Lietuvoje

2019.04.23 21:18

Linkevičius apie būsimą Rusijos spaudimą Zelenskiui: tuo nė kiek neabejoju

Nemira Pumprickaitė, LRT TELEVIZIJOS laida „Dienos tema“, LRT.lt2019.04.23 21:18

Volodymyro Zelenskio išrinkimas Ukrainos prezidentu tebėra ne vien pačios Ukrainos tema, bet ir pasaulio. Apie naująjį prezidentą ir jo laukiančius iššūkius rašo pasaulio spauda. Spėlionių daug, nes naujasis prezidentas per rinkimų kampaniją nedaugžodžiavo, nesileido į plačius komentarus, vengė spaudos konferencijų ir interviu. Apie išrinktąjį Ukrainos prezidentą „Dienos temoje“ diskutuoja Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius ir Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas Marius Laurinavičius.

– Kaip atsitiko, kad komiko šlovė konvertavosi į politinius reitingus ir atvedė V. Zelenskį į prezidento postą?

M. Laurinavičius: Nėra didelio skirtumo, kokia žmogaus profesija. Nuo to turbūt reikėtų pradėti. Bet kuris žmogus, kuris nori tapti politiku, juo gali tapti. Tik šiuo atveju reikėtų kalbėti apie tai, kad V. Zelenskis ne šiaip iš kažkur atsirado. Tai yra politinis projektas, politinių technologijų, kurios buvo panaudotos Ukrainoje, išdava.

Atsižvelgiant į tam tikras tendencijas pasaulyje, televizijos personažų ėjimas į valdžią tikrai nėra Ukrainos fenomenas. Prisiminkime JAV prezidentą Donaldą Trumpą, kuris irgi buvo televizijos personažas. Italijoje taip pat buvo panašių atvejų. Ukraina tikrai nėra vienintelis variantas. Visa tai buvo įvertinta tam tikrų politinių technologų, kurie ir sukūrė personažą prezidento rinkimams. Kol kas bent aš daryčiau išvadą, kad prezidento rinkimus, deja, laimėjo ne V. Zelenskis kaip asmuo, o jo personažas. 

– Ko iš V. Zelenskio tikisi Vakarai, Europos Sąjunga?

L. Linkevičius: Pažiūrėkite, koks didelis palaikymas. Aš norėčiau pratęsti mintį. Pažiūrėkime ne tik, kas laimėjo, bet ir kas pralaimėjo. Tai buvo verdiktas valdžiai, tai buvo protesto balsais išsakytas nepasitenkinimas dabartine valdžia. Nemanau, kad kas nors kvestionuotų Ukrainos strateginį kursą. Jis turėtų išlikti toks pat ir išliks toks pat. Bet korupcija, prieš kurią nekovota, šalies oligarchizacija, šių tradicijų giliai įleistos šaknys versle, politikoje... Oligarchai spaudžia ne tik politikus. Ir žiniasklaidą jie stipriai užvaldę.

Tokios tradicijos žmonėms tikrai pabodo. Tai buvo galima pajusti ypač pastaruoju metu lankantis Ukrainoje. Tikrai stengdavausi nuvykti prie fronto ir pabendrauti su kariais. Tačiau kai vieni kariauja ir žūsta dėl šalies nepriklausomybės, dėl suvereniteto, o kitoje šalies pusėje oligarchai dėlioja savo schemas ir sprendžia kažkokius savo reikalus, tai negalėjo ilgai trukti.

Mano vertinimu, tam tikra prasme vėl pakilo Maidano dvasia. Ji gyva ir tie žmonės, kurie buvo Maidane, pamenu, kai kalbėjome su jais dar prieš išsiskirstant, jie dar svarstė, ar tikrai verta palikti aikštę, ar jau viskas išsisprendė. Reikalavimai bus aukšti ir V. Zelenskiui savo personažo vaidmenį reikės atlikti tikrame gyvenime. Daug priklausys nuo to, kokią ji sugebės surinkti komandą. Dabar tai ir spręsis. Tik dabar rungsis tie patys oligarchai, kitos grupuotės. Jeigu ateis reformistai, ko labai linkime ir tikimės, ir pasiruošę padėti, jei tik bus politinės valios, tai šalis eis pirmyn. Jeigu kiti persigrupuos ir kiti oligarchai perims procesą į savo kontrolę, deja, niekas iš principo nesikeis.

Žmonės turi daug vilčių. Tikime, kad V. Zelenskio asmenybė bus pakankamai stipri ir sugebės atsispirti visų spaudimui.

– Už paties V. Zelenskio stovi I. Kolomoiskis, apie tai daug kalbama, nors jis pats tą tarsi ir neigia. Bet dabar jau prasideda didžioji politika, visi žiūri į V. Zelenskį ir jam, ko gero, reikės paneigti šį ryšį.

M. Laurinavičius: Yra daugiau iššūkių ir grėsmių nei vien ryšiai su oligarchais ar I. Kolomoiskiu. Kalbėti apie bandymą neigti ryšį su I. Kolomoiskiu, tiesą sakant, yra gana juokinga. Jau dabar viešai atskleisti V. Zelenskio skraidymai pas I. Kolomoiskį, kurie vyko nuo 2017 m. V. Zelenskis kaip pas šeimininką kas porą mėnesių nuolat skraidė pas I. Kolomoiskį. Tai tikrai nenulemta jų darbinių santykių, kaip I. Kolomoiskio televizijos darbuotojo, parduodančio produkciją.

Aš kalbu apie projektą, apie kurį kalbėjau nuo pradžių. Tai yra politinis projektas, sukurtas būtent tos oligarchų grupuotės, kuri susijusi su I. Kolomoiskiu. Jai priklauso ir daugiau žmonių, V. Choroškovskis. Vien stebint rinkimų kampaniją, galima pamatyti, kad net V. Medvečiukas, kuris paprastai yra laikomas pačiu prorusiškiausiu Ukrainos oligarchu, irgi palaikė V. Zelenskį.

Rizikų yra įvairių. Norėčiau įvardyti, kad rizikos ne vien oligarchinės. Viena jų – V. Janukovyčiaus ir jo komandos revanšo rizika. Žinomas vienas buvusio V. Janukovyčiaus administracijos vadovo pavaduotojo, A. Portnovo, pareiškimas, kad jis V. Zelenskiui laimėjus rinkimus – grįžta. A. Portnovas jau pasakė, kad jis jau grįžta, ne kažkada grįš, o jau grįžta į Ukrainą.

Tai svarbu, nes su A. Portnovu susiję žmonės, o tai irgi yra oficiali vieša informacija, finansiškai rėmė V. Zelenskio rinkimų kampaniją. Yra rizika dėl ryšių su Rusija. Rizikų yra daug. Tai yra rizikos ir iššūkiai. Nesakau, kad įvyko kažkokia katastrofa, kad mes dėl to turėtume neberemti Ukrainos. Atvirkščiai, turėtume dvigubinti savo pastangas remti Ukrainą, bet iššūkių iš tiesų yra labai daug.

–  Apie Rusiją prabilome, ko gero svarbiausias dalykas, kaip V. Zelenskis atrodys prieš V. Putiną, žinant, kad jis tapo šalies ginkluotųjų pajėgų vadu. Šalies, kuri su Rusija šiuo metu kariauja, o pati Ukraina jį vadina komiku. Ar egzistuoja tokia grėsmė, kad V. Putinas turės galimybių manipuliuoti Ukrainos prezidentu naujoku?

L. Linkevičius: Kad mėgins – nė kiek neabejoju. Bet dar norėčiau atkreipti dėmesį į Rusijos reakciją – ten ypatingos šventės turbūt nepastebėjome.

– Gal jie pasimokė iš D. Trumpo pavyzdžio, kai per greitai apsidžiaugė?

L. Linkevičius: Matyt, labai daug džiaugsmo, kad nėra P. Porošenkos. P. Porošenka buvo labai nenorimas. Su visais savo privalumais ir ydomis jis turėjo pralaimėti. Ir V. Janukovyčius pasveikino V. Zelenskį, daug tokių pasveikinusių yra.

– V. Putinas nepasveikino.

L. Linkevičius: Lyg ir ne. Aš tik sakau, kad  džiaugsmo nėra dėl V. Zelenskio, yra galbūt džiaugsmo, kad nėra P. Porošenkos. Galimybė veikti ir bandyti kažką daryti yra, ir aš net neabejoju, kad bus mėginama kažką daryti. Todėl būtent šis laikotarpis yra labai atsakingas. Jie darbą pradės tik prisiekę birželį. Dar reikia paminėti, kad parlamente dirba sena dauguma. Vargu, ar prezidentas galės be kažkokių įrankių realizuoti bent dalį to, ką žadėjo.

Pozicija V. Putino atžvilgiu taip pat buvo. Jeigu pasižiūrėtume į rinkimų kampaniją, V. Zelenskis buvo pasisakęs labai radikaliai, pavyzdžiui, sakė, išvis nekalbės su V. Putinu, kol šis negrąžins Krymo. Būta visokių pasakymų. Jie jau eina į istoriją ir dabar prasidės realus darbas.

Prie kitų iššūkių paminėčiau ir ekonominę situaciją. Reikia grąžinti milijardines skolas, juk vis tiek tam ateina laikas. Ir energetiniai resursai, ir kiti dalykai. Visa tai vyksta nebe kine, o tikrame gyvenime, sprendimus reikės daryti kasdien. Todėl labai svarbu surinkti labai stiprią komandą. Tarp komandos narių, kurie iki šiol patarinėjo, yra ir tokių, kurie galėtų tą darbą daryti toliau, jei užimtų atsakingas pozicijas. Tada tikrai būtų lengviau.

Mes padėsime, kiek galėsime tose srityse, kuriose Ukraina manys, kad to reikia. Visada sakėme, kad remsime ne asmenybes, o reformas, kurios vyks. Jeigu nevyks, kritikuosime, kaip draugai ir turi daryti. Esame pasiruošę intensyviai dirbti. Dabar yra pats metas susitelkti ir padėti, kur įmanoma.

– Kiek V. Zelenskiui yra naudinga, kad jis siejamas su Kremliumi, net pavadintas Kremliaus marionete. Dabar V. Putinui jo nepasveikinus, V. Zelenskiui tai tarsi išeina į naudą.

M. Laurinavičius: Sveikinimai mane mažiausiai domina, žiūriu į kitus dalykus. Pavyzdžiui, yra toks asmeninis V. Zelenskio draugas ir verslo partneris. P. Parčevskis. Jis yra tas žmogus, kurio klinikoje V. Zelenskis davė kraują tyrimams prieš debatus su P. Porošenka. Tą istoriją turbūt žino visi.

Jis V. Zelenskio asmeninis ir verslo partneris. Šis žmogus yra Rusijos karinės žvalgybos GRU karininkas. Mes turbūt puikiai žinome, kad Rusijoje GRU karininkai, kaip ir KGB karininkai, kaip ir FSB karininkai, į atsargą paprastai neišeina. Šis žmogus per rinkimų kampaniją, ne kažkada prieš kelerius metus, o rinkimų kampanijos metu, nuvažiavo į Maskvą, susitiko su senais Rusijos pareigūnais. Tada nuėjo į Rusijos televiziją, kur šnekėjo, kaip būtinai reikia perkrauti santykius su Rusija ir tada viskas bus kitaip.

Į štai tokius dalykus reikia kreipti dėmesį, o ne tai, kas pasveikino ar nepasveikino. Su tuo būtų galima sužaisti daug žaidimų: ar verčiau V. Putinui sveikinti, ar verčiau nesveikinti.

– Ką V. Zelenskis apskritai gali įgyvendinti, kai parlamente šiuo metu jis neturi jokios jėgos? Jis įregistravo tokio paties pavadinimo kaip ir serialas „Liaudies tarno“ partiją. Bet realiai partijos jis dar neturi. Tad ką jis pats gali? Žmonės su juo sieja dideles viltis ir nebūtinai su užsienio politika, su vidaus taip pat.

L. Linkevičius: Pirmiausia jis gali suformuoti komandą, tai jau būtų signalas ir matytųsi, ką jis pasiruošęs daryti. Dėl šalininkų Radoje –  dabar ten vyks persigrupavimas ir šalininkų skaičius, nors dar nevyko nauji Rados rinkimai, gali ir pasikeisti.

Dabar reikės surinkti partiją, ruoštis rinkimams, o tai darys ir P. Porošenka. Tą jėgų santykį matysime. Norint pamatyti, ką V. Zelenskis gali padaryti, pirmiausia būtų gerai pamatyti, ką nori padaryti. Tai jau bus šis tas.

M. Laurinavičius: Parlamento rinkimai, nors jau dabar prasidėjo daug spekuliacijų, kad jie gali būti netgi pirmalaikiai... Ar jie bus pirmalaikiai, ar jie įvyks rudenį, kaip ir planuota, aš manau, kad tikrai atsakys į daugybę klausimų. Turėkime omeny, kad nors Ukraina ir nėra visiškai parlamentinė respublika, ji taip pat nėra ir prezidentinė respublika. Tad nuo parlamento daugumos labai daug priklausys, kiek galės veikti ir dabartinis naujasis prezidentas.