Lietuvoje

2019.04.23 12:47

Velykų rytas Kalvarijoje: jaunimas protestavo prieš klebono veiksmus

Ineta Nedveckė, LRT.lt2019.04.23 12:47

Velykų rytą prie Kalvarijos Švč. Mergelės Marijos vardo bažnyčios surengta protesto akcija. Jos dalyviai ironiškai dėkojo parapijos klebonui, užsimojusiam iš parapijos patalpų iškeldinti jaunimo organizaciją. LRT.lt pakalbintas klebonas sako, kad organizacija užaugo būti savarankiška, o jos vietą užims kita, kuriai patalpų reikia labiau.

„Norėtume kartu su kitais parapijiečiais švęsti Kristaus prisikėlimą bažnyčioje, tačiau mums šventę temdo nežinia dėl ateities – dėl nesuprantamų priežasčių iki gegužės pirmosios turime palikti patalpas, kuriose renkasi jaunimas, pats organizuoja įvairias veiklas ir, paprastai tariant, nesišlaisto Kalvarijos gatvėmis“, – sako protestą „Ačiū klebone, kad jaunimas gatvėje“ organizavusio jaunimo klubo „ARKA“ vadovė Evelina Didvalienė.

Kaip LRT.lt kalbėjo klebonas, negalima sakyti, kad jaunimas yra visiškai išmetamas į gatvę. „Jie turi Molotovo linijos bunkerius, dar kažkur kareivinėse, žinau, sandėlį kažkokį. Nėra taip, kad jie yra visiškai išmetami“, – sakė Algirdas Žukauskas.

E. Didvalienė aiškino, kad bunkeris jaunimo susitikimams nėra pritaikytas. „Mes ji suremontavome ir padarėme muziejų. Tai yra kaip ir bešeimininkis turtas, mes jame vykdome muziejinę veiklą. Patalpos tikrai nėra pritaikytos, pavyzdžiui, susirinkimams ar pan.“ – LRT.lt komentavo organizacijos atstovė.

Pasak A. Žukausko, neseniai vyko parapijai priklausančių patalpų reorganizacija ir paaiškėjo, kad trūksta patalpų kai kurioms kitoms organizacijoms, pavyzdžiui, anoniminiams alkoholikams, tad teko rinktis. O jaunimo organizacija, kaip kalbėjo klebonas, išaugo ir tapo galia toliau veiklą vystyti savarankiškai.

„Anoniminiai alkoholikai paprašė, kad juos priimtume, nes jiems reikia sveikti, jiems reikalingos patalpos ir parapijos taryba nusprendė, kad patalpas užleistume jiems. Jiems yra svarbiau tokie dalykai“, – pabrėžė jis.

Parapijos patalpose veiklą vietos jaunimas vykdė nuo 2014 m., kai klebonijai vadovavo Gediminas Bulevičius.

„Pradžia buvo kaip parapijinio jaunimo veikla, po to jie nuėjo šiek tiek kita linkme ir parapijoje, kaip tokioje, nedirba nei su jaunimu, nei padeda pastoracijoje ar kituose dalykuose. Jie tapo tiesiog nepriklausoma organizacija“, – aiškino A. Žukauskas.

Dalintis patalpomis su kitais, pavyzdžiui, tais pačiais minėtais anoniminiais alkoholikais, pasak klebono, jaunimas negalėtų, nes organizacija turi daug turto ir į tokias patalpas kitų įleisti nebūtų galima.

Kaip aiškino jaunimo atstovė, žinia apie iškraustymą buvo netikėta.

„Kai buvo kiti klebonai, mes sutarėme ir jie mums patalpas suteikdavo nemokamai, be jokių įsipareigojimų, bet mes prisidėdavome prie bažnytinės veiklos. Šis klebonas visada žadėdavo, kad galime būti ramūs ir mūsų neišvis, bet kai bandydavome prie jo prieiti ir siūlyti pagalbą, jis jos nepriimdavo. Ir staiga kartą pareiškė, kad turime išeiti“, – komentavo ji.

Organizacijos atstovė sutiko, kad jaunimas nuo bažnyčios atitolo. „Suprantame, kad už patalpas arba duodi kažką manais, pavyzdžiu, dalyvauji veikloje, arba jas tiesiog nuomoji. Mes visuomet siūlėme sumokėti už patalpas, bet jis nepriimdavo tokio sprendimo“, – teigė E. Didvalienė.

Kaip rašoma jaunimo organizacijos pranešime, per penkerius metus ji įgyvendino 8 valstybės ir Europos Sąjungos lėšomis finansuotus projektus, rengė pilietinės akcijas ir veiklas, savo jėgomis ir lėšomis iš parapijos gautas patalpas suremontavo, įvedė elektrą, įstatė duris, langus.

Dabartinis parapijos klebonas A. Žukauskas informavo, kad klubas privalo palikti savo buveinę iki 2019 m. gegužės 1 d. Jis parapijai vadovauti paskirtas 2017 metų vasarą.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt