Lietuvoje

2019.04.25 18:31

Orai: papasakojo, kada atklys smarkios liūtys ir kokios šilumos laukti gegužę

Darius Kuodis, LRT RADIJO laida „Ryto garsai“, LRT.lt2019.04.25 18:31

Kitą savaitę orai kiek atvės ir galimai sulauksime smarkių, vasariškų liūčių, o kai kur ir su perkūnija. Taip LRT RADIJUI sako sinoptikė Vida Ralienė. Anot jos, ten, kur lietaus neklius, išliks šalnų pavojus.

 – Šiemet vasara atėjo anksti?

– Kol kas šio laikotarpio dar vasara nepavadinčiau, tačiau orai tikrai nebūdingi balandžiui – labiau primena gegužę. Vidutinė paros temperatūra nuo balandžio 17-osios perkopė per dešimt laipsnių ir šiuo metu yra 5–6 laipsniais aukštesnė nei įprastai. Atplūdo šiltesnis oras, klimatas keičiasi.

Atsižvelgus į daugiamečius duomenis, šalčiausios balandžio pabaigos buvo dar praėjusiame amžiuje. 1981-aisiais rytais oro temperatūra krisdavo net iki 7–9 laipsnių šalčio.

Šiltų balandžio pabaigų pasitaikė ir XXI amžiuje, kai 2000-ųjų metų balandžio pabaigoje dienomis lepino 22–27 laipsnių šiluma. 2012-aisiais, 2014-aisiais ir netgi pernykšte balandžio pabaiga buvo labai šilta ir paskutinę mėnesio dieną Druskininkuose buvo užfiksuota beveik 29 laipsnių temperatūra. Galbūt tai išties klimato šiltėjimas, nes šiltų balandžių dabar pasitaiko vis dažniau.

– Kodėl Lietuvoje šilčiau nei kai kuriose Pietų Europos šalyse?

 – Į Šiaurės Europą yra atkeliavusi didžiausia šiluma. Pietų Skandinavijoje ir Baltijos šalyse yra neįprastai šilta, o Pietų Europą, Centrinę Europą dažniau dengia debesys ir nuplauna liūtys. Tose šalyse šilumą mažina ir nuo Sacharos atkeliavusios dulkės, neleidžiančios saulei įšildyti oro.

– Ar dar galima tikėtis šalnų?

– Šį savaitgalį naktys bus gerokai šiltesnės nei buvo prieš tai, kai beveik kiekvieną naktį buvo fiksuojama neigiama oro temperatūra, tačiau kitą savaitę dienomis temperatūra bus ne tokia aukšta ir iki 20 laipsnių pakils ne kasdien ir ne visur. 

Naktys turėtų būti vėsesnės, vidutiniškai temperatūra bus 3–8, 4–9 laipsniai šilumos, tačiau ten, kur savaitgalį klius mažiau lietaus ar jo išvis nebus, prie pat žemės paviršiaus išliks šalnų pavojus, kai augalus trumpam gali sustingdyti ir neigiama temperatūra.

 – Ar sulauksime lietaus?

 – Nuo šiandien didėja tikimybė, kad sulauksime trumpo lietaus, tačiau jis nebus būdingas ankstyvam pavasariui, kai ilgai ir ramiai lyja. Galimai sulauksime labiau vasariško lietaus, trumpų, smarkių liūčių, kai kur ir su perkūnija. Toks lietus labai netolygiai pasiskirsto, jis būna ilgesnis, įkyresnis, kai kur gali lyti gausiai, o kai kur galima jo ir visai nesulaukti.

Nuo kovo 26-osios rimtesnio lietaus beveik niekur nebuvo. Per Velykas kai kur pietrytiniuose rajonuose šiek tiek daugiau palijo, tačiau viena diena prieš visą sausą mėnesį nieko nereiškia.

– Koks bus gegužės mėnuo?

– Pagal dabar turimą informaciją, pirmoji gegužės pusė turėtų būti šiek tiek šiltesnė nei įprastai. Apskritai visas mėnuo  bus artimas normai, o gegužė pas mus yra gražus mėnuo. Turbūt pasitaikys, kaip ir visuomet, viena ar kita šiltesnė diena, bet, kaip ir balandžio pabaiga, viso tokio gražaus mėnesio gal ir nereikėtų tikėtis.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.