Lietuvoje

2019.04.20 21:41

Vietos senelių globos namuose gali tekti laukti ir metus

Senstant visuomenei, auga socialinių paslaugų į namus poreikis, o galimybės apsigyventi stacionariuose senelių globos namuose laukia beveik tūkstantis gyventojų, tačiau trūksta vietų. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis vidutiniškai jos reikia laukti nuo pusės iki metų.

Vyriausybė  numačiusi  plėtoti savarankiško gyvenimo namų infrastruktūrą, tačiau pageidauja, kad tai darytų ne tik savivaldybės, bet ir verslas, atsirastų didesnį konkurencija.

Vos prieš mėnesį Alytuje duris atvėrusiuose senelių namuose „Pasitinkant senatvę“ visos 19 vietų užimtos. Namų globotinis Gintautas Baublys atvyko iš kaimyninio rajono, nes Varėnos senelių namuose tuščių vietų nebuvo.  

„Iš ligoninės neturėjau kur eiti, atvežė čionai. Labai nesiskundžiu, čia viskas puiku, geriau nei namuose, čia ir priežiūra, ir apsirengti, nusirengti padeda, pavalgęs, išsimiegojęs“, – sako G. Baublys.

Privačiuose senelių namuose artimiausiu metu planuojama atidaryti dar vieną skyrių ir priimti 37 asmenis, nors pageidaujančiųjų  apsigyventi dvigubai daugiau. Šiuo metu iš gyvenančių globotinių pusė – alytiškiai. 

„Mūsų gyventojams teikiama trumpalaikė ir ilgalaikė globa, turime kinizeterapeutą, artimiausiu  metu įsidarbinsime psichologą. Šiuo metu mes turime užimtumo specialistą, kiekvieną dieną po pietų ateina ir vykdomas užimtumas“,  pasakoja asociacijos „Pasitinkant senatvę“ vadovė Daiva Jermalienė.

Per 70 alytiškių gyvena kaimyninių rajonų globos įstaigose, per 250 naudojasi dienos globos socialinėmis paslaugomis, jų poreikis į namus auga.

Integralios pagalbos paslauga šalyje naudojasi apie 2,5 tūkstančio gyventojų, tačiau pripažįstama, kad dar apie tūkstantį  vienišų žmonių, kuriems reikalinga nuolatinė priežiūra, vietos valstybiniuose, nevyriausybinių organizacijų, privačiuose senelių namuose laukia nuo kelių mėnesių iki metų.

Pavyzdžiui, Lazdijuose vietų nėra ir senelių, ir savarankiško gyvenimo namuose.

„Sudaromos eilę pagal registracijos datą. Dauguma mūsų rajono gyventojų pageidauja vis tik pas mus, bet nėra galimybių, būtų idealu, jeigu būtų toks dar vienas paslaugų centras“, – skundžiasi Lazdijų Socialinės paramos skyriaus vedėja Rosvita Rupšienė.

Prognozuojama, kad 2050-aisiais trečdalis gyventojų bus daugiau nei 65 metų amžiaus. Vyriausybės programoje – plėtoti savarankiško gyvenimo namų infrastruktūrą, tačiau akys krypsta į verslą, kad atsirastų daugiau steigėjų.

„Mes turime užtikrinti pagalbą asmeniui, nesiorientuodami į stacionarią pagalbą, nepamirškime, kad stacionari pagalba yra visų pirma labai brangi“, – teigia Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vyriausioji patarėja Violeta Toleikienė. 
Dar vienas iš būdų, kaip mažinti eiles į senelių globos namus, – didinti slaugos lovų skaičių ligoninėse ir slaugos namuose. Slaugos vietų Lietuvoje yra apie 5 tūkstančius, kai poreikis – beveik dvigubas.

„Vyriausybė yra pavedusi sveikatos apsaugos ministerijai su socialinių reikalų ir darbo ministerija parengti integruotų paslaugų koncepciją, tai yra apjungti sveikatos priežiūros ir socialinių paslaugų infrastruktūrą kartu teikti“, – pasakoja V. Toleikienė.

Šiuo metu Lietuvoje veikia 125 globos įstaigos, vieno asmens išlaikymas kainuoja nuo 800 iki 900 eurų. 

Žiūrėkite nuo 19.50 min.

Panorama. Ingrida Šimonytė aplenkė Gitaną Nausėdą