Lietuvoje

2015.06.12 14:11

Šnipinėjimu kaltinamo A. Ošurkovo suėmimas pratęstas trims mėnesiams

BNS2015.06.12 14:11

Šnipinėjimu Baltarusijai kaltinamo buvusio kariuomenės paramediko Andrejaus Ošurkovo suėmimo terminas pratęstas trims mėnesiams.

Šnipinėjimu Baltarusijai kaltinamo buvusio kariuomenės paramediko Andrejaus Ošurkovo suėmimo terminas pratęstas trims mėnesiams.

Vilniaus apygardos teismas patenkino prokuratūros prašymą pratęsti suėmimą trims mėnesiams, skaičiuojant nuo liepos 24 dienos, BNS informavo teismas.

Nutartis per 20 dienų nuo paskelbimo gali būti skundžiama Lietuvos apeliaciniam teismui.

Vilniaus apygardos teismas jau baigia nagrinėti šnipinėjimu kaltinimo buvusio kariuomenės paramediko bylą. Joje liko pasakyti baigiamąsias kalbas ir paskelbti nuosprendį. Kitas posėdis suplanuotas rugsėjo 3 dieną.

Kaltinamasis A. Ošurkovas, kuris tarnavo Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotame pėstininkų batalione, buvo sulaikytas pernai sausį.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) pernai gruodį pranešė nustatęs, kad A. Ošurkovą Baltarusijos gynybos ministerijos Generalinio štabo Vyriausios žvalgybos valdyba (GRU) užverbavo Baltarusijoje ir tikslingai infiltravo į Lietuvos kariuomenę atlikti specialioms užduotims.

Įtariama, kad duomenys Baltarusijai buvo perduodami penkerius metus, už perduotą informaciją kaltinamasis gaudavo pinigų.

Balandį vykusiame posėdyje A. Ošurkovas pripažino savo kaltę.

Kaip skelbė VSD, Baltarusijos GRU karininkas Sergejus Kurulenko Lietuvoje buvo užverbavęs du agentus. VSD praėjusių metų grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitoje teigiama, kad informaciją šiam agentui teikė buvęs valstybinės įmonės „Oro navigacija“ darbuotojas Romualdas Lipskis ir Lietuvos kariuomenės paramedikas A. Ošurkovas.

R. Lipskis taip pat yra suimtas, jo bylą nagrinėja Vilniaus apygardos teismas. Jis kaltu neprisipažįsta.

GRU domėjosi Lietuvos kariuomenės padalinių turima karine technika, ginkluote, pastatų paskirtimi, dalyvavimu tarptautinėse NATO operacijose (misijose), standartinių operacijų planais, įvairiais kariniais mokymais, informacija apie konkrečiuose padaliniuose ar tarnybose tarnaujančių asmenų skaičių, norėjo sužinoti jų vardus, asmenines charakteristikas bei moralines psichologines nuostatas, dienotvarkę, t. y. apie viską, kas susiję su Lietuvos kariuomene, turima karine technika, karių ruošimo programomis, pratybomis, Lietuvos kariuomenės objektais ir jų paskirtimi.

Anot prokurorų, A. Ošurkovas informaciją rinko betarpiškai bendraudamas su tarnybą atliekančiais kariais, stebėdamas, įsimindamas bei pagal galimybes fotografuodamas ar kitaip fiksuodamas, pavyzdžiui, perbraižydamas objektų schemas bei planus, persirašydamas tarnybą atliekančių karių duomenis iš tarnybinių dokumentų (registracijos knygų ar žurnalų).

VSD teigimu, Baltarusijos GRU taip pat buvo pateikusi užduotį A. Ošurkovui ieškoti Lietuvos kariuomenėje nepatriotiškai nusiteikusių asmenų bei rinkti apie juos informaciją, ieškoti kitų verbuoti tinkamų kandidatų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.