Naujienų srautas

Lietuvoje2015.06.15 00:52

Ar generalinis prokuroras N. Meilutis nesutrukdys prokuroro A. Meilučio karjerai?

Prezidentė nepanoro pratęsti prieš penkerius metus jos pačios į generalinio prokuroro postą pakviesto Akmenės apylinkės prokuratūros vadovo Dariaus Valio kadencijos. Ji šią savaitę Seimui pateikė kitą kandidatą – Kauno apygardos teismo vadovą Nerijų Meilutį. Tačiau N. Meilučiui dar neperžengus Seimo slenksčio, pasigirdo kalbų apie neva neskaidrią jo atranką.

Prezidentė nepanoro pratęsti prieš penkerius metus jos pačios į generalinio prokuroro postą pakviesto Akmenės apylinkės prokuratūros vadovo Dariaus Valio kadencijos. Ji šią savaitę Seimui pateikė kitą kandidatą – Kauno apygardos teismo vadovą Nerijų Meilutį. Tačiau N. Meilučiui dar neperžengus Seimo slenksčio, pasigirdo kalbų apie neva neskaidrią jo atranką.

Tas kalbas sustiprino neva faktas, kad Prokurorų profsąjungos pirmininkas Stasys Kasiulis, prezidentės patarėja Rasa Svetikaitė ir kandidatas į generalinius prokurorus N. Meilutis – bendramoksliai.

Negana to, prisiminta teisėjo N. Meilučio priimta nutartis, dėl kurios, kaip kalbama, apsidžiaugė viena su Kauno nusikalstamu pasauliu siejama verslo bendrovė – bankrutuojantis „Ūkio bankas“ esą beveik neteko galimybių atgauti jai suteikto 15 milijonų eurų kredito. Atrodo, jeigu Seimas nepritartų šitai kandidatūrai, prezidentei gali būti sunku surasti kitą kandidatą.

Generalinio prokuroro posto siekiantis N. Meilutis turės pereiti per Seimo frakcijų ir prokuratūros darbą kontroliuojančio parlamentinio komiteto skaistyklą. Išklausinėję kandidatą, parlamentarai apsispręs: pritarti ar ne N. Meilučio paskyrimui prokuratūros vadovu.

Ilgus metus dirbęs teisėsaugininku, buvęs FNTT vadovas, o dabar Seimo liberalų sąjūdžio frakcijos narys Vitalijus Gailius tikina, kad geriausi prokuratūros vadovai buvo būtent iš teisėjų luomo.

„Buvo teigiamų pavyzdžių, kai į prokuratūros vadovybę atėjo teisėjas A. Valantinas – intelektualus, garbingas, padorus žmogus. Ir labai norėčiau, kad ir šiuo atveju istorija pasikartotų“, – sako Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narys V. Gailius.

Buvusiam Panevėžio apygardos STT vadovui, dabar Mišrios Seimo narių grupės nariui Povilui Urbšiui yra tekę dirbti su N. Meilučiu, kurį jis apibūdina kaip pedantišką, atsakingą pareigūną. Dabar P. Urbšiui kelia nuostabą siekis griežtinti prokurorų kontrolę ir neigiamas N. Meilučio požiūris į instituciją, kuriai rengiasi vadovauti.

„Ne visi prokurorai yra nekompetentingi, ne visi prokurorai yra užsidarę. Ir man atrodo, vienu mostu visus tarsi sušluoti į vieną krūvą nėra visiškai objektyvu. Tuo labiau kad tai pakerta motyvaciją tų sąžiningų ir kompetentingų pareigūnų“, – teigia Seimo narių mišrios grupės narys P. Urbšys.

Prieš teisėjo N. Meilučio kandidatūrą į viešumą išmesta ir nemažai neigiamos informacijos dėl esą prieštaringų sprendimų vienoje byloje, kai „Ūkio bankas“ esą prarado galimybę susigrąžinti 15 mln. eurų iš su Kauno nusikalstama grupuote siejamos verslo bendrovės.

Konservatoriai sakė N. Meilučio apie bylas neklausinėję – nepriekaištinga kandidato reputacija jį teikiančios institucijos, t. y. prezidentės, rūpestis.

„Suprantame, kad tai potencialiai paliečia kai kurių kitų stambių interesų grupių interesus, tai mes tikrai nekeliame to klausimo. Jeigu kam nors tas teisėjo sprendimas nepatiko, galėjo skųsti teismui“, – teigia Seimo Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Andrius Kubilius.

Jis sako, kad konservatoriai nutarė balsuoti „už“ prezidentės teikiamą kandidatą. Darbo partijos frakcija dar domėsis aplinkybėmis, kaip prezidentė pasirinko generalinio prokuroro kandidatūrą. Mat kai kurie Prokurorų profsąjungos nariai pasipiktino, kad teisėjas N. Meilutis pristatytas būtent kaip šios prokurorų interesus ginančios organizacijos atstovas, o tai neatitinka tikrovės. Sklido gandai, kad susitarta už akių – mat profsąjungos pirmininkas S. Kasiulis, prezidentės patarėja R. Svetikaitė ir prezidentės pasirinktas kandidatas N. Meilutis – bendramoksliai.

