nuo prezidentūros, N. Meilutis atkirto: „Jūs paklauskite parlamentaro P. Urbšio, kodėl jam taip atrodo.  Nei aš pas kažką prašiausi, nei aš kažkam skolingas.“

Ar negresia N. Meilučiui prokurorų bendruomenės ignoravimas, nes į Generalinę prokuratūrą ateina iš teisėjų bendruomenės?

„Esu linkęs kalbėtis su visa prokurorų bendruomene, dirbančia visoje Lietuvoje. Planuoju susitikimus su visų grandžių prokurorais. Pristatysiu tai, ką planuoju veikti. Per prievartą niekam mielas nebūsi, bet stengsiuosi dirbti. Suprantu, kad prokuratūra turi dirbti vieningai. Kitaip negali būti“, – tvirtino N. Meilutis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.