Lietuvoje

2019.04.26 15:17

Švenčiantys medikai: žmones dar reikia mokyti, kad kyšis – ne dovana

Modesta Gaučaitė, LRT.lt2019.04.26 15:17

Keli šimtai medikų ketvirtadienį žygiavo Vilniaus Gedimino prospektu. Lukiškių aikštėje susirinkę gydytojai pasakojo, kad sistemoje yra problemų, tačiau situacija gerėja. Be to, gydytojai susirinko ir paminėti profesinę šventę.

Pirmosios pagalbos mokymai, užsiėmimai vaikams – tai tik keletą veiklų, kurias ketvirtadienio popietę surengė sostinės širdyje esančioje aikštėje susirinkę medikai. Profesinės dienos išvakarėse medicinos darbuotojai susirinko ne tik vykdyti edukacines veiklas, bet ir reikalauti geresnių sąlygų tiek dirbantiems medikams, tiek dar besimokantiems būsimiems gydytojams.

Slegia ir nuovargis, ir per dideli lūkesčiai

Medicinos įstaigų darbuotojų profesinės sąjungos „Solidarumas“ pirmininkė Jolanta Keburienė kalbėjo, kad pirmiausia aikštėje medikai susirinko paminėti profesinės šventės: „Pokalbį pradedame nuo žodžių „sveiki“ ar „laba diena“. Aišku, kad sveikata yra visų didžiausias turtas. Sakoma, kad sveikata nėra viskas, bet be sveikatos viskas yra niekas. Renkamės pasakyti, kad mes tokie esame, kad norime dėmesio ir kartu keliauti pokyčių link.“

Greitosios medicinos pagalbos darbuotoja kalbėjo, kad jau anksčiau medikų bendruomenė prašė vyriausybės keisti požiūrį į juos, skirti adekvatų finansavimą. Tačiau, pasak jos, situacija nesikeitė. Tad, kaip sakė medikė, jei negali pakeisti situacijos, gali pakeisti požiūrį į ją.

„Mes bandysime apeiti iš kitos pusės ir keistis būdami atviri savo pacientui, kolegoms, nebijodami pasakyti, kad mes pavargome. Norime adekvačių lėšų, skiriamų sveikatos priežiūrai, kad galėtume teikti kokybiškas paslaugas ir pacientai galėtų mumis pasitikėti, nes mes jiems atiduodame tai, ką turime geriausio – savo žinias ir gebėjimus, o ne tik dirbti popierinį darbą ir žadėti“, – portalui LRT.lt sakė J. Keburienė.

Kalbėdama apie savo darbo sritį – greitąją medicinos pagalbą – pašnekovė kalbėjo, kad uždarius ligonines, paslaugas turės užtikrinti GMP, perveždama pacientus į aukštesnio lygio, regionines ligonines. Profesinės sąjungos primininkė sakė, kad uždarius ligonines bus skiriamas atitinkamas skaičius postų, tačiau, jos teigimu, to nepakanka.

„Uždarant 11 ligoninių planuojama skirti 11 papildomų postų. Jei paskaičiavus, kad į ligoninės skubios pagalbos skyrių kreipiasi per parą apie 50-60 žmonių, tai kiek tada postų reikės, kad galėtų nuvežti į aukštesnio lygio gydymo įstaigas? Tai yra neadekvačiai paskaičiuota. Mes ir dabar turime labai didelį kiekį pervežimų, bet finansavimas į tai neatsižvelgia“, – sakė medikė, pridurdama, kad finansavimas skiriamas pagal gyventojų skaičių, todėl mažėjant jam, mažėja ir finansavimas.

Pasak jos, akivaizdu, kad gydytojai susiduria su per dideliais darbo krūviais, o pacientams sukeliami per dideli lūkesčiai. Anot jos, pacientai ateina iš mediko besitikėdami itin daug, nors kai kurie dalykai, kurių reikalauja pacientams, gydytojams pagal kompetenciją nepriklauso. J. Keburienė kalbėjo suprantanti, kad visi nori būti sveiki, o pacientams reikia dėmesio ir atjautos, tačiau pastebėjo, kad kartais į medikus besikreipiantys žmonės labiau pasitiki tuo, ką perskaitė internete, o ne mediko žiniomis.

„Visi nori būti sveiki, nori dėmesio, atjautos, išsamaus paaiškinimo, tačiau medikai tam tiesiog nebeturi laiko. Finansavimas per mažas, pacientas atėjęs į gydymo įstaigą nori pilno ištyrimo ir tuoj pat. Jie ateina pasiskaitę literatūros, kur parašyta, kad jiems pagal metus ar dar kažką priklauso kažkas ir todėl ateina su reikalavimais. Tokie pacientai pas medikus ateina ne kaip pacientai, o kaip klientai, su reikalavimais ir manymu, kad jo žinios iš „Google“ yra žymiai geresnės ir naujesnės negu medicinos specialisto, kuris mokėsi 10 metų ir nuolat tobulina savo kvalifikaciją“, – kalbėjo profsąjungos lyderė.

Kenčia ir studijos

Lietuvos medicinos studentų asociacijos „LiMSA“ prezidentas Adomas Danilevičius žurnalistams pasakojo, kad gydytojams patiriant sunkumus kenčia ir būsimų medikų studijos. Anot jo, kai gydytojas vesti paskaitų ateina pavargęs, stingantis motyvacijos, prastėja ir studijų kokybė.

„Kai gydytojams reikia vienu metu ir pacientą globoti, ir mums dėstyti kažkokią medžiagą, krenta studijų kokybė. O mes norime tapti aukščiausio lygio specialistais, kad galėtume priimti adekvačius sprendimus, padėti pacientams. Mes šito norime ir manome, kad medikų atlyginimai turėtų būti adekvatūs ir atitinkantys jų įdėtą indėlį“, – kalbėjo studentų atstovas, pridurdamas, kad jo vadovaujama asociacija stengiasi paremti kolegas.

Asociacijos prezidentas pasakojo, kad nors kai kurie studentams dėstantys medikai ir gerai dirba, yra tokių, kurie dėl per didelio krūvio į paskaitas ateina pavargę ar nespėję pasiruošti, todėl kenčia studijų kokybė. Tai lemia, kad į sistemą gali ateiti ne visiškai kokybiškai paruošti jaunieji medikai. Be to, kai kuriems tai „atmuša“ norą likti Lietuvoje.

„Mes ateiname gydyti, mums svarbiausia padėti pacientui, bet gaunasi visokių kliūčių. Norėtųsi, kad leistų mums gydyti, nereikėtų niekuo kitu rūpintis. O dabar, vietoje to, kad imtume ir darytume, turime organizuoti mitingus. Viskas gražu, susitinkame su bendruomene, tai mus apjungia, bet tuo pačiu – galėtume daryti ką nors kitą“, – kalbėjo „LiMSA“ prezidentas.

Pokyčius siūlo pradėti nuo savęs

Gydytoja rezidentė Gabija kalbėjo, kad dar būdama studente daug girdėjo apie medicinos sistemoje įsigalėjusį kyšininkavimą ir jai atrodė, kad tai – didžiausia problema, su kuria teks kovoti. Tačiau sakė, kad pradėjusi dirbti suprato, jog yra ir daugiau problemų.

„Medicinoje norėtųsi ne tik skaidrumo, bet ir bendruomeniškumo, atvirumo. Taip pat, kad priimtų, tiek žmonės, tiek patys medikai, kad gydytojai irgi klysta. Manau, kad reikia pradėti nuo korupcijos, nes, jei paklaustumėte visuomenėje, medikai neturi tiek daug pasitikėjimo, kiek norėtųsi, kad turėtų. Mes dirbame savo darbą ir tikiuosi, kad žmonės pasitikės. Tačiau nepasitiki. Nuo šito dalyko reikia pradėti ir mes pradedame nuo savęs“, – sakė Gabija, pridurdama, kad nori tokios medicinos sistemos, kuri neskatintų gydytojų vykti laimės ieškoti svetur.

Paklausta, ar jai yra siūlę kyšį, jaunoji gydytoja atsakė, kad visi medikai yra sulaukę siūlymų atsilyginti „dovanomis“. Visgi ji teigė, kad problema yra abipusė – žmonės turi išmokti nesiūlyti gydytojams kyšių, o gydytojai turi išmokti jų neimti.

„Kaip santykiuose – kaltės turi abi pusės. Visuomenę taip pat reikia nuo to atpratinti ir išmokyti, kad tai yra kyšis, o ne dovana“, – kalbėjo Gabija.

Jau anksčiau gydytojai rezidentai skundėsi, kad jiems mokami maži atlyginimai, nepakankamas ir užmokestis už naktį pradirbtas valandas. Gabija patvirtino, kad ši problema opi iki šiol, bet, pasak jos, judėti pirmyn reikia žingsnis po žingsnio, kurių pirmasis – pasitikėjimo sistema atkūrimas.

„Po truputį sistema vis skaidrėja, viltis atsiranda“, – sakė medikė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.