Lietuvoje

2019.04.27 21:53

Seime – nauja vaistų kompensavimo tvarka, siūloma nustatyti vieno paciento gydymo kainą

Seime kelią skinasi nauja vaistų kompensavimo tvarka. Valdantieji užsimojo nustatyti vieno paciento gydymo kainą – 30 tūkstančių eurų. Ją viršijus būtų nerekomenduojama kompensuoti medikamento. Nors sveikatos apsaugos ministerija ketina atsižvelgti į ligos būklę, tačiau vaistų gamintojai ir pacientų organizacijos kritikuoja, kad tokiu būdu ligoniai gali negauti jiems reikalingų vaistų.

Nors Jonas jau 15 metų serga kraujo vėžiu – mieloma, sako neprisimenantis, kada paskutinį kartą naudojo kompensuojamųjų vaistų pasą. Dabar pensininkas nesigydo ir laukia, kol valstybė padės įsigyti dar vienus, Europoje jau naudojamus vaistus. Medikamentai onkologinėms ligoms gydyti neretai gali kainuoti nuo kelių iki keliasdešimties tūkstančių eurų. 

„Dabar kalba eina apie tą naują vaistą, kuris turėtų būti kompensuojamas, kaip jau minėjau, ir Europoje, ir Amerikoje jis gana efektingai save parodė, bet pas mus kol kas daug nulių reikia pridėti, kad jį įsigytume“, – kalba pacientas Jonas Greinys.

Nors pacientų organizacijos dar praėjusią savaitę kreipėsi į sveikatos apsaugos ministrą Aurelijų Verygą dėl kompensuojamųjų vaistų tvarkos skaidrumo, organizacijos sako, kad papildomo streso tik daugėja. Nerimą kelia naujai rengiama tvarka. Sveikatos apsaugos ministerija ketina nustatyti, kiek verta gydyti vieną pacientą. Planuojama, kad viršijus 30 tūkst. eurų sumą reikalingi vaistai gali būti nekompensuojami.

„Galiu drąsiai pasakyti, kad mielomine liga sergantys pacientai gydymo negauna jau virš pusantrų metų ir vyksta diskusijos su Sveikatos apsaugos ministerija – bandymas kalbėtis gražiuoju ir įrodinėti, kad vaistai yra bendrai nuvertinti, kad vaistai, turintys bendrus išgyvenamumo duomenis, ir šiandien nėra kompensuojami“, – apgailestauja asociacijos „Kraujas“ pirmininkė Ieva Drėgvienė.

„Jeigu vaistas kainuoja labai brangiai, o iš esmės gyvenimo trukmės reikšmingai neprailgina, tai klausimas, ar verta tokį vaistą įtraukti į kompensavimą, ar nėra paprasčiau pacientui suteikti kitą pagalbą“, – svarsto sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

Pagal naują tvarką už pateiktas vaistų paraiškas vaistų gamintojai turės sumokėti rinkliavos mokestį. Taip valstybės biudžetas turėtų papilnėti dviem šimtais tūkstančių eurų. Vaistų gamintojai baiminasi, kad dėl to gali brangti medikamentai.

„Tai yra papildomos išlaidos, žinoma, kad jos neatsiranda iš oro, tai yra papildomos išlaidos, jos kažkur turi būti vis tiek įkalkuliuojamos“, – sako Amerikos prekybos rūmų atstovė farmacijos klausimams svarstyti, advokatė Rūta Pumputienė.

Pasak sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės, toks rinkliavos mokestis, kuris planuojama, kad bus apie 4 tūkstančius, esminių kainos pokyčių atnešti neturėtų.

„Aš manau, kad tai neturėtų padidinti kainų, jos yra nustatytos, yra nustatyta, koks gali būti maksimalus antkainis ir nemanau, kad su tuo kažkas turėtų būti bendro, bet, aišku, farmacinės kampanijos nėra patenkintos, tai visiškai suprantama", – teigia Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta Kubilienė.

Pagal siūlomus pakeitimus ketinama išsamiai vertinti ne tik vaistų poveikį sveikatai, bet ir jų ekonominę naudą. Taip pat numatoma, kad komisijoje, kuri sprendžia dėl kompensavimo, būtų ne keturi, o šeši gydytojai.

„Farmacijos įstatyme reglamentuota, kad keičiama vaistų kompensavimo komisijos sudėtis, vaistų kompensavimo komisijos darbe dirbs daugiau gydytojų – iki šiol mes turėdavome tik du gydytojus, nes visi suprantame, kad čia reikalingos ypatingos kompetencijos ir tik gydytojai gali dalyvauti toje komisijoje ir priimti tinkamus sprendimus", – sako K. Garuolienė.

Farmacijos įstatymo pakeitimai toliau bus svarstomi Seimo posėdžių salėje. Ligonių kasa skaičiuoja, kad iš viso valstybė pernai kompensuojamiems vaistams išleido daugiau nei 200 milijonų eurų.