Lietuvoje

2019.04.19 22:30

Nėra gyvūno – nėra problemos: gelbėdami nuo užmigdymo benames kates savanoriai lenktyniauja su savivaldybės įmone

Izabelė Pukėnaitė, Skirmantas Pabedinskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.19 22:30

Kai kuriose Lietuvos savivaldybėse namų netektis gyvūnui reiškia mirties bausmę. Žmonės tebėra linkę nebereikalingus globotinius palikti tiesiog gatvėje, o kai kuriose savivaldybėse finansavimas skiriamas tik beglobiams gyvūnams užmigdyti, o ne gydyti ar išlaikyti.

Vilnietė Monika atėjo prie specialaus kačių namelio. Čia Vilniaus katės gali saugiai pasnausti, gyventojai nerizikuodami gauti baudų beglobius gali pašerti. Tačiau moteris sako kartą sulaukusi šokiruojančio pasiūlymo, kai į jos giminaičių namus užklydo trys laukinės katės.

„Atsiliepusi moteriškė, kai papasakojau situaciją, kodėl kreipiuosi, į mano tokį retorinį klausimą, ką daryti, tiesiog pašmaikštavo, sakė: išvežkite į mišką“, – pasakojo Monika.

Vilniaus veterinarės Agnės Žėbienės rankose – į naujus namus greitai iškeliausianti katė. Gyvūnų gydytoja sako, kad migdyti juos vien dėl to, kad šie beglobiai – nehumaniška. Dėl to laukinės katės pagaunamos, sterilizuojamos ir paleidžiamos, kur buvo rastos. Šunys lieka prieglaudoje, kol randa naujus namus.

„Dar vis egzistuoja laukinės vados ir jos itin didelės. Vien šiemet sterilizavom 261 katę, tai – nežmoniški skaičiai, ir jie auga su kiekvienais metais. Žmonės dar vis yra nesąmoningi ir tuos gyvūnus išmeta į gatvę“, – kalbėjo „Grindos“ veterinarė A. Žėbienė.

O Panevėžio beglobių gyvūnų organizacijos vadovė Vilma kartu su savanoriais kasmet naujus namus randa maždaug 150 kačių. Gelbėdama jas nuo užmigdymo ar sunkių ligų, moteris sako kartais turinti lenktyniauti su savivaldybės įmone, kad katę rastų pirma. 

„Paimdami gyvūną jie jį karantinuoja. Ten yra ir sergantys, ir sveiki, ir mamos su mažais vaikeliais, kurie greitai užsikrečia nuo sergančių gyvūnų ir nugaišta per kelias dienas. Tai iš dalies ten yra natūrali atranka“, – pasakojo beglobių gyvūnų organizacijos „Puma“ vadovė Vilma Jakštienė.

Panorama. Kandidatų į Ukrainos prezidentus debatai: šou prilygo audringoms futbolo varžyboms

Panevėžio savivaldybė skiria per 20 tūkst. eurų įmonei „Panevėžio specialus autotransportas“. Jos darbuotojai pagal galiojančią tvarką gyvūnus pagauna, karantinuoja ir užmigdo. Pinigai jiems gydyti ar sterilizuoti, kitaip nei Vilniuje, nenumatyti, nors įstaigoje dirba veterinaras.

„Kiekviena programa reikalauja tam tikrų lėšų, ir čia aš, kaip Panevėžio atstovas, negaliu komentuoti. Aišku ir gyvūnams ir visuomenei būtų geriau, kad būtų programa pagauk-sterilizuok-paleisk“, – sakė „Panevėžio specialaus autotransporto“ viršininkas Algis Čeponis.

Per 14 dienų trunkantį karantiną net ir ligotos katės nėra gydomos, vėliau jos perduodamos vienai iš 3 globos įstaigų. Jų darbuotojai rūpinasi šeimininkų paieška ir gydymu, nors jokio finansavimo iš savivaldybės tam negauna.

„Jeigu laukinės katės sueina su naminėmis, naminės neturi imuniteto, o laukinės – 100 proc. virusų nešiotojos. Visi užsikrečia. Tai gripas, karcirozė, leukemija, čiaudo, snarglėjasi, vemia ir visa kita“, – teigė Panevėžio gyvūnų globos draugijos vadovė Rūta Liberienė.

Vien Panevėžyje pernai sugauta per 500 beglobių gyvūnų, iš jų 87 užmigdyti.

Populiariausi

Agnė Bilotaitė
5

Lietuvoje

2021.03.08 14:10

Ekstremaliųjų situacijų komisija siūlo atlaisvinti judėjimą visoje šalyje, išskyrus „juodąsias“ savivaldybes

šiuo metu „juodosioms“ priskiriamos 8 savivaldybės; atnaujinta 15.17
5
VU Gyvybės mokslų centro laboratorija
COVID-19 TRUMPAI 9
Rugsėjo 1-osios šventė. Mokslo metų pradžios šventė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:27

Mokyklas atverti norintis rajono meras: tėvų nuomonės įvairios – dalis sako nenorintys, kad kaišiotų pagaliukus į nosis

bandomosios mokyklos pirmokės tėvas apie vaikų testavimą: tai – nosies pakutenimas; atnaujinta 13.02
6
Policijos kontrolė
6

Lietuvoje

2021.03.08 12:44

Ant Vyriausybės ekspertų tarybos stalo – ribojimų atlaisvinimo per Velykas klausimas

svarstys ir dėl prekybos ribojimų galimo tolesnio mažinimo
6
COVID-19 testavimas Vilniaus oro uoste

Lietuvoje

2021.03.08 09:27

Ministrų kabinetas atidėjo klausimą dėl privalomojo testavimo

Landsbergis kėlė klausimą, ar siūlymai neprieštarauja Konstitucijai; atnaujinta 10.11
Vilniuje pranešus apie įtrūkusią daugiabučio sieną, evakuojami gyventojai
6

Lietuvoje

2021.03.08 20:49

Vilniuje pranešus apie įtrūkimus daugiabutyje, evakuojami gyventojai: teigiama, kad pastatas problemų turėjo ir anksčiau

evakuota ir „Maxima“, butus paliko apie 100 žmonių; atnaujinta 21.28
6