Lietuvoje

2019.04.28 17:59

Daugiau kaip pusė Seimo narių išsakė paramą Taivanui diplomatiniame ginče su Kinija

Vaidotas Beniušis, BNS2019.04.28 17:59

Daugiau kaip pusė Lietuvos Seimo narių paragino pakviesti Taivaną į kasmetinį Jungtinių Tautų renginį sveikatos klausimais, nepaisant Kinijos prieštaravimų.

Taivaną remiantį laišką Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) generaliniam direktoriui pasirašė 80 Seimo narių iš visų frakcijų, tarp jų – sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Jie ragina, kad Taivanui būtų leidžiama dalyvauti Pasaulio sveikatos asamblėjoje gegužės mėnesį.

Taivano salos statusas yra vienas iš jautriausių klausimų Kinijai. Kinijos valdžia neatsisako grasinimų jėga gauti teritorijos kontrolę ir siekia, kad Taivanas nedalyvautų tarptautinių organizacijų veikloje. 

Lietuvos Seimo nariai pabrėžia, kad Taivanas yra strategiškai svarbiame Indijos ir Ramiojo vandenyno regiono mazge, todėl jame ligų prevencijos poreikis itin didelis, kadangi žmonės ir prekės nuolat atvyksta į Taivaną ir iš jo iškeliauja.

„Tačiau dėl politinės blokados Taivanui 2017 ir 2018 metais nebuvo leista dalyvauti Pasaulio sveikatos asamblėjoje (PSA). Be to, jos dalyvavimas PSO techniniuose susitikimuose taip pat buvo varžomas. Tokia spraga sveikatos apsaugos tinkle neabejotinai kelia grėsmę visos žmonijos sveikatos saugumui“, – rašoma laiške, kurio kopiją gavo BNS.

Anot Lietuvos parlamentarų, daug metų Taivanas visokeriopai prisidėdavo prie pasaulinių pastangų įgyvendinti PSO viziją, kad sveikata yra fundamentali žmogaus teisė. Pavyzdžiui, kai 2018 metais vėl prasidėjo Ebolos karštligės protrūkis, Taivanas nedelsdamas paskelbė paaukosiantis PSO 1 mln. JAV dolerių, kad padėtų kovoti su šia liga.

„Įtraukti Taivaną į tarptautinę ligų prevencijos sistemą būtų naudinga daugeliui valstybių; tai padėtų padaryti PSO ligų prevencijos pastangas veiksmingesnėmis. Be to, tai atitinka ES ir jos narių politikos uždavinius bei visų susijusių šalių interesus“, – nurodo Lietuvos parlamentarai.

„Nesąžininga, kad iš 23 milijonų Taivano žmonių atimama pagrindinė teisė į sveikatą, kuria naudojamasi likusiame pasaulyje. Taigi, kartu su kitų šalių parlamentarais pabrėžiame, kaip svarbu paskatinti Taivano dalyvavimą artėjančioje 72-ojoje PSA, vyksiančioje 2019 m. gegužę. Jūsų principingas atsakas į šiame laiške išdėstytas problemas būtų labai vertinamas“, – teigia Seimo nariai. 

Laišką inicijavo parlamentarai Mantas Adomėnas ir Gintaras Steponavičius. 

Šį klausimą grupė parlamentarų šią savaitę aptarė su Lietuvoje viešėjusiu Taivano užsienio reikalų viceministru. 

Lietuva kaip ir daugelis kitų pasaulio šalių nepripažįsta Taivano nepriklausomybės ir laikosi „vienos Kinijos“ politikos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.