Lietuvoje

2019.04.26 20:32

Laikinosios globos skatinimas mėnesine išmoka: ar tai užtikrins saugią aplinką vaikui?

Nuo kitų metų iš šeimos paimtą vaiką laikinai prižiūrintys giminaičiai ar kiti artimieji per mėnesį gaus 228 eurų išmoką.

Taip siekiama, kad iš nesaugios aplinkos paimtas vaikas tik kraštutiniu atveju patektų į įstaigas ir galėtų ilgiau likti pažįstamoje aplinkoje.

Iniciatyvos autoriai sako, kad artimiesiems bus keliami tokie pat reikalavimai kaip ir formaliems globėjams. Oponuojantieji abejoja, ar pavyks užtikrinti, kad ir artimųjų namai vaikui būtų saugūs.

Marijos vardu prisistatanti prisistatanti oficiali proanūkio globėja su vyru gyvena iš pensijos ir sako sunkiai išsiverstų, jei pinigų už vaiką negautų.

„Na vis tiek geriau nei vaikų namuose. Bet kokiu atveju būtų sunku įeiti į mamos vaidmenį. Tikra mamai. Ir viską darai, ką mama  daro“, – sako vilnietė Marija.

Žinios. Po ilgos sausros sulauksime griaustinio ir trumpo lietaus

Marijos rankos proanūkiu rūpinasi daugiau nei dešimtmetį. Nuolatiniams globėjams kaip Marijai pinigų mokėjimo tvarka nesikeičia. Bet tie giminaičiai ar artimi šeimos draugai, kurie vaiką priima laikinai, nuo kitų metų jo priežiūrai gaus 228 eurų išmoką. Taip du mėnesius, kol tėvai įrodys, kad vaikas gali grįžti į saugius namus. Tėvams savo bėdų neišsprendus, tie patys artimieji galėtų tapti jau nebe prižiūrinčiaisiais, o vaiko globėjais ir toliau gauti išmokas

„Reikalavimai yra lygiai tokie pat kaip globėjams, šitas įstatymas susijęs su vaiko teisių pagrindų įstatymų ir klausimą, ar tikrai galima apgyvendinti pas vieną ar kitą asmenį, spręs vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybų skyrių vadovai“, – Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Rimantė Šalaševičiūtė.

Socialiniai darbuotojai sudaro panašius į tokius vaiko aplinkos planus. Juose matyti su kuriais artimos aplinkos žmonėmis vaikai turi glaudžius arba komplikuotus santykius. Pavyzdžiui, ryšiai su mamos gimine gali būti visai nutrūkę, o su su tėčio seserimi - sutarti visi. Krizės atveju šios teorinės šeimos vaikai saugiai jaustųsi pas tetą

„Svarbiausia, kad vaikai liktų savo aplinkoje, jeigu ta situacija tragiška ir krizinė, vaikui esmė yra biologinė šeima, nes ją pažįsta. Jau ir taip sudėtinga, kai paimamas iš tėvų, tai tada artimiausias variantas yra būti su tais žmonėmis, kuriuos vaikas pažinojo nuo mažumės“, – teigia „SOS vaikų kaimų“ Lietuvoje direktorė Liudovika Pakalkaitė.

Vaiko laikinosios priežiūros išmoka nebus skiriama, jeigu to prašys patys tėvai.