Naujienų srautas

Lietuvoje2019.04.25 21:18

Lenkijos Senato pirmininkas priekaištauja Lietuvai dėl pavardžių rašybos: išspręskit problemą

Seime paminėtas Lietuvos ir Lenkijos draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo sutarties 25-metis. Į Vilnių ta proga atvykęs Lenkijos Senato pirmininkas priekaištavo Lietuvai, kad mūsų šalyje iki šiol neįteisinta pavardžių rašyba lenkiškais rašmenimis, taip pat lenkiškų užrašų jų gyvenamose teritorijose.

1994-ųjų balandžio 26-ąją Lietuvos Seime tuomečiai prezidentai Algirdas Brazauskas ir Lechas Valensa pasirašė Lietuvos ir Lenkijos draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo sutartį, kuria įsipareigojo neturėti viena kitai teritorinių pretenzijų ir kurti pagarbius bei lygiateisius santykius.

Sutarties 25-mečio proga į Lietuvą atvykęs Lenkijos Senato pirmininkas priminė, kad jos tikslas buvo užbaigti istorinius konfliktus. Seimo tribūnoje jis kalbėjo, kad Lenkijos ir Lietuvos priešai šimtmečius stengėsi mus sukiršinti ir šiandien tebedaro tą patį tais pačiai metodais.

„Lenkus po 45-ųjų Maskva gąsdino tariamais vokiečių ketinimais atsiimti teritorijas, sakydami, kad vienientelė išeitis – pavaldumas Kremliui. Taip ir lietuvius nuolat gąsdino tariamais lenkų ketinimais atgauti Vilnių. O Lietuvos lenkus priverstiniu lietuvinimu. Prieš 25-erius metus šiai Maskvos propagandos vizijai kartu sudavėme milžinišką smūgį. Vilnius yra nepriklausomos Lietuvos sostinė ir niekas Lenkijoje šito neneigia ir neneigs“, – sako Stanislawas Karczewskis, Lenkijos senato pirmininkas.

Tačiau Lenkijos Senato pirmininkas pareiškė, kad ši sutartis kritikuojama kaip neveiksminga ir neužtikrinanti lenkų teisių Lietuvoje, nes Lietuva per 25-erius metus neįteisino lenkiškų pavardžių rašybos lenkiškais rašmenimis, taip pat lenkiškų užrašų jų gyvenamose teritorijose.

„Tomis teisėmis džiaugiasi lietuviai Lenkijoje. Brangūs kaimynai, mes suprantame jūsų jautrumą, bet turbūt negalite prikišti mums kantrybės stokos. Mes nenorime Jums primesti kažkokių sprendimų, kurių patys nedarome. Švenčiant šios sutarties 25-metį kreipiuosi į Jus – išspręskit šitą problemą. Kad atimtumėm iš mūsų priešų galimybę mus kiršinti, kreipiuosi į Seimą – greitai priimkite reikalingus įstatymus“, – teigia Lenkijos senato pirmininkas.

„Tai yra mūsų programoje, kada mes padarysime, tai žinote, turime susitarti Seime, tai yra mūsų Lietuvos problema, kurią mums primena. Ne viskas priklauso nuo vieno asmens, bet turime įtikinti žmones ir šitas pasisakymas taip pat buvo labai svarbus“, – teigia Viktoras Pranckietis, Seimo pirmininkas.

„Skirtumai – ne tarp politinių partijų, visų politinių partijų viduje nėra pritarimo bendro: nei pas konservatorius, šiuo metu vienintelė LSDDP vieningiausia, nėra ir pas „valstiečius“, atrodo, kad liberalai pritartų“, – sako Gediminas Kirkilas, Seimo vicepirmininkas.

G. Kirkilas taip pat priminė, kad jei prieš 25-erius metus sutartis nebūtų buvusi pasirašyta, Lietuvos bei Lenkijos integracija į Europos Sąjungą nebūtų prasidėjusi, nes bendrija nebūtų kvietųsi šalių, nesutariančių tarpusavyje.

Plačiau – LRT TELEVIZIJOS laidos „Panorama“ reportaže nuo 11:25 min.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi