Naujienų srautas

Lietuvoje2019.04.28 22:16

Šalyje neatsiranda norinčių globoti vyresnį nei 10 metų vaiką: kalti klaidingi stereotipai

Lietuvoje nėra nė vienos šeimos, pageidaujančios įsivaikinti vaiką, vyresnį nei 10 metų. Šeimos esą nori įsivaikinti mažiau skausmingų prisiminimų turinčius vaikus. Nors yra ir kitokių vaiko globos būdų, tarp žmonių tebėra gajūs klaidingi įsitikinimai apie įstaigų pagalbos sulaukiančius vaikus.

Klaidingi stereotipai lyg pilki šešėliai krenta ant vaikų, gyvenančių globos namuose, įsitikinę ten užaugę menininkai broliai Gataveckai. Globos namų auklėtinio portretą kuriantys dvyniai šiandien yra pripažinti kūrėjai ir universitetų absolventai, nors aplinkiniai ir pranašavo kitokią ateitį.

„Būna visokių nuomonių, kad vaikai nesveiki, nusikaltėliai, agresyvūs ir t. t.“, – pasakoja menininkas Algirdas Gataveckas.

„Globos namuose būna visokių vaikų, bet tarp tų visokių ir „nurašytų“ buvome ir mes. Mums buvo įrašyta ir modifikuota, ir adaptuotos programos, ribinis intelektas. Iki 8 klasės turėjome palengvintą programą mokykloje“, – antrina jo brolis Remigijus Gataveckas.

Dauguma žmonių vaikus vis dėlto verčiau apipiltų žaislais, nei įsivaikintų. Šiuo metu šalyje nėra nė vieno, norinčio įsivaikinti vaiką, kuriam per 10 metų.

„Daugeliu atvejų, globėjai arba įvaikintojai nori mažesnių vaikų, kurie gal dar ne tiek daug gyvenime yra patyrę. Labai gaila, kad yra tokia situacija, nes būtent paaugliams yra ypatingai svarbu turėti artimą žmogų, kuris besąlygiškai priimtų, padėtų augti, ištiestų pagalbos ranką“, – sako „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė Rasa Dičpetrienė.

Valdžia iki 2020-ųjų norėtų uždaryti daugumą vaikų globos namų, kurių Lietuvoje yra 90 ir juos pertvarkyti į bendruomeninius namus.

„Pagrindinę dalį sudaro paaugliai, kurių šeimos nenori imti. Tokie vaikai turi elgesio, emocijų sutrikimų, jiems reikalinga pagalba. Tokie namai pertvarkomi į bendruomeninius, kas reiškia, kad jie gyvena bendruomenėje, šalia mūsų“, – aiškina Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos patarėja Daina Urbonaitienė.

Odinės striukės, šalmai ir motorų gausmas – Beižionių vaikų globos namų kasdienybė. Čia ateinantys jaunuoliai lanko įvairius būrelius, pavyzdžiui, karybos ar motociklininkų. Įstaigos vadovas sako, kad dirbti su vaikais iš socialiai jautrių šeimų reikia kuo anksčiau: užleista bėda ateityje esą tik didės, todėl reikia užsiimti grupine veikla.

„Taisyklės priverčia gerbti vaiką, draugą, elgtis kitaip. Ten komandinis darbas, pavyzdžiui, primenama, kad jei nusikeikei – darai 10 atsispaudimų. Ir tas veikia, o vėliau po truputį vaikai vienas kitą kontroliuoja ir tas jiems padeda. Jie nori pabėgti nuo aplinkos, kurioje gyvena, nes egzistuoja didelė atskirtis. Tada jie susibūrę jaučiasi stipresni, o iš neturėjimo, ką veikti, atsiranda rūkymas, alkoholis ir kvaišalai“, – mano Beižionių vaikų globos namų direktorius Vilmandas Palčiauskas.

Institucijose kiek per 80 proc. augančių vaikų sudaro vaikų grupė nuo 10 metų amžiaus.

Panorama. Lietuvoje – nė vienos šeimos, norinčios įsivaikinti vyresnį nei 10-ies metų vaiką

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi