Lietuvoje

2019.04.24 17:34

Po sumušto lietuvio istorijos – pirmoji Lenkijos policijos reakcija

Domantė Platūkytė, LRT.lt 2019.04.24 17:34

Lenkijos policija kol kas neturi jokių duomenų, kad policijos pareigūnams, kuriuos lietuvis Justinas Černiauskas apkaltino smurtu, prokuroras būtų pareiškęs įtarimus, LRT.lt informavo Lenkijos vyriausiojo policijos vado atstovas spaudai inspektorius Mariuszas Ciarka.

Anksčiau į LRT.lt redakciją kreipėsi 26 metų vilnietis Justinas Černiauskas, kuris teigė, esą kelionės Lenkijoje metu atsisakius duoti kyšį, iš Lenkijos pareigūnų sulaukė apie 40 smūgių. Vilnietis pasidalino ir atlikta kūno sužalojimo ekspertize, kurioje rašoma, kad gydytojai ant vaikino kūno rado daug mėlynių ir kraujosruvų.

Kaip informavo M. Ciarka, pranešimas dėl šio incidento buvo pateiktas Otvocko prokuratūrai, vėliau buvo persiųstas Lomžos prokuratūrai, tačiau policija kol kas neturi jokių žinių dėl to, ar smurtu apkaltintiems pareigūnams buvo pareikšti prokurorų įtarimai. Pasak Lenkijos policijos atstovo spaudai, informaciją apie pareikštus įtarimus gali suteikti tik Lenkijos prokuratūra, todėl dėl šios situacijos LRT.lt kreipėsi ir į Lenkijos prokuratūros atstovus.

Anot J. Černiausko, dėl padaryto Kelių eismo taisyklių pažeidimo pareigūnai pareikalavo, kad paskirtą baudą sumokėtų grynaisiais pinigais. Vilniečio teigimu, be protokolo jis atsisakė tai padaryti, nes tokie veiksmai būtų prilyginti kyšiui pareigūnams.

M. Ciarka atkreipė dėmesį, kad remiantis Lenkijoje galiojančia tvarka, užsienio valstybės piliečiai su savimi privalo turėti grynųjų pinigų ir, jeigu užsienietis padarė nusižengimą, pagal šioje šalyje galiojančią tvarką baudą jis gali sumokėti tik grynaisiais pinigais. LRT.lt aprašytu atveju, J. Černiauskas su savimi neturėjo grynųjų pinigų, dėl to policijos pareigūnai jį palydėjo iki bankomato, kad išsiėmęs pinigus vilnietis sumokėtų baudą.

Pasak M. Ciarkos, bauda grynųjų pinigų forma Lenkijoje gali būti paskirta tik asmeniui, kuris Lenkijos teritorijoje yra laikinai, pavyzdžiui, užsienio valstybės piliečiui arba žmogui, neturinčiam nuolatinės gyvenamosios ar apsistojimo vietos. Bauda mokama Lenkijos valiuta (zlotais) tiesiogiai pareigūnui, kuris ją paskyrė.

Jeigu asmuo negali sumokėti paskirtos baudos (neturi grynųjų pinigų, negali jų išsiimti iš bankomato ar banke, išsikeisti valiutos keitykloje), jo atžvilgiu taikomos pagreitintos procedūros. Atsisakius sumokėti baudą, policininkas turi teisę prasižengusį asmenį sulaikyti ir netgi pradėti bylą teisme.

Pirmieji smūgiai – automobilyje

Kaip anksčiau LRT.lt pasakojo J. Černiauskas, su policija susidūrė įvažiavęs į Lomžos miestą – neleistinoje vietoje aplenkė policijos pareigūnų automobilį, o, sustabdę vaikiną, pareigūnai paskyrė 500 zlotų (apie 117 eurų) baudą ir pareikalavo grynųjų pinigų.  

Vilniečio teigimu, be protokolo jis atsisakė mokėti baudą, nes tokie veiksmai būtų prilyginti kyšiui pareigūnams. J. Černiauskas nusprendė paskambinti skubios pagalbos telefonu ir pasiteirauti, ką reikėtų daryti tokioje situacijoje. Anot vaikino, jam besikalbant su operatoriais pareigūnų automobilis su visais jo dokumentais pradėjo važiuoti iš aikštelės. Tai pamatęs J. Černiauskas iššoko prieš policijos ekipažą ir ant automobilio bamperio padėjo koją.

Anot vilniečio, tai pamatę pareigūnai jį surakino ir išsivežė į policijos komisariatą. J. Černiauskas teigė, kad automobilyje ir prasidėjo pareigūnų smurtas.

„Pradėjus važiuoti, gavau pirmą smūgį į galvą“, – sakė jis.

Kaip kalbėjo J. Černiauskas, pareigūnas jį mušė visą laiką, kol vyko į komisariatą. Atvykus situacija nepasikeitė – vaikino atvykimas neregistruojamas, šalia prisistato dar bent penki pareigūnai, tačiau smūgiai nesiliauja.

„Manau, kad gavau apie keturiasdešimt smūgių“, – skaičiavo vaikinas.

Lietuvos ambasadoriaus Lenkijoje patarėjas Ramūnas Loda anksčiau LRT.lt sakė, kad oficialaus pranešimo iš Lenkijos teisėsaugos institucijų dėl minėto įvykio ambasada negavo. Vis dėlto, kalbėjo R. Loda, ambasada raštu kreipėsi į Lomžos miesto Vyriausiąjį policijos komisariatą.