Naujienų srautas

Lietuvoje2019.04.18 19:06

Sinoptikės prognozės Velykoms: orai trumpam kardinaliai pasikeis

Įsivyravusią šilumą pirmąją Velykų dieną pakeis lietus ir vėsesnis oras – tikėtina, kad kai kur oro temperatūra nesieks net dešimties laipsnių. Taip LRT RADIJUI sako sinoptikė Vida Ralienė. Anot jos, dėl ypač sauso oro beveik visoje Lietuvoje iškilęs didelis gaisrų pavojus.

– Iki Velykų beliko trys dienos. Visiems iškilęs klausimas, kokie bus orai? Prognozuojama, kad per Velykas jie pasikeis?

– Taip, būtent. Vienas aukšto atmosferos slėgio židinys silpsta ir šventinėmis dienomis, prieš įsitvirtinant naujam, orai pasikeis. Šeštadienį turėtume sulaukti daugiau debesų, naktis dar bus be lietaus, tačiau dieną šiauriniuose ir rytiniuose rajonuose gali negausiai palynoti. Diena, palyginus su šiomis dienomis, bus 2–3 laipsniais vėsesnė – apie 12–16 laipsnių šilumos.

Pats didžiausias pasikeitimas kol kas numatytas pirmąją Velykų dieną, kai dangų turėtų gaubti debesys ir palyti. Didesnė tikimybė, kad ryte nestipriai palis rytiniuose ir centriniuose rajonuose, o vakarų Žemaitija, pajūris Velykų rytą galbūt pasitiks ir su saule. Dieną turėtų palyti daugelyje šalies rajonų.

Gal kai kam pasiseks ir lietus bus nesmarkus, tik tiek, kad, palyginus su šiomis dienomis, oras bus vėsesnis. Tikėtina, kad ne visur oro temperatūra pasieks ir dešimt laipsnių šilumos, tačiau daugiausia vyraus 9–14 laipsnių.

Panašu, kad šis orų pasikeitimas bus trumpalaikis. Jau antrąją Velykų dieną dangus turėtų giedrėti ir būti šilčiau – svyruos 12–17 laipsnių šilumos.

Kitą savaitę vyraus sausi ir kasdien vis šiltesni orai – galimai sulauksime ir 20 laipsnių šilumos. Vyraus 15–18 laipsnių. Palyginus su šia savaite, kai oro temperatūra krisdavo ir iki neigiamos temperatūros, naktys bus šiltesnės. Lengvi dirvožemiai labai greitai atiduoda visą šilumą, dėl ko žemės paviršius yra išties šaltas. Šalnų tikimybė galbūt išliks tik Varėnoje. Oro temperatūra sieks 3–8 laipsnius šilumos ir pūs stiprokas pietryčių krypties vėjas.

– Įpusėjo balandis ir visas kalendorinis pavasaris. Kokia ši pusė šiemet?

– Pirmoji pavasario pusė šiemet labai sausa, ypač balandis. Šį balandį tik vakarinis Lietuvos pakraštys galėjo pasigirti trijų iš eilės dienų lietumi, kuris nebuvo gausus. Daugumoje Lietuvos vietovių lietaus visai nebuvo. Išties džiūstame ir dulkame, žolė sausa ir jai labai reikia atsigerti.

– Galbūt dėl to ir Jūs, ir miškininkai jau skelbiate apie miškų gaisringumo klases?

– Taip, iš tiesų skaičiuojamos tos miškų gaisringumo klasės ir jau dabar pietiniuose šalies rajonuose yra pasiektas pavojingas lygis, kai egzistuoja didelis gaisrų pavojus. Beveik visoje Lietuvoje artėjama prie tokios ribos. Nors šiek tiek lietaus laukiame per Velykas, jo kiekis tikrai nebus pakankamas.

Kita savaitę vėl įsivyravus sausiems orams bus dar didesnis gaisrų pavojus, ypač, kai stiprės pietryčių ir pietų vėjai, galintys labai greitai pernešti kur nors įsiplieskusį ugnies židinį.

– Ar ateina tikrasis pavasaris? Paros žirklės sumažės?

–Taip. Didžiausios paros žirklės būdingos kovui ir balandžio pradžiai. Kadangi iš Šiaurės buvo atėjęs šaltesnis oro gūsis, paros žirklės buvo išties nemažos. Dabar, kai vidutinė paros temperatūra didėja, paros žirklės turėtų sumažėti.

Parengė Gabrielė Sagaitytė. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi