Lietuvoje

2013.01.17 13:17

Bus atkurta Vyriausybės kanceliarija

ELTA2013.01.17 13:17

Seimas, priėmęs Vyriausybės įstatymo pataisas, palaimino Vyriausybės darbo reformas. Parlamentarai nutarė atsisakyti Ministro Pirmininko tarnybos, kuri veikė ekspremjero Andriaus Kubiliaus valdymo metu ir sugrįžo prie Vyriausybės kanceliarijos modelio. 

Seimas, priėmęs Vyriausybės įstatymo pataisas, palaimino Vyriausybės darbo reformas. Parlamentarai nutarė atsisakyti Ministro Pirmininko tarnybos, kuri veikė ekspremjero Andriaus Kubiliaus valdymo metu ir sugrįžo prie Vyriausybės kanceliarijos modelio.

Ketvirtadienį už tai numatančias Vyriausybės įstatymo pataisas balsavo 76 Seimo nariai, 25 buvo prieš, 10 parlamentarų susilaikė.

Pasipiktinęs būsimomis reformomis ekspremjeras Seimo narys Andrius Kubilius sakė, kad tai pavadinimo keitimas, kuris mokesčių mokėtojams kainuos per milijoną ar daugiau litų.

„Kai neturi jokio suvokimo, ką tu nori keisti, kokį turinį nori keisti – tada keiti tik pavadinimą. Pakeitimas visų lentelių, visų blankų kainuoja. Nebent po šituo simboliniu dalyku planuojamas kitas dalykas – reorganizacija, bus „pravalyta“, kas netinka pagal partinius principus“, – prognozavo Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos seniūnas A. Kubilius.

Politikas ragino valdančiuosius atvėsti nuo rinkimų revoliucinio įkarščio, kuris, jo nuomone, įneš sumaištį į Ministro Pirmininko tarnybą.

Kitas konservatorius Valentinas Stundys irgi mano, kad planuojama „reforma – išvaikymas, prisidengiant neva teisės aktų kokybės siekimu“. Jis apgailestavo, kad Vyriausybė eina išlaidavimo keliu.

Konservatorius Stasys Šedbaras tvirtino, kad reorganizaciją bus privalu atlikti, darbuotojams įteikti atleidimo lapelius. Tai, jo nuomone, gali pakenkti artėjančiam Lietuvos pirmininkavimui ES Tarybai.

„Išlaidos bus minimalios, nes dauguma dokumentų siuntinėjama elektroniniu būdu, masinio atleidimo tikrai nebus“, – tikino socialdemokratė Milda Petrauskienė, paraginusi leisti Vyriausybei dirbti taip, kaip ji mato esant reikalinga.

Seimo narė „darbietė“ Virginija Baltraitienė stebėjosi, kad „buvę valdantieji pyksta ir taip ardosi“, nors lygiai prieš ketverius metus keitė jau nusistovėjusią tvarką. Politikė prognozuoja, kad Vyriausybės kanceliarijos įteisinimas leis Vyriausybei kompetentingai dirbti, o įstatymų projektų rengimas bus daug kokybiškesnis.

Socialdemokratas Bronius Bradauskas priekaištavo buvusiai Vyriausybei, kuri esą viską darė tam, kad išvaikytų gerus specialistus ir priimtų žmones pagal principą „kad ir durnas, bet tik savas“.

Jis pridūrė, kad buvusioje Vyriausybėje buvo absoliutus chaosas, į Seimą patekdavo nekokybiškai parengti teisės aktai.

Premjeras Algirdas Butkevičius pastebėjo, kad konservatoriai buvo pasirinkę liberalų valdymo modelį, kad „ministerijos taptų kunigaikštystėmis“. „Mes pereiname prie demokratinio valdymo“, – užtikrino Vyriausybės vadovas.

Vyriausybės įstatymo pakeitimais nutarta Ministro Pirmininko kanclerį vadinti Vyriausybės kancleriu, o Ministro Pirmininko tarnybą – Vyriausybės kanceliarija.

Manoma, kad Vyriausybės kanceliarijos pavadinimas labiau atitiks šios įstaigos tikslą – padėti Vyriausybei ir Ministrui Pirmininkui įgyvendinti įstatyme nurodytas funkcijas, be to, toks įstaigos pavadinimas galiojo nuo 1994 iki 2009 metų.

Įstatymo pataisomis sugrąžinta iki 2009 m. rugsėjo 15 d. Vyriausybės kanceliarijos vykdyta viena iš pagrindinių šios įstaigos funkcijų – Vyriausybei pateiktų teisės aktų projektų vertinimas. Taip tikimasi pagerinti Vyriausybės teikiamų Seimui priimti įstatymų ir nutarimų projektų, taip pat ir Vyriausybės priimamų teisės aktų kokybę.

Priimtomis nuostatomis nuspręsta atsisakyti Ministro Pirmininko tarnybos departamentų direktorių, kaip politinio (asmeninio) pasitikėjimo valstybės tarnautojų, pareigybių statuso, nes valstybės tarnyboje įstaigų departamentų direktoriai, kaip struktūrinių padalinių vadovai, yra karjeros valstybės tarnautojai.

Kaip pastebi įstatymo pataisų rengėjai, ši išimtis buvo įtvirtinta 2009 m. ir taikoma tik Ministro Pirmininko tarnyboje, tačiau toks šių asmenų prilyginimas politinio (asmeninio) pasitikėjimo (asmeninio) valstybės tarnautojams nesudaro paskatų šiems asmenims siekti karjeros valstybės tarnyboje, užimti aukštesnes nei departamento direktoriaus pareigas.

Naujais pakeitimais yra tikslinamos nuostatos dėl sudaromų Vyriausybės komisijų ir Ministro Pirmininko darbo grupių. Įtvirtinama, kad į komisijas ir darbo grupes Seimo narius galės deleguoti Seimo Pirmininkas arba Seimo valdyba, o Seimo kanceliarijos darbuotojus – Seimo kancleris.

Teisės akto pataisomis nuspręsta įtvirtinti, kad, Seimui pritarus Vyriausybės programai, Vyriausybė per tris mėnesius turi patvirtinti ne šios programos nuostatų įgyvendinimo etapus, bet įgyvendinimo prioritetines priemones. Tikimasi, kad toks pakeitimas sudarys sąlygas parengti strategines Vyriausybės programos įgyvendinimo priemones, kurios būtų orientuotos į verslą, visuomenę, įvairias socialines grupes ir nukreiptų institucijų veiklą įgyvendinti esminius pokyčius, struktūrines pertvarkas. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.