Lietuvoje

2019.04.24 15:06

Seimo etikos sargai nutarė tirti Bako teiginius apie teismus

Jūratė Skėrytė, BNS2019.04.24 15:06

Seimo Etikos ir procedūrų komisija trečiadienį nutarė, kad reikia atlikti tyrimą dėl Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininko „valstiečio“ Vytauto Bako teiginių apie teismus. 

Į Seimo etikos sargus, prašydama įvertinti politiko žodžius, kreipėsi Teisėjų taryba.

Kreipimesi Teisėjų taryba nurodė, kad V. Bakas „išplatino pareiškimus, kuriais viešai reiškė ir skatino nepasitikėjimą Lietuvos teismais ir konstitucine teisingumo vykdymo sistema“.

„Teisėjų taryba akcentavo, kad Seimo narys V. Bakas viešojoje erdvėje reikšdamas abejones dėl jam nepatikusio teismo sprendimo ir teismų vykdomo teisingumo, akcentuodamas būtinybę pertvarkyti teismus, savo teiginiais ne tik diskredituoja teismo, kaip valstybės valdžios, autoritetą, tačiau viešai kursto nepasitikėjimą teismu kaip vieninteliu teisingumą Lietuvoje vykdančiu subjektu, formuoja nihilistinį visuomenės požiūrį į teisingumo vykdymą ir teismo priimamus sprendimus“, – rašoma kreipimesi.

Pasak Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkės Ritos Tamašunienės, tyrimas leis labiau įsigilinti į Teisėjų tarybos pateiktą medžiagą.

Ji atkreipė dėmesį, kad gal V. Bakas ir emocionaliai kalbėjo apie teismus, tačiau tai darė ne kartą ir ne trumpai pareiškė poziciją.

Seimo opozicijos lyderė liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen pabrėžė, kad V. Bakas nėra eilinis parlamentaras, o svarbaus komiteto pirmininkas, todėl jo žodžių vertinimas būtinas.

V. Bakas apie būtinybę reformuoti teismus užsiminė penktadienį BNS komentuodamas Vilniaus miesto apylinkės teismo sprendimą, kuriuo informaciją jo vadovaujamam parlamentiniam tyrimui pernai teikęs Valstybės saugumo departamentas (VSD) pripažintas paskleidęs tikrovės neatitinkančius teiginius apie buvusį politiką Raimondą Šukį.

V. Bakas praėjusį penktadienį teigė, kad jo neįtikina teismo sprendimai, priimami teisėjų, „kuriuos moko (koncerno) „MG Baltic“ byloje atstovaujantys teisėjai“.

Parlamentaras po to feisbuke pasidalijo atveju, kur matyti, kad „MG Baltic“ ir kelių kitų asmenų byloje prieš valstybę dėl žalos atlyginimo ieškovų atstovė yra advokatė Solveiga Palevičienė, šių metų vasario 7 dieną vedusi seminarą Nacionalinėje teismų administracijoje.

„Man koktu nuo tokio teisingumo (privačioje aplinkoje pasakyčiau riebiau). Mano įsitikinimu, teismų sistema tiesiog nepajėgi atlikti konstitucinės pareigos vykdyti teisingumą, ji skęsta savo „prekybos teisingumu“ subkultūroje ir turi būti radikaliai pertvarkyta. Specializuoti antikorupciniai teismai su visiškai nepriekaištingos reputacijos, naujos kartos Vakarų universitetus baigusiais teisėjais yra sprendimas, kuris mano nuomone leistų atkurti pasitikėjimą teisingumu“, – savo „Facebook“ paskyroje pareiškė politikas.

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas pernai atliko tyrimą dėl verslo poveikio politikai. Vėliau parlamentarai jį patvirtino.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.