Lietuvoje

2019.04.24 22:50

VDU atkūrimo 30 metų jubiliejus: laisvės dvasia ir ateities idėjos

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.24 22:50

Prieš 30 metų atkurtas Vytauto Didžiojo universitetas (VDU) buvo pirmoji šalyje savarankiška, vakarietiško tipo aukštoji mokykla. Neseniai atsilaikiusi prieš planus tapti bendro Kauno universiteto dalimi, aukštoji mokykla ateityje planuoja atsisakyti dalies studijų programų ir rengti plataus profilio specialistus, kurių reikia šiuolaikinei darbo rinkai.

Čiurlionio dailės muziejaus direktorė Ina Pukelytė – pirmosios atkurto VDU laidos absolventė, čia baigusi anglų kalbos ir literatūros bakalauro studijas. Po stojamųjų egzaminų į pirmą kursą trijuose fakultetuose buvo priimti 177 studentai. Į naują aukštąją mokyklą ji, su keliolika bendrakursių,  perėjo iš Vilniaus universiteto, iš karto į antrą kursą.

„Mes labai džiugiai perėjome į šitą chaotišką darinį, VDU universitetą, kuriame iš pat pradžių jautėsi visai kitokia dvasia nei kitose mokslo įstaigose. Ta prasme, kad tai buvo laisvas universitetas, laisvas ir paskaitų organizavimo prasme ir profesūros, dėstytojų prasme. Žmonės, kurie mums dėstė, buvo praktiškai visi išeiviai, atvykę iš Jungtinių Amerikos Valstijų“, – sako I. Pukelytė.

Laisvę universitete vertina ir dabartiniai studentai, paskutinę pavasario atostogų dieną bibliotekoje besirengiantys baigiamiesiems darbams ir egzaminų sesijai bei čia dirbantys dėstytojai.

„Vytauto Didžiojo universitetas man atrodo yra tokia laisva žmonių bendrija, aš čia visą laiką mokausi būdamas, aš visą laiką turiu iš ko mokytis. Man atrodo, kad šiandien čia yra laisviausia vieta Lietuvoje keistis idėjomis“, – sako VDU dėstytojas Rytis Zemkauskas.

VDU rektorius Juozas Augutis sako, laisvės bus dar daugiau – ateityje planuojama atsisakyti kai kurių programų, nes siaurų specialybių specialistų šiuolaikinei darbo rinkai esą nebereikia.

„Grįšime prie laisvų studijų, net jeigu ir biurokratija ir išlaikytų savo norą uždaryti studentus į atskiras programas, mes tą suardysime jau kitomis priemonėmis ir jėgomis ir tikrai tai daliai, kūrybiškai, gabiai Lietuvos jaunimo daliai, kuri nenori tenkintis tuo siauru gardeliniu studijų modeliu, jiems VDU bus pats patraukliausias“, – teigia rektorius.

Prieš kelerius metus universitetui jau teko laužyti švietimo biurokratų planus ir atsilaikyti prieš suplanuotą jungimą į bendrą plačios aprėpties Kauno universitetą. Metų pradžioje Vytauto Didžiojo universitetas susijungė su Aleksandro Stulginskio ir Lietuvos edukologijos universitetais, kurie tapo akademijomis. Jungtuvės, pasak rektoriaus, tebevyksta ir nėra lengvos. 

Visą Jūratės Anilionytės reportažą žiūrėkite nuo 27.18 min.

Panorama. Kandidatams į prezidentus – Turniškių rezidencijos klausimas (su vertimu į gestų k.)
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt