Lietuvoje

2019.04.26 11:38

Dėl oro užterštumo mokiniams lauke negali būti vykdomi užsiėmimai

LRT.lt2019.04.26 11:38

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) praneša, kad šiandien oro užterštumui viršijant nustatytas normas, ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikų veikla lauke neorganizuojama ir mokinių kūno kultūros pratybos negali vykti lauke.

NVSC specialistai siūlo kiekvieną dieną susipažinti su aplinkos oro kokybės stebėsenos informacija, kurią rasite Aplinkos apsaugos agentūros internetinėje svetainėje. Pastebėjus padidėjusį oro užterštumą, užtikrinti, kad vaikai nebūtų vedami į lauką.

Kietosios dalelės (KD10) – kas tai?

KD10 – ore esančių dalelių ir skysčio lašelių iki 10 mikronų aerodinaminio skersmens mišinys, kurio sudėtyje gali būti įvairūs komponentai – rūgštys, sulfatai, nitratai, organiniai junginiai, metalai, dirvožemio dalelės, dulkės, suodžiai ir kt. Kuo dalelės smulkesnės, tuo giliau jos gali prasiskverbti į žmogaus organizmą ir tuo didesnį neigiamą poveikį turėti sveikatai. Į žmogaus organizmą KD10 patenka kvėpuojant. Dėl padidėjusios KD10  koncentracijos, labiausiai nukenčia kvėpavimo takai, sukeldamos kosulį ir čiaudulį. KD10 patekusios į plaučius ar kraujotakos sistemą, gali kauptis plaučių audiniuose ir sukelti rimtus ne tik kvėpavimo organų, bet ir širdies bei kraujagyslių funkcijos sutrikimus, skatinti astmos paūmėjimą, alergiją.

Kaip elgtis esant oro užterštumui kietosiomis dalelėmis?

·  likti namuose, nevesti mažų vaikų į lauką;

·  sandariai uždaryti langus (namuose galima užkamšyti drėgnomis šluostėmis), išjungti vėdinimo sistemas;

·  jei yra galimybė, patalpų vėdinimui naudoti oro kondicionierius;

·  saugoti kvėpavimo takus, pridengti juos su marlinėmis kaukėmis ar respiratoriais;

·  vengti aktyvios fizinės veiklos (sporto, darbo lauke);

·  blogėjant situacijai, rekomenduojama šeimoms, auginančioms  vaikus iki 1 metų bei sergantiems lėtinėmis kvėpavimo sistemos ligomis, alerginiais susirgimais, išvykti iš užterštų zonų;

·  blogai pasijutus, kreiptis į gydytoją.