Naujienų srautas

Lietuvoje2019.04.20 17:55

Ūkininkai jau nepamena, kada lijo: dėl sausros mažės derlius, įspėja dėl kainų kilimo

Lietaus daugiau nei mėnesį nesulaukiantys ūkininkai nerimauja – esą dėl užsitęsusio kritulių stygiaus gali gerokai sumažėti derlius – žalą patirs ne tik ūkininkai. Dėl brangstančios produkcijos plonėtų ir gyventojų piniginės.

Mėgėjiškai sodininkaujantis Dainius Cinaitis sako, kad beveik visiems turimiems augalams labai trūksta drėgmės. Negalima jų patręšti ar palaistyti, nes rytais vis dar pasitaiko šalnų. 

„Reikalinga drėgna žemė, kad galima būtų trąšas išpilti. Medžiai nepradeda žaliuoti, nes trūksta trūksta drėgmės. Ir apskritai trūksta to tikro pavasario“, – sako D. Cinaitis.

Biržų rajone stambaus ūkininko Dainiaus Krivičiaus laukai nuo sausros skendi dulkėse. Pasak ūkininko, jis nepamenąs, kada lijo. Žieminiai pasėliai esą nustojo augti dar prieš daugiau nei savaitę. 

„Dabar su prekybininkais bandom sudaryti sutartis. Prekybininkai nieko gero irgi nežada. Jie informuoti, kad žieminiai pasėliai geri. Derlius bus rekordinis. Nežinau, kaip iš tikrųjų bus su tuo derliumi“, – sako D. Krivičius.

Ūkininkai teigia, kad jeigu ant žemės būtų išberti grūdai, jie net nesudygtų – dirva visiškai sausa.

„Mes žvelgiame su nerimu, nes nuo praeitų metų sausros vandens lygis dar neatsistatęs, o šiemet kritulių taip pat dar nesulaukėme. Yra labai daug nerimo ir sinoptikai nieko gero artimiausiu metu nežada“, – pastebi Šeimos ūkininkų sąjungos tarybos pirmininkas Vidas Juodsnukis.

Nors pastaruoju metu dienos dvelkia malonia šiluma, naktys vis dar vėsios. Ūkininkai tikina, kad toks temperatūros svyravimas trukdo augalams vystytis. Lietus ir čia pagelbėtų, nes žemė būtų išjudinta. Ten, kur daugiau molio, kai kurie stambūs ūkininkai sėja užsiėmė dar rudenį, bet šitaip rizikuoja – gali tekti atsodinti, pavyzdžiui, rapsus. Labiausiai nerimauja tie, kur dirva smėlinga – pasėliai jau ir geltonuoja. 

Žemės ūkio ekspertai sako, kad jeigu kritulių artimiausiu metu nebus, kentės ne tik ūkininkai, bet ir gyventojai.

Permainingi orai ūkininkus iš kantrybės veda trečius metus iš eilės. Užpernai derlių gelbėti reikėjo nuo vandens, o pernai smogė karščiai ir sausra. Ūkininkai sako, kad reikia ne tik sutvarkyti melioracijos problemas, bet ir pasirengti sausroms.

„Jeigu mes melioruosime žemes vien tik tai galvodami, kad reikės sausinti, tai nieko gero neatneš. Mes turime galvoti apie sisteminius mažų vandens rezervuarų statymo klausimus. Turime galvoti apie drėkinimo sistemų grąžinimą“, – sako  Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus.

Dėl itin sausų orų kyla pavojus ne tik ūkininkams. Šįmet miškuose fiksuota apie 30 gaisrų. Žmonės perspėjami nedeginti pernykštės žolės. Ugniagesiams nuo metų pradžios teko vykti gesinti per porą tūkstančių kartų.

Žinios. Po debatų Ukrainoje, šiandien šalyje tylos diena

Daugiau apie tai – reportaže (nuo 00:40).

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi

Pamoka
LRT ieško sprendimų 10