Lietuvoje

2019.04.23 19:05

Nevaldoma tuberkuliozė: bando prisivilioti gydytis ir maisto talonais, ir priežiūros kabinetais

Kadaise lietuvių džiova vadinta ir mirtina laikyta tuberkuliozė – jau seniai pagydoma, tačiau vien per 3 šių metų mėnesius nuo jos Lietuvoje mirė vienuolika žmonių. 

Didžiausią pavojų visuomenei kelia – gydytis atsisakantys ligoniai. Nors medikai siūlo juos arba izoliuoti, arba gydyti priverstinai, tam nepritaria sveikatos apsaugos ministerija. Esą dalį tuberkulioze sergančiųjų privilioti gydytis padeda nemokami maisto talonai ar specialūs priežiūros kabinetai.

Sergančius tuberkulioze dažnai persekioja stereotipai, esą tai – asocialių žmonių liga. Tačiau infekcija vilnietę Gabrielę užklupo netikėtai – prieš metus po sunkių galvos skausmų paaiškėjo, kad ji serga limfmazgių tuberkulioze. 

„Seniau liga buvo sirgti iš tikrųjų labai madinga, nes ja sirgo itin talentingi vyrai ir be galo gražios moterys. Tuberkuliozė buvo pradėta stigmatizuoti, kai atsirado sanitarinė reforma ir tada liga nebetapo madinga, tada liga tapo biologiniu blogiu ir iš tikrųjų šiai dienai mes negalime sakyti, kad tuberkuliozė yra asocialių žmonių liga, todėl, kad tuberkulioze sirgti ir užsikrėsti gali bet kas ir bet kur“, – sako Joana Korabliovienė, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistė.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, Lietuva pirmauja Europoje pagal mirtingumą nuo tuberkuliozės – miršta beveik kas šeštas iš šimto tūkstančių. Kasmet skaičiuojama, kad atvira tuberkulioze, kuri gali būti užkrečiama, suserga apie tūkstantį žmonių.

Medikų teigimu, Lietuvos rodikliai vieni blogiausių Europoje, nes trūksta specialistų, kurie gydytų tokius ligonius. Taip pat dauguma sergančiųjų nesigydo arba ne laiku nutraukia gydymą.

„Reikėtų, kad būtų pakankamai teisinių svertų tokius žmones arba izoliuoti, arba priversti juos gydyti, visą laikotarpį, kol jie bus išgydyti, tuos kurie nenori“, – teigia prof. Edvardas Danila, Santaros klinikų gydytojas pulmonologas.

Tokių siūlymų būta ir Seime. Dar prieš penkerius metus parlamentaras Linas Balsys siūlė priverstinai gydyti sergančiuosius atvira tuberkulioze. Tačiau tokios idėjos ir šiandien nepalaiko Sveikatos apsaugos ministerija.

„Tikrai tų priemonių yra, manome, kad pakanka, bet vertindami ir pasaulinės sveikatos organizacijos rekomendacijas, ir mokslininkų, kurie dirba šioje srityje, jie nerekomenduoja tokių priemonių imtis prieš tuos žmones, kurie turi šitą problemą“, – sako Algirdas Šešelgis, sveikatos apsaugos viceministras.

Medikai tikina, kad valstybė turėtų daugiau investuoti į socialinę paramą sergantiesiems, skatinant juos gydytis ir gerti vaistus. 

„Juos reikia na kabutėse vilioti ne tik medicinine paslauga, kur labai nesuviliosi, bet socialine paslauga ir jiems turėtų būti užtikrinamas pamaitinimas, atvažaiviams į gydymo įstaigą, tie kurie gydomi ambulatoriniai stebėjimas“, – teigia prof. E. Danila.

„Yra įsteigti kabinetai. Jiems taip pat yra skatinamosios priemonės, yra apmokamas ir atvykimas į šitą kabinetą, kai kur ir maisto talonai yra išduodami, kad jis galėtų pavalgyti“, – sako sveikatos apsaugos viceministras.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, sergančių šia liga mažėja, tačiau Lietuvoje dar šiemet ji nusinešė 11 gyvybių. Iš viso praėjusiais metais Europoje nuo tuberkuliozės mirė apie 4 tūkstančius žmonių.