Lietuvoje

2019.04.24 19:49

Jaučiamos gaisrų pasekmės: Mažeikiuose budi ugniagesiai, buvo sustabdytas eismas per Raigardo punktą

Trečiadienį Mažeikių rajone įsiplieskusį miško gaisrą pavyko suvaldyti, tačiau pranešama, kad ugniagesiai dėl pavojaus netoliese gyvenantiems žmonėms liks miške budėti visą naktį. Dėl prie Lietuvos priartėjusių Baltarusijos miškų gaisrų buvo uždarytas Raigardo pasienio punktas, tačiau vėliau buvo nuspręsta jį atidaryti.

Pasikeitus vėjo krypčiai, šalia Raigardo pasienio punkto Baltarusijoje besitęsiantis gaisras nebeslenka Lietuvos link, praneša pasieniečiai.Teigiama, kad miškas dega kilometrą nuo Raigardo pasienio kontrolės punkto. Šis punktas dėl gaisro buvo uždarytas, taip pat uždarytas ir Baltarusijos pusėje esantis Privalkos punktas, tačiau sutemus nuspręsta jį vėl atidaryti.

Spėjama, kad didžiausią šiais metais Šiaurės Lietuvoje gaisrą sukėlė neatsargūs poilsiautojai, todėl ugniagesiai perspėja žmones būti atsargius gamtoje. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) taip pat primena, kad miestuose padidėjo oro tarša.

Oro tarša miestuose padidėjo dėl vykstančių miškų gaisrų, nepalankų orų bei automobilių taršos.

Kaip teigia LRT TELEVIZIJOS reporterė Aina Mizgirdė, pagrindines ir didžiausias gaisro vietas pavyko užgesinti, tačiau ugniagesių komanda iš Telšių liks miške budėti per naktį, kad gaisras vėl neišplistų, kadangi netoliese yra gyvenamųjų sodybų.

Mažeikių rajone, Tirkšlių seniūnijoje, Jonaičių miškas užsidegė apie 12 valandą. Pirmieji gaisrą pastebėjo šalia miško gyvenantys žmonės.  Gesinti gaisro atvyko 12 cisternų iš Mažeikių, Akmenės, Šiaulių, Telšių. Prisidėjo ir miškininkai su vietos gyventojais.

Tačiau gaisrą gesinantiems ugniagesiams kilo problemų, nes arti miško nėra vandens telkinių, todėl buvo pasitelkta vietinės įmonės, kurios savo turimomis cisternomis gabeno vandenį.

Skaičiuojama, kad išdegė 22 ha miško paklotės ir žolinės augalijos. Laimei gaisras nepalietė medžių lapijos, nes, kaip teigia ugniagesiai, viršūnių gaisrą sustabdyti būdų labai sunku.

Gaisrininkai perspėja, kad šiuo metu yra 4 klasės miškų gaisringumas, todėl ypatingo atsargumo reikalaujama iš poilsiautojų.

A. Mizgirdė teigia, kad specialistai spėja, kad šis gaisras kilo dėl poilsiautojų neatsargaus elgesio.

Kol kas tai didžiausias miškų gaisras šiaurės Lietuvoje.

Visuomenės sveikatos centras: miestuose padidėjusi oro tarša kietosiomis dalelėmis

Miestuose padidėjusi kietųjų dalelių (KD10) koncentracija, trečiadienį praneša NVSC.

Didžiausias oro užterštumas kietosiomis dalelėmis fiksuotas Klaipėdoje, kur viena oro kokybės tyrimo stotis užfiksavusi tris kartus viršijančią normą.

Viršyta leistina norma fiksuojama ir Vilniuje, Kaune, Panevėžyje, Šiauliuose, Jonavoje, Kėdainiuose, Mažeikiuose bei Naujojoje Akmenėje esančioje oro kokybės tyrimo stotyse.

Anot NVSC, užterštumas kietosiomis dalelėmis padidėjęs dėl nepalankių teršalų išsisklaidymo sąlygų, taip pat įtakos galėjo turėti transporto ir pakeltoji tarša, o dalis teršalų gali būti atnešama iš Baltarusijos ir Ukrainos pasienyje vykstančių miškų gaisrų.

Visuomenės sveikatos specialistai pataria likti namuose, nevesti mažų vaikų į lauką, sandariai uždaryti langus, išjungti vėdinimo sistema, taip pat rekomenduojama saugoti kvėpavimo takus – naudoti marlines kaukes ar respiratorius, vengti aktyvios fizinės veiklos, o blogai pasijutus, nedelsiant kreiptis į gydytojus.

Įvertinti gaisro netoli Lietuvos sienos pakilo pasieniečių sraigtasparnis

Įvertinti gaisro netoli Lietuvos sienos Baltarusijoje iš Valstybės sienos apsaugos tarybos (VSAT) aviacijos bazės Trakų rajono Paluknio mieste trečiadienio vakarą pakilo pasieniečių sraigtasparnis „Eurocopter“.

Kaip pranešė VSAT, skrydžio tikslas – atlikti žvalgybą iš oro Raigardo kontrolės punkto apylinkėse Druskininkų savivaldybėje.

Kartu iš orlaivio bus stebima situacija dėl prie Lietuvos sienos iš Baltarusijos priartėjusio gaisro, į ekipažą paimtas vietos ugniagesių atstovas.

Eismas Raigardo punkte bei priešais Baltarusijos pusėje esančiame Privalkos punkte toliau lieka sustabdytas.

Trečiadienio vakarą buvo kilusi grėsmė, kad gaisras šalia Raigardo pasienio punkto Baltarusijoje slinks link Lietuvos, bet pasikeitė vėjo kryptis.

Teigiama, kad miškas dega kilometrą nuo Raigardo pasienio kontrolės punkto. Šis punktas dėl gaisro buvo uždarytas, taip pat uždarytas ir Baltarusijos pusėje esantis Privalkos punktas. 

„Iki Raigardo punkto ugniai buvo likęs apie kilometras, tačiau apie 17.30 val. gaisras nebeslinko arčiau Lietuvos kiek pasikeitus vėjo krypčiai. Pasieniečiai į Raigardo punktą neįleidžia transporto priemonių. Jei ugnis visai priartėtų prie Raigardo punkto, iš jo teritorijos būtų išvaryti ir ten stovintys sienos nekirtę automobiliai“, – BNS sakė Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas Giedrius Mišutis.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovė Laura Valauskienė BNS sakė, kad ugniagesiai sulaukė baltarusių įspėjimo pasirengti galimam ugnies išplitimui.

„Mūsų pajėgos pasiruošusios, jeigu reikės, iš Lietuvos pusės gesinti gaisrą“, – sakė ji.

VSAT praneša, kad ekstremaliai situacijai pasiruošę ne tik pasieniečiai, bet ir Druskininkų ugniagesiai bei miškininkai.

Hidrometeorologijos tarnybos duomenimis, visoj Lietuvoj vyrauja didelis ketvirtosios klasės miškų pavojus.