Lietuvoje

2015.09.08 13:45

D. Grybauskaitė: okupacijos pamokos dar nėra iki galo išmoktos

BNS, Irma Janauskaitė, LRT.lt2015.09.08 13:45

Skaudžios Lietuvai datos – okupacijos 75-metis ir Gedulo ir Vilties diena – pirmadienį paminėtos Seime, Nepriklausomybės aikštėje bei prie paminklo politiniams kaliniams ir tremtiniams. Esami valstybės vadovai sako, kad už laisvę šaliai kasdien teks kovoti ir toliau, buvę vadovai – kad minėjimų akcentai vis dar dedami ne ten, kur reikėtų.

Skaudžios Lietuvai datos – okupacijos 75-metis ir Gedulo ir Vilties diena – pirmadienį paminėtos Seime, Nepriklausomybės aikštėje bei prie paminklo politiniams kaliniams ir tremtiniams. Esami valstybės vadovai sako, kad už laisvę šaliai kasdien teks kovoti ir toliau, buvę vadovai – kad minėjimų akcentai vis dar dedami ne ten, kur reikėtų.

 „Tai – skaudžiausia, kad nutiko mūsų tautai per visą 20-ąjį amžių. Motina, kuriai iš rankų plėšiamas jos vaikas. Vyras ir tėvas, nuo kurio šeima atskiriama visam laikui. Vaikai, palikti likimo valiai. Nepriteklius, nepakeliamas gyvenimas ir mirtis“, – kalbėjo Seimo pirmininkė Loreta Graužinienė.

 „Sunkumuose, ypač netektyse, malda iš tikrųjų palaiko tą pagrindinį ryšį žmogui, tvirtybę. Sukurti esam pagal Dievo paveikslą ir ta viltis, apie kurią kalbėjo čia daugelis šiandien.... Su tokia viltim ir iškentėjo visus sunkumus“, – sakė Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas.

Tremtyje gimę parlamentarai, vadinami Sibiro vaikais, pasakoja savo šeimų istorijas.

 „Užteko ir duonos ir šilumos, nes buvome mylimi, vieningi, šventėme Velykas ir Kalėdas, šokome ir dainavome. Nebuvo ko ir kam pavydėti. Visų nelaimės buvo vienodos“, – sakė Seimo narė Dalia Teišerskytė.

 „Tas tarpusavio solidarumas ir tikėjimas buvo didžiulis. Tikėjimas, kad kaip nors, kada nors vis tiek sugrįši į Lietuvą“, – prisiminė Seimo narys Julius Sabatauskas.

Dešimt Seimo narių perdavė vėliavas dešimtus metus rengiamų ekspedicijų į tremties vietas dalyviams. Anot pačių jaunuolių, „Misija Sibiras“ – geriausia istorijos mokykla. Bet buvę ir esami šalies vadovai sako, iš klaidų dar nepasimokyta.

 „Metai praėjo, bet ir šiandien šalia mūsų ne tik tie, kurie norėtų neigti ir perrašyti vadovėlius, kad nebuvo okupacijos. Net ir pas mus viduje randame ir teisėjų, ir prokurorų, kuriems atrodo, kad tai nėra svarbu“, – pastarųjų dienų aktualijas prisiminė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Okupacijos mes nepaminim taip, kaip reiktų. Reikėtų (paminėti, – red. past.) kaip didžiausią tragediją, kurios pasekmė yra tremtys, egzekucijos, apiplėšimas visos šalies ir visų žmonių“, – sakė Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas Vytautas Landsbergis.

Kaip ir kasmet – iškelta vėliava. Ceremonijos stebėtojai džiaugėsi, kad susirinko ne tik garbaus amžiaus žmonės. O ateiti čia – būtina, kitaip nepajusi vienybės.

 „Šita diena man yra labai svarbi, šventa ir aš, na, iš tikrųjų labai ją išgyvenu skausmingai“, – sakė Laptevų brolijos narė Rima Vipartienė.

 „Išvis kiekvieną dieną prisimeni tą iškyšulį, tą ledą, žiaurius išgyvenimus, kiek ten žmonių žuvo, kiek sušalo“, – prisiminimais dalinosi tremtinė Julija Vaicekauskienė.

 „Prie televizorių mes galim viską žiūrėt, bandyt, bet reikia čia rinktis ir daugiau prisimint. Kuo mūsų daugiau bus čia, tuo mes labiau prisiminsime tas datas“, – svarstė minėjimo dalyvis Leonas Černius.

Susirinkusieji sako: šią dieną, akivaizdu – galima didžiuotis tėvų ir senelių stiprybe.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.