Naujienų srautas

Lietuvoje2015.06.16 08:43

Tyrimas: jei rinkimai vyktų rytoj, juos laimėtų socialdemokratai

Partijų populiarumo viršūnėje ir toliau karaliauja valdantieji socialdemokratai, antroje vietoje įsitvirtina Liberalų sąjūdis, už nugaros palikęs buvusius koalicijos partnerius konservatorius.

Partijų populiarumo viršūnėje ir toliau karaliauja valdantieji socialdemokratai, antroje vietoje įsitvirtina Liberalų sąjūdis, už nugaros palikęs buvusius koalicijos partnerius konservatorius.

Tai parodė DELFI užsakymu bendrovės „Spinter tyrimai“ gegužės 15–25 dienomis atlikta apklausa. Politologo Bernaro Ivanovo nuomone, artėjant Seimo rinkimams, didžiausia intriga bus dešiniajame flange – ar liberalai nukarūnuos konservatorius.

 R. Pakso ir A. Zuoko partijos – žemyn

Jei rinkimai vyktų kitą sekmadienį, juose triumfuotų socialdemokratai – už juos balsuotų 20,9 proc. respondentų.

Antroje vietoje su 13,2 proc. yra Liberalų sąjūdis, 10 proc. respondentų nurodė, kad balsuotų už konservatorius. Toliau rikiuojasi „Tvarka ir teisingumas“ (7,3 proc.) bei Darbo partija (6,8 proc.).

Likusios partijos Seimo rinkimams reikalingo 5 proc. barjero neperžengtų ir į parlamentą nepatektų.

Lyginant su praėjusiu mėnesiu, labiausiai – 0,7 proc. – išaugo konservatorių populiarumas. Tuo metu Rolando Pakso „Tvarkos ir teisingumo“ reitingas nukrito 1,3 proc. ir dabar siekia 7,3 proc. Artūro Zuoko vadovaujamos Lietuvos laisvės sąjungos populiarumas sumenko 1 proc. ir dabar tesiekia 1,2 proc.

Klausiami, kuris politikas ar visuomenės veikėjas būtų tinkamiausias eiti premjero pareigas, 33,5 proc. apklaustųjų įvardijo dabartinį Vyriausybės vadovą Algirdą Butkevičių.

Antroje vietoje liko Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis (5,6 proc.), nuo jo nežymiai atsilieka „tvarkietis“ R. Paksas (5,3 proc.). Respondentai taip pat dažnai minėjo Europos Parlamento narės Vilijos Blinkevičiūtės (4,2 proc.), Seimo narės Irenos Degutienės (3,9 proc.), europarlamentaro Antano Guogos (3,2 proc.) pavardes.

Lietuvos gyventojų taip pat prašyta įvertinti dabartinės vyriausybės veiklą. 2,8 proc. ją įvertino teigiamai, 36,9 proc. – greičiau teigiamai. Greičiau neigiamai vyriausybės veiklą vertina 34,7 proc. apklaustųjų, neigiamai – 19,7 proc. Lyginant su balandžiu, greičiau neigiamai vertinančių Vyriausybės veiklą padaugėjo 2,1 proc.

Politologą stebina A. Butkevičius

„Kada nėra rimtų politinių sukrėtimų, „socdemai“ išlaiko savo pozicijas. Taip pat akivaizdu, kad Liberalų sąjūdis, bent kol kas, tampa svarbiausia dešiniąja partija Lietuvoje. Kiek tai bus ilgalaikis procesas – pamatysime, vertinti dar sunku, reikia laiko“, – apklausos rezultatus komentavo Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Politikos mokslų ir diplomatijos fakulteto docentas B. Ivanovas.

0,7 proc. išaugusį konservatorių populiarumą politologas sieja su lyderio kaita – Andrių Kubilių partijos pirmininko poste pakeitė Gabrielius Landsbergis.

Komentuodamas „Tvarkos ir teisingumo“ populiarumo mažėjimą, politologas aiškino, kad po truputėlį R. Pakso fenomenas išsisemia. Šiokį tokį vaidmenį esą suvaidino ir Valentino Mazuronio pasitraukimas.

„A. Zuoko partijos, kokios jau bebūtų, manau jau yra paraštėse ir gana toli, didesnės įtakos iš A. Zuoko politinių jėgų politikoje aš nematyčiau, šia prasme, manau, A. Zuokas vienaip ar kitaip pasitraukė iš politinės arenos“, – buvusio sostinės mero situaciją komentavo VDU docentas.

B. Ivanovą stebina aukštas premjero A. Butkevičiaus reitingas. „Stebėtis tenka tuo, kad iš tikrųjų premjeras A. Butkevčius vis dėlto atitiko daugelio Lietuvos rinkėjų lūkesčius. Jam dar ateinant į valdžią, buvo tarsi kalbama, kad jis galbūt ne toks sunkiasvoris politikas. Pasirodo, ne pasirodo – potencialas pas jį tikrai neprastas“, – kalbėjo politologas.

Jis taip pat atkreipė dėmesį į R. Pakso paminėjimą tarp galimų kandidatų į ministrus pirmininkus. Tai, sako B. Ivanovas, iliustracija tam, ką sociologai jau pastebėjo anksčiau – žmonės dažnai neasocijuoja partijų su atskirais politikais. Todėl politikas gali būti populiaresnis nei jo partija.

B. Ivanovo manymu, artėjant Seimo rinkimams, didžiausia intriga bus dešiniajame flange – ar konservatoriams pavyks išlaikyti lyderystę, ar vis tik liberalai įtvirtins savo rezultatus.

„Bet kokiu atveju, žinoma, „socdemams“ prieš rinkimus dar teks atlaikyti ne vieną smūgį ir jų pozicija, manau, dar šiek tiek susvyruos“, – prognozavo pašnekovas.

Visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“ šių metų 2015 metų gegužės 15-25 dienomis, naujienų portalo DELFI užsakymu, atliko visuomenės nuomonės apklausą.

Tyrime dalyvavo gyventojai nuo 18 iki 75 metų. Apklausa buvo atliekama standartizuoto interviu metodu. Tyrimas vyko visoje Lietuvos teritorijoje, iš viso 65 atrankiniuose taškuose, išdėstytuose taip, kad reprezentuotų visą šalies teritoriją.

Tyrimo metu buvo apklausti 1009 respondentai. Tyrimo dalyvių pasiskirstymas proporcingas gyventojų skaičiui šalies regionuose. Tyrimo rezultatų paklaida 3,1 proc.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi