Lietuvoje

2019.04.28 21:49

Vienas kitam prieštaraujantys įstatymai paveldosaugininkams gali atsirūgti baudomis

Loreta Mačiulienė, Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.28 21:49

Vienas kitam prieštaraujantys įstatymai paveldo saugotojams gali atsirūgti baudomis. Kauno tvirtovės V fortą tvarkantys savanoriai, vykdydami paveldosaugininkų reikalavimus, nuo statinių ir pylimų šalino juos ardančius medžius. Paaiškėjo, kad ant pastatų stogų augantys medžiai – valstybinės reikšmės miškas. Už nukirstas šešias dešimtis medžių gresia baudos.

Forto tvarkytojai su miškininkų baudomis nesutinka ir žada bylinėtis.

Ant Kauno tvirtovės V forto pastatų stogų augantys medžiai – miškas ar valstybės saugomas kultūros paveldo objektas? Miškų tarnybos darbuotojai sako, kad teritorija registruota miškų kadastre, todėl čia – miškas, o fortą tvarkiusiam asociacijos „Kauno tvirtovė“ valdybos pirmininkui už tai, kad be jų leidimo pjovė medžius, surašė protokolą, žada skirti ir baudą. Vyras nesutinka: sako, kad yra visi reikalingi dokumentai.

„Mieste tarybos sprendimu (...) nuo visų inžinerinių statinių, stogų galima pjauti medžius be papildomų leidimų, tuo motyvuojant ir turint Kultūros paveldo departamento pavedimus pašalinti visus augalus nuo konstrukcijų pastatų. Taip mes ir dirbome“, – LRT TELEVIZIJAI sako asociacijos „Kauno tvirtovė“ valdybos pirmininkas Robertas Junkevičius.

Paveldosaugininkai sako, kad medžiai fortui daro didelę žalą – jų šaknys gadina pastatų mūrą, ardo hidroizoliacinį grunto sluoksnį, taip į pastatų vidų patenka vanduo ar drėgmė. Pasak jų, tokį teisinį kazusą reikia kuo greičiau spręsti ir atnaujinti darbus.

„Čia yra vykdomi objekto priežiūros darbai, šalinami želdiniai ir daromi tokie darbai, kuriuos būtina padaryti, siekiant išsaugot objektą ateities kartoms“, – mano paveldosaugininkas Andrius Liakas.

Miškų tarnyba sutinka, kad šioje teritorijoje esantis miškas neatitinka miškų įstatymo reikalavimų, bet kol valdytojas nepateikė prašymo išregistruoti šio ploto iš kadastro, čia galioja miškų, o ne kultūros paveldo objektų tvarkymo taisyklės.

Plačiau – reportaže nuo 14:54 min.

Žinios. JAV – dar vienos religinę neapykantą kurstančios šaudynės
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt
Tomas Vytautas Raskevičius
Išskirtinis interviu 11