Lietuvoje

2019.04.28 19:37

Sparčiai tirpsta veterinarų skaičius: studijas baigę, vis dažniau darbo dairosi užsienyje

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.28 19:37

Lietuvoje ūkiuose mažėjant gyvulių skaičiui, mažėja ir regionuose dirbančių veterinarų. Norintys išgyventi, turi važinėti gydyti gyvulių po daugelį vietovių. Labiau pasiseka įsidarbinusiems stambiose bendrovėse, tačiau Lietuvoje tokių stambių ūkių – nedaug. Studijas baigę veterinarai darbo vis dažniau dairosi užsienyje.

Neseniai veterinarijos studijas Kaune baigęs Linas Velička – vienas iš nedaugelio, kuriam pasisekė rasti neblogai apmokamą darbą pagal specialybę. Tiesa, didmiestį teko iškeisti į Pakruojo rajoną. Čia stambioje bendrovėje vyras prižiūri apie 800 galvijų.

„Kas dirba su sunkiaisiais gyvūnais didmiesčiuose, negauna atlyginimo, iš kurio galima būtų lengva gyventi. Reikia pasistengti, nesakau, kad ir čia labai didelė alga, bet šiek tiek geresnė“, – pasakoja veterinaras.

Tokių jaunų specialistų regionuose itin trūksta. Jaunimą labiau vilioti sekasi stambioms bendrovėms, galinčioms pasiūlyti didesnę algą.

Kiti veterinarai, norėdami pragyventi, važinėja po kelis rajonus. Maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, per pastarąjį dešimtmetį smulkių gyvulių ūkių šalyje sumažėjo perpus. Pasak tarnybos atstovų, kai mažėja gyvulių, veterinarijos gydytojai tiesiog negali dirbti visu krūviu.

„Neskaičiuojant stambiųjų bendrovių, veterinaru kaime gali dirbti tik vienas visame rajone, ir tai sunkiai, nes nėra gyvulių. Smulkūs (ūkininkai – LRT.lt) nebeaugina, nes pieno kainos mažos, niekas nebeaugina gyvulių“, – sako laikinasis Pakruojo veterinarijos tarnybos viršininkas Algirdas Tepelis.

Veterinarijos akademijos atstovai tikina, kad situacija nėra tragiška, veterinarijos studentų nemažėja. Akademiją kasmet baigia daugiau kaip 100 specialistų. Tačiau baigę studijas pirmiausia, kad ir mažiau apmokamo darbo ieško didmiesčiuose.

Populiariausias sektorius – smulkiųjų gyvūnų veterinarijos praktika. Dalis darbo dairosi ne regionuose, o užsienyje. Lietuviški diplomai pripažįstami Europos Sąjungoje.

„Turime vieną gydytoją, kuris yra privatus, bet jis gydo arklius, paklausą turintis specialistas Švedijoje. Jis jau pavasarį išvyksta į Švediją, grįžta tik rudenį. Dirba visą vasarą, sako, kad užsidirba visiems metams“, – pasakoja Šiaulių veterinarijos tarnybos viršininkas Arūnas Teišerskis.

Maisto ir veterinarijos tarnyboje jau kurį laiką vykdoma pertvarka. Reformos tikslas – optimizuoti tarnybos veiklą, regioninius padalinius suskirstyti į 10 centrų. Nuo šių metų jau šiek tiek padidėjo inspektorių algos.

Tikimasi, kad įgyvendinus reformą atlyginimus bus galima dar padidinti. Taip esą pavyktų jaunų veterinarų privilioti ir į regionus.

Plačiau – reportaže.

Žinios. JAV – dar vienos religinę neapykantą kurstančios šaudynės

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.