Lietuvoje

2019.04.26 16:07

Pavojingai pakilusi oro tarša: kai kur gatvių laistymo vis dar laukiama

Didžiuosiuose miestuose užfiksavus kelis kartus didesnę oro taršą, miestų savivaldybės praneša apie pasirengimą drėkinti gatves. Nors nelijo kone mėnesį, LRT žurnalistės Šiauliuose Lidijos Jankauskienės teigimu, šio miesto savivaldybė dėl gatvių laistymo dar nėra priėmusi jokio sprendimo.

LRT žurnalistės Šiauliuose pakalbinti gyventojai skundžiasi padidėjusia oro tarša ir apie gatvių laistymą teigia galintys tik pasvajoti.

L. Jankauskienės teigimu, nors nelijo kone mėnesį, iki šios dienos Šiaulių miesto pakraščiuose esančios žvyruotos gatvės buvo palaistytos vos kartą. Pasak jos, ant gatvių yra išpiltas specialius skystis su kalcio chloridu, galinčiu sulaikyti smulkiąsias daleles, kad jos nekiltų į orą. L. Jankauskienės aiškinimu, dėl centrinės miesto dalies gatvių laistymo savivaldybė kol kas nėra priėmusi jokių sprendimų.

Nors Šiaulių savivaldybė pabrėžia, kad po žiemos gatvių pakraščiuose susikaupusios smėlio sąnašos šiuo metu taip pat valomos, L. Jankauskienė sako, kad tokiu būdu dulkių debesys kylą į orą ir dar labiau teršia miestą.

Šiaulių miesto Visuomenės sveikatos biuro duomenimis, jau prieš porą dienų esant nepalankioms teršalų išsisklaidymo sąlygoms Šiauliuose vidutinė paros kietųjų dalelių koncentracija beveik du kartus viršijo normą. Ji buvo padidėjusi ir vakar, ypač prie intensyvaus miesto gatvių.

Sostinėje kietųjų dalelių koncentracija galimą ribą viršija pusantro karto. Į tai reaguodama Vilniaus miesto tvarkymo įmonė „Grinda“ teigia penktadienio naktį plovusi sostinės gatves, tačiau kai kurie gyventojai sako nepastebėję, kad gatvės būtų laistytos.

Pasak sostinės gatves prižiūrinčios įmonės „Grinda“ atstovo Egidijaus Steponavičiaus, paprastai gatvių drėkinimo darbai vyksta naktimis, nes paryčiais, kai prasideda intensyvesnis eismas, vandenvežės trikdo eismą.

„Ne visi žmonės pastebi, kad naktį buvo laistomos gatvės, bet tie, kurie pastebėjo, jaučia, kad oro kokybė pasikeitė. Daugiausia buvo drėkinamos gatvės, kuriose vyksta intensyviausias transporto eismas ar vaikšto nemažai pėsčiųjų", – akcentuoja E. Steponavičius.

Kaip teigia jis, šįkart gyvenamuosiuose rajonuose gatvės laistomos nebuvo. „Jeigu gyvenamieji namai yra arčiau intensyvaus eismo gatvių, natūralu, kad pokytį žmonės turėtų pajusti“, – LRT RADIJUI sako E. Steponavičius.

Sostinės gatves valančios įmonės atstovas teigia, kad šiąnakt Vilniuje dirbo trys specialieji automobiliai, dvi vandenvežės ir vienas universalus automobilis, naudojamas miesto priežiūros darbams. Paklaustas, ar  tiek technikos pakanka, E. Steponavičius atsako, kad reikia atsižvelgti į sostinės finansus.

„Mes žiūrime į orų prognozę ir artimiausiu metu sinoptikai žada lietų, tai toliau laistytis gatves būtų netikslinga, tačiau žiūrint į tolimesnę ateitį, natūralu, kad kitą savaitę reikės pratęsti laistymo darbus“, – komentuoja pašnekovas.

Kauno miesto savivaldybės aplinkos apsaugos skyriaus vyriausioji specialistė Jurga Pakrosnienė teigia, kad savivaldybė užsakymą laistyti tiek pagrindines, tiek žvyruotas miesto gatves pateikė įmonei „Kauno švara“ ir nuo balandžio 18-osios gatvių plovimo darbai yra vykdomi. Anot jos, miesto gatvės laistomos kasdien.

„Po pirmų laistymų oro tarša nebuvo fiksuojama. Nuo pirmadienio vėl buvo gauta informacija, kad yra fiksuojamas kietųjų dalelių padidėjimas. Gatvės yra drėkinamos įvairiai. Paprastai žvyruotos gatvės laistomos dienos metu, pagrindinės gatvės kai tik yra galimybė, tada ir būna laistomos. Šitie darbai yra organizuojami pamainomis [...]. Pastarosiomis dienomis gatvės yra laistomos kasdien“, – tvirtina J. Pakrosnienė.

Parengė Gabrielė Sagaitytė.