Lietuvoje

2019.04.25 18:00

Seimas apie privalomus skiepus diskutuoti nepanoro: į pavasario darbotvarkę neįtraukė

Ineta Nedveckė, LRT.lt2019.04.25 18:00

Privalomas skiepijimas nuo tymų, raudonukės ir parotito – ne tik vaikams, kurie mokosi ikimokyklinio ugdymo įstaigose, bet ir suaugusiesiems, kurių aplinkoje yra daug vaikų. Tokiems įstatymo pakeitimams ketvirtadienį Seimas užvėrė kelią. Bent jau pavasario sesijoje parlamentarai jų nesvarstys.

Prieš svarstant šį projektą, Seimui reikėjo balsuoti ir įtraukti projektą į pavasario sesijos darbų programą. Tačiau tam Seimas nepritarė. Iš 69 parlamentarų už balsavo 34, prieš – 7, susilaikė 28. 

„Belieka apgailestauti, kad jūs net nenorite diskusijos apie tai, kaip galėtume padidinti skiepų apimtis Lietuvoje, kaip galėtume užtikrinti pažeidžiamųjų – vaikų, besilaukiančiųjų, žmonių, sergančių onkologinėmis ligomis – sveikatą. Jūs apskritai nusispjaunate į situaciją, kuri šiandien yra Lietuvoje ir pasaulyje“, – po nepalankaus balsavimo kalbėjo įstatymo projekto iniciatorė Radvilė Morkūnaite-Mikulėnienė.

Remiantis projektu, skiepyti turėtų būti vaikai, kurie mokosi ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programose. Taip pat skiepijami suaugusieji, kurie dirba su vaikų kolektyvais, sveikatos priežiūros ir švietimo įstaigose, kariai ir kiti uždaruose kolektyvuose dirbantys žmonės. Kurie tiksliai – nustatytų sveikatos apsaugos ministras.

Tiesa, numatoma išimčių. Neskiepyti vaiko galima tais atvejais, kai jis jautrus veikliosioms medžiagoms arba jo imuninė sistema vakcinai nepakanti.

Projektą teikė dalis Seimo narių iš opozicinių Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ir Socialdemokratų frakcijų. Pastarosios nariai jau anksčiau buvo registravę įstatymo pakeitimą, kuriuo skiepijimas būtų privalomas, bet jo svarstyti Seimas neleido.

Valdantieji pasisako prieš privalomus skiepus. Kaip anksčiau LRT.lt komentavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narė, Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė, vakcinomis kontroliuojamų ligų protrūkus valdyti reikėtų atsakingai informuojant žmones apie skiepų naudą.

Seimo Sveikatos komiteto pirmininkė, „valstietė“ Asta Kubilienė tik skiepytųjų darželių idėją kritikuoja, nes tokiu būdu, pasak jos, neskiepyti žmonės bus priversti burtis į grupes ir taip užkrečiamosios ligos dar labiau plis.

2018 metais Lietuvoje užfiksuota 30 tymų atvejų, šiemet – jau 538.

Kaip rodo konservatorių užsakymu „Vilmorus“ atlikta gyventojų apklausa, už privalomus skiepus pasisako beveik 80 proc. gyventojų, bet už tai, kad į darželius būtų priimami tik skiepyti vaikai, pasisako 49 proc. apklaustųjų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.