Lietuvoje

2019.04.28 16:29

Pensininkai ir medikai duria pirštu į reabilitacijos skyrimo tvarką: tai yra diskriminacija

Algirdas Igorius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.28 16:29

Dėl demografinės padėties ir mažų pensijų sulaukusieji pensinio amžiaus vis dažniau lieka darbo rinkoje. Tačiau ligos atveju, jiems skiriant medicininę reabilitaciją, vadovaujamasi kitais kriterijais nei darbingo amžiaus žmonėms. Ne tik pensininkai, bet ir kai kurie medikai tai vadina diskriminacija.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rengia naują reabilitacijos skyrimo tvarką – bus vertinami ligos sukelti sutrikimai, nepriklausomai nuo darbingumo ar amžiaus.

Fizikas, buvęs Vilniaus Universiteto profesorius ir Lazerinių tyrimų centro vadovas Roaldas Gadonas sako, kad gyvenimas apsivertė, patyrus insultą. Jis neseniai sulaukė pensinio amžiaus, prieš ligą planavo tęsti profesinę veiklą. Dabar jam tenka lankyti įvairias reabilitacijos procedūras, kurias apmoka savo lėšomis. Ligonių kasos apmokėtų 14-os reabilitacijos dienų jėgoms atgauti nepakako – R. Gadonui vis dar sunkiai sekasi kalbėti.

Pasak reabilitacijos specialistų, sutrikus judėjimui ar orientavimuisi, ligos gydymui skiriamas medikamentinis gydymas gali padėti 50 procentų. Ypač svarbus yra reabilitacinis gydymas. Pavyzdžiui, insulto atveju, dažniausiai gali padėti tik tęstinis reabilitacinis gydymas. 

„Ar pacientas gaus, ar negaus (reabilitacinį gydymą – LRT.lt), čia jau labai individualiai būna. Kai kuriose gydymo įstaigose tikrai, sakykime, gydytojai žiūri labai geranoriškai į pacientą, kai kuriose gydymo įstaigose pakankamai griežtai jie apsiriboja  – vieną kartą gavai reabilitaciją ir viskas“, – aiškina reabilitacijos centro „Gemma“ fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas Roman Machnin.  

Tačiau ne viskas priklauso vien nuo gydytojo. Sveikatos apsaugos ministro įsakymu stacionari pakartotinė reabilitacija skiriama asmenims, pripažintiems nedarbingais, kuriems nustatytas iki 25 proc. nedarbingumo lygis ir darbingiems asmenims, kuriems nustatytas 30–40 proc. darbingumo lygis. Tačiau sulaukusiems pensinio amžiaus, taip pat ir dirbantiems, vertinamas ne darbingumo, o specialiųjų poreikių lygis, kad pensininkui galėtų būti skirta pakartotinė reabilitacija. 

„Tiesiog teisės aktai nustato skirtingas vertinimo skales darbingo amžiaus pacientams ir sulaukusiems pensinio amžiaus. Darbingumo lygis [...] nustatomas iki pensinio amžiaus. Sukakus pensiniam amžiui yra vertinamas. [...] Yra vertinama, ar pacientas turi specialiuosius poreikius. Ir jų lygis yra įvertinamas. [...] Šiuo atveju medicininės reabilitacijos atveju tiesiog yra laikomasi to teisės akto reikalavimų, kokie yra šiuo metu nustatyti“, – komentuoja Valstybinės ligonių kasos Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyr. specialistė Birutė Kavaliauskienė.

Tuo metu gydytojas R. Machnin darbingumo lygio nustatymo kriterijai turėtų būti koreguojami.

„Pensininkai gali dirbti ir ne tai turėtų būti kriterijus. Visi mes esam žmonės ir visi mes turime teisę gauti mums reikalingas medicinos paslaugas. [...] Žmonės „nurašomi“. Sakykime, kad tu esi pensininkas ir daugmaž yra, kuriems labiau reikia. Bet, jeigu žiūrėsim į įstatymo raidę, tai ir gydytojo kompetencija yra, tai, visų pirma, gydytojas turi žiūrėti į patį žmogų ir tada diskriminacijos neturėtų būti. [...] Visa reabilitacija vadovaujasi iš esmės vienu įsakymu. [...] Jis tikrai nebeatitinka daugelio reikalavimų ir ne tik demografinių reikalavimų“, – dėsto gydytojas.   

SAM laikinai kanclerės pareigas einanti Odeta Vitkūnienė pripažįsta, jog sulaukiama pacientų nusiskundimų dėl reabilitacijos skyrimo tvarkos. Anot jos, rengiamasi įdiegti naują metodiką, kad reabilitacija būtų suteikiama ne pagal ligos kodą, o pagal ligos sukeltus sutrikimus, nepriklausomai nuo darbingumo ar amžiaus.

„Sakykime, turime žmogų po insulto, tai vienas žmogus po insulto su ta pačia diagnoze eina į darbą, kitas žmogus su tuo pačiu ligos kodu guli patale ir jam reikia papildomų paslaugų, priežiūros ir pagalbos. [...] Ir norime (pradėti – LRT.lt) nuo medicininių diagnozių, nes šiai dienai yra indikacijos pagal ligos kodą. Pereitumėme prie paciento funkcinės būklės vertinimo – ar žmogus pakelia ranką, ar gali atlikti kažkokius veiksmus“, – komentuoja O. Vitkūnienė.

Įdiegti naują reabilitacijos metodiką ir pakeisti teisės aktus planuojama ne ankščiau nei po metų.

Žinios. Medicininė reabilitacija pensininkams – diskriminuojanti

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt