Lietuvoje

2019.04.18 21:32

„Swedbank“ tyrimas: Lietuvoje labiausiai apsimoka sirgti savaitę, Latvijoje – dvi

Guoda Pečiulytė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.18 21:32

Tyrimas atskleidė, kad Lietuvos gyventojai susirgę patiria mažiausius nuostolius iš Baltijos valstybių, bet sirgdami vis tiek eina į darbą, nes bijo netekti pinigų, teigia „Swedbank“ finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė.

Pasak J. Cvilikienės, bendra visoms trims Baltijos šalims tendencija yra, kad žmonės neskuba imti nedarbingumo lapelių, nes vyrauja daug įsivaizdavimų ir mitų. Tik nedaugelis gyventojų žino, kiek pajamų netektų susirgęs ir kiek yra apsaugotas.

„Mes lyginome 3 Baltijos šalyse žmones, kurie uždirba 500, 300 ir 800 eurų į rankas. Jei jie patys susirgtų arba rūpintųsi vaiku 1 ar 2 savaites. Tai geriausia žinia yra Lietuvos žmonėms, nes, sergant savaitę, jeigu žmogus uždirba 500 eurų, mažiausiai nukenčia lietuviai. Ilgiau sergant geresnės naujienos yra latviams – jų finansiniai nuostoliai mažesni“, – pasakojo „Swedbank“ finansų instituto vadovė.

Panaši situacija ir slaugant sergančius vaikus – pirmąją savaitę finansiškai saugesni yra lietuviai, antrą – latviai.

Tyrėjus labiausiai nustebino, kad Estijoje darbuotojai netenka išties nemažų sumų. Sirgdami savaitę 500 eurų uždirbantys asmenys Estijoje praranda net 13 proc. pajamų, o Lietuvoje – vos 8 proc.

„Lietuva yra vienintelė šalis, kuri moka išmokas jau nuo pirmosios susirgimo dienos, latviai – nuo antros, o estai pirmas 3 dienas negauna jokių išmokų“, – sakė J. Cvilikienė.

Pajamų netekimas priklauso nuo to, kaip asmenys yra susitarę su savo darbdaviu, nes Lietuvoje darbdaviai turi pasirinkimą mokėti pirmosiomis ligos dienomis nuo 60 iki 100 proc. atlyginimo.

„Patarlė, kad sveikata yra brangiausias turtas – tikra tiesa. Kelias dienas neinant į darbą galima rasti, kas tave pavaduos, tačiau ligai įsibėgėjus finansiniai nuostoliai yra vis didesni, ilgai sirgti neapsimoka, todėl geriau iš karto imtis priemonių. Be to, vienas dirbantis ligonis užkrečia kitus, jų vaikus, tokiu būdu ir žmogui, ir įmonei nuostoliai padidėja“, – teigė „Swedbank“ finansų instituto vadovė.

Finansininkai siūlo nesirgti, jeigu susirgote – neiti į darbą ir dėl visa ko turėti šiek tiek santaupų tam atvejui, jei liga vis dėlto jus pakirstų.

Plačiau apie tai žiūrėkite LRT TELEVIZIJOS laidos „Laba diena, Lietuva“ reportaže nuo 44 min.

Laba diena, Lietuva. LRT tyrimas: milijonai Kauno klinikoms

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.