„Iš tikrųjų šiek tiek neramino – grupiokai ten, grupiokai šen, grupiokai Seime netgi, bet iš kitos pusės, Lietuva – toks nedidelis kraštas, kad visur rasite grupiokų, draugų ir pažįstamų. Reiktų žiūrėti, ką žmogus padarė“, – tikina Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys.

LRT Televizijos laidos „Savaitė“ žiniomis, prezidentė rinkosi iš šešių kandidatų. Jai buvo siūlomi Generalinės prokuratūros prokuroras Arūnas Meška, Kauno apylinkės teismo teisėja Vida Agurkienė, Ukmergės rajono apylinkės teismo teisėjas Evaldas Pašilis, Panevėžio ir Klaipėdos apygardų teismo pirmininkai Artūras Ridikas ir Arvydas Daugėla.

N. Meilutis neigia, kad jau slapčia susitarta, kad jo pavaduotoju išliks D. Valio komandos narys Darius Raulušaitis, o naujuoju pavaduotoju taps S. Kasiulis.

„Nė vieno iš šių prokurorų neteiksiu prezidentei dėl paskyrimo generalinio prokuroro pavaduotoju“, – tvirtina kandidatas į generalinius prokurorus N. Meilutis.

Tačiau N. Meilutis turi bendramokslių ir Seime. Socialdemokratas Darius Petrošius ir N. Meilutis yra kurso draugai. Kol kas Seimo socialdemokratų frakcija su kandidatu susitikusi nebuvo,  planuoja tai daryti antradienį prieš pat balsavimą Seime. Teisės ir teisėtvarkos komitetas N. Meilučio kandidatūrai pritarė. Šio komiteto pirmininkas socialdemokratas Julius Sabatauskas sako suprantąs prokurorų nusivylimą, kad jų vadovu skiriamas teisėjas.

„Galima suprasti tą nusivylimą. Žmogus sako: štai dirbi, dirbi metų metus, sieki karjeros ir tau bac ir pasakoma, kad niekada nebus taip, kad iš prokurorų tarpo. Ir mes atkreipėme dėmesį: jums reikės gauti prokurorų visuomenės pasitikėjimą. Jeigu tai neįvyks, bus blogai“, – sako Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas J. Sabatauskas.

Tačiau, ko gero, mažiausiai dėl šio N. Meilučio karjeros posūkio džiūgauja jo brolis Audrius, šiuo metu dirbantis Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos skyriaus prokuroru. A. Meilutis sako nesvarstantis savo karjeros galimybių per artimiausius penkerius metus, jei brolis taptų generaliniu prokuroru.

„Šiuo metu aš nenorėčiau vertinti hipotetinio pobūdžio situacijos, susijusios su mano, esamo Kauno apygardos prokuratūros prokuroro, ir kitų asmenų, tarp jų ir mano brolio Nerijaus Meilučio, kokiais nors galimai atsirandančiais tarnybiniais pavaldumo santykiais“, – sako Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos skyriaus prokuroras A. Meilutis.

Dėl prokuroro ir teisėjo Meilučių yra pasisakęs net Auščiausiasis Teismas – vienoje iš bylų teisiamojo advokatai reikalavo panaikinti Kauno apygardos teismo sprendimą, nes kaltinimą palaikė A. Meilutis, o jo brolis Nerijus vadovauja šiam teismui. Aukščiausiasis Teismas atmetė šį reikalavimą, pripažinęs, kad Meilučiai nepažeidžia nešališkumo principo.

Tuo metu šalies Prokuratūros vadovas priima sprendimus dėl prokurorų priėmimo į darbą, jų karjeros, skatinimo, bausmių ir kitais klausimais. Viešosios teisės ekspertė sako, kad N. Meilutis, tapęs generaliniu prokuroru, turi galimybių išvengti interesų konfliktų priimant sprendimus dėl pavaldiniu tapusio brolio. 2012 m. priimtos Prokuratūros įstatymo pataisos numato, kad generaliniam prokurorui pataria įvairios komisijos, dalį kurių sudaro prezidentės, Seimo ir vyriausybės deleguoti visuomenės atstovai.

„Po tokio komisijos sprendimo, žinoma, generalinis prokuroras, turi savo diskreciją atsižvelgti į tą sprendimą ar neatsižvelgti, bet reikia tiesiog teisingai suprasti, kad generalinio prokuroro, kaip ir bet kurios įstaigos vadovo, sprendimas ir ta diskrecija nėra absoliuti“, – tikina Lietuvos teisės instituto vadovė dr. Jurgita Paužaitė-Kulvinskienė.

Tačiau prokurorų bendruomenė mena dar visai nesenus buvusio generalinio prokuroro D. Valio akibrokštus, kai jis ignoravo prokurorų atrankos komisijos išvadas, sprendimus priiminėjo vienvaldiškai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi