Lietuvoje

2019.04.20 22:50

Mitai supantys donorystę: donorais tampa ne tik giminaičiai

Izabelė Pukėnaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.20 22:50

Nors organų donorystė pamažu darosi populiaresnė Lietuvoje, vis dėl to kasmet, nesulaukę reikiamo organo, Lietuvoje miršta apie 20 žmonių. Gydytojai paneigia įsigalėjusią nuostatą, kad sunkiomis kraujo ligomis sergantiems asmenims padėti gali tik giminingi donorai, statistika rodo, kad tikimybė rasti tinkamą tarp svetimų kur kas didesnė, nei tarp artimųjų.

Luko Bražiulio diena ėjo įprastai, kol jo neaplankė idėja tapti kaulų čiulpų donoru.

„Prieš tai man neteko daug apie visa tai girdėti. Į mano gyvenimą tai atėjo dėl buvusio vadovo, Vytauto Dobilo, kuris susirgo kraujo vėžiu ir buvo didelis agitatorius šia tema. Tada susivokiau, koks tai yra dalykas ir koks svarbus“, – pasakoja L. Bražiulis.

Gydytojai skuba paneigti populiarų mitą esą kaulų čiulpų donorus lengviau rasti tarp šeimos narių. Kraują dovanojantys bičiuliai kaip Lukas gerokai dažniau tampa donorais nei sergančiųjų giminaičiai.

Lietuvoje vos penktadalis pacientų kaulų čiulpų donorą randa šeimoje. Laura Pečiukonytė – viena jų. Merginai kraujo vėžys pirmą kartą diagnozuotas 15 metų, o atsinaujino esant 21-erių. 

„Man labai pasisekė, nes donorą rado labai greitai, per mėnesį, kai kiti laukiai ir pusę metų ir metus. aš chemoterapijų nebuvau taip nualinta prieš transplantaciją ir daugiau jėgų turėjau“, – pasakoja studentė.

Nacionalinis transplantacijos biuras skaičiuoja, kad atsisakančių aukoti savo kaulų čiulpus ar kitus artimųjų organus kasmet mažėja. Bet daugėjant potencialių donorų, didėja ir sergamumas pavojingiausiomis ligomis.

„Transplantacijų per metus yra padaroma nuo 200 iki 250. Tie skaičiai lieka visada panašūs, bet ligų tikrai nemažėja, o daugėja, tik gydymo būdai plečiasi. Jau ne vien transplantacijos gydoma, o ir medikamentais“, – pasakoja Nacionalinio transplantacijos biuro direktoriaus pavaduotoja Audronė Būziuvienė

Kaulų čiulpų donorų šiuo metu Lietuvoje laukia 80 žmonių, iš jų – 9 vaikai. Kasmet nesulaukę tinkamo donoro miršta apie 20 žmonių. 

Žiūrėti nuo 17.05 min.

Panorama. Ingrida Šimonytė aplenkė Gitaną Nausėdą

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt