Lietuvoje

2019.04.29 12:42

Vaiko skiepu apsaugoti nespėjo: papasakojo, kaip sergama „lengva vaikiška liga“

Ineta Nedveckė, LRT.lt 2019.04.29 12:42

Ginta Barkauskienė ketino paskiepyti savo dukrą, bet nespėjo. Tymai jos dukrą pakirto, kai šiai buvo vos 9 mėnesiai. Ir nors liga praėjo be komplikacijų, G. Barkauskienė šio susirgimo lengva vaikiška liga niekaip negali pavadinti: „Vien tas faktas, kad vaikas turėjo gultis į ligoninę, man jau nėra lengva liga.“

Vieną dieną G. Barkauskienė pastebėjo, kad jos dukra pradėjo mažiau šypsotis. Nuotaiką pakelti šeima nusprendė su mergaite nukeliaudami į baseiną, kur jai labai patikdavo. Tačiau šįkart nepatiko – visą laiką vaikas siekė mamos kaklo ir vandenyje būti nenorėjo. Žinoma, baseine buvo daug taip pat neskiepytų vaikų.

Kaip mama vėliau suprato, jos dukra tymus pasigavo, kai poliklinikoje eilinio vizito metu buvo sveriama. Po kelių dienų mergaitė ėmė karščiuoti, pradėjo ryškėti bėrimas.

„Nuvažiavome į polikliniką, pasidarėme kraujo tyrimus, kurie parodė virusą. Daktarės patikinti, kad temperatūra turėtų greitai nukristi, išvažiavome namo. Deja, tuo viskas nesibaigė. Iš pradžių sutino veidas, jį ėmė berti, ji pradėjo nieko nevalgyti, negerti, pradėjo berti burną, lūpas“, – prisimena ji.

Vieną rytą mergaitė prabudo su 39 laipsnių temperatūra, bėrimas buvo išplitęs po visą kūną. G. Barkauskienė, pasitarusi su šeimos gydytoja telefonu, nuvyko į ligoninę. Čia, bendrajame skyriuje, kur taip pat buvo užsikrėsti galinčių žmonių, moteris su vaiku praleido parą, o mergaitės būklė vis blogėjo.

Galiausiai ji perkelta į Santaros klinikas. Tada temperatūra siekė jau 39,5 laipsnio.

„Vaikas visas degė raudonu bėrimu, visai nesidomėjo aplinka. Jam įstatė kateterį, pradėjo lašinti lašines ir tik po 2 lašinių ji pradėjo kažkiek reaguoti ir domėtis aplinka“, – pasakoja mama. Tada, pasak jos, vaikas pradėjo sveikti, bet sveikimas buvo sudėtingas.

„Buvo išberta burna, tai vaikas labai sunkiai valgė, labai sunkiai gėrė, temperatūra krito labai sunkiai. [...] Kosulys, sloga, savaitę su puse praleidome užsitvėrę langus, atsiriboję nuo pasaulio, nes vaikui skauda akis, jos ašaroja ir pūliuoja. O gydymo nėra – tiesiog sėdi, laikai vaiką ant rankų ir lauki. Ir tai dar – liga be komplikacijų“, – sako ji. Kadangi tymai nualino vaiko imuninę sistemą, vaikas, dar nebaigęs sirgti tymais, susirgo tridiene karštine.

G. Barkauskienė turi dar vieną vaiką – jis kiek vyresnis, jau skiepytas viena vakcinos doze. To pakako, kad tymais jis nesusirgtų. Nesusirgo ir abu vaikų tėvai, nors tiksliai nežino, keliomis vakcinos dozėmis yra skiepyti.

„Dažnai manęs klausia, ar skaičiau skiepų sudėtį. Taip, skaičiau ir žinau, kad ten tikrai yra nepaaiškinamų paprastam žmogui dalykų. Tegu tai aiškina žmonės, kurie tai supranta, o ne mamos, kurios pasėdėjo internete ir pareiškia, kad skaitė feisbuke ir žino, kad kenkia“, – pabrėžia dviejų vaikų mama.

Ji sako pati esanti už privalomus skiepus – juk esame visuomenėje ir privalome laikytis tam tikrų taisyklių.

„Manau, kad skiepų atsisakymas yra sąmoningas kito žmogaus sveikatos trikdymas, nes nepasiskiepijęs tu gali užsikrėsti ir užkrėsti kitą. Deja, užsikrėtė ir mano 9 mėnesių kūdikis“, – kalbėjo ji, pabrėždama, kad yra tokių žmonių, kurie dar per jauni skiepyti arba negali būti skiepyti apskritai.

Lietuvoje vaikai pagal nacionalinį skiepų kalendorių yra skiepijami 15 mėn. ir 6–7 m. amžiaus. 

G. Barkauskienė savo istorija pasidalino pirmadienį Seime vykusioje konferencijoje „Imunoprofilaktika Lietuvoje: visuomenės sveikatos garantija“.

Diskusijoje dalyvavusi Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus vedėja Daiva Razmuvienė pabrėžė, kad ši liga kartais mėginama parodyti kaip „menkutė ligutė“, bet tam paneigti ji pasitelkė Pasaulio sveikatos organizacijos duomenis. Remiantis jais, 2017 metais nuo tymų iš viso pasaulyje mirė 110 tūkst. asmenų.

Dažniausiai Lietuvoje serga nuo 24 iki 44 metų amžiaus žmonės, taip pat sirgo 27 kūdikiai iki metų ir 63 vaikai nuo metų iki ketverių. 92 proc. vaikų buvo neskiepyti, kiti – skiepyti kartą. Šiais metais Lietuvoje fiksuota apie 550 susirgimų tymais.