Lietuvoje

2019.04.19 14:32

Karbauskis ruošia siurprizą liberalams ir konservatoriams: svarbiai komisijai vadovauti neleis

Gytis Pankūnas, LRT.lt2019.04.19 14:32

Nors egzistuoja nerašytas susitarimas, kad Seimo Antikorupcijos komisijai (AK) vadovauja opozicijos atstovas, Liberalų sąjūdžio ir konservatorių atstovai neturėtų vadovauti šiai komisijai, LRT.lt teigia „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis. Tuo metu opozicijos atstovai skėsčioja rankomis ir įtaria, kad valdantieji vienos svarbiausių parlamento komisijų vadovo postą nori pasilikti sau.

Parlamentarui, Liberalų sąjūdžio nariui Vitalijui Gailiui laimėjus Joniškio rajono mero rinkimus, Seime iškilo klausimas, kas pakeis šį politiką ir eis AK pirmininko pareigas. Šiuo metu komisijai laikinai vadovauja Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narys, AK pirmininko pavaduotojas Darius Kaminskas.

Seimo statute numatyta, kad Biudžeto ir finansų komiteto ir Audito komiteto pirmininku arba jo pavaduotoju skiriami opozicijos atstovai, o Etikos ir procedūrų komisijos vadovas negali būti valdančiosios daugumos atstovas. Statute konkrečiai nenumatyta, kas turėtų vadovauti AK, tačiau parlamente gaji tradicija, kad minėtos komisijos pirmininku paprastai skiriamas opozicijos atstovas.

LRT.lt kalbintas LVŽS lyderis, parlamentaras R. Karbauskis teigia žinantis apie minėtą tradiciją parlamente, tačiau, jo manymu, AK pirmininku negalėtų tapti opozicinių Liberalų sąjūdžio ar Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijų atstovai. „Valstiečio“ manymu, liberalai negali tokiai komisijai vadovauti dėl to, kad partijai pareikšti kaltinimai „MG Baltic“ politinės korupcijos byloje.

„Kažkiek metų buvo nerašytas susitarimas, kad tai (AK pirmininko postas – LRT.lt) priklauso opozicijai, bet šiuo momentu opozicijoje yra Liberalų sąjūdis, kuriam yra iškelta byla, ir mes tą klausimą nuolat kėlėme, kai Antikorupcijos komisijai vadovavo žmogus (V. Gailius – LRT.lt), kuris atstovavo Liberalų sąjūdžiui. Dabar jo Seime nėra, tai atitinkamai abejočiau, ar įmanomas sprendimas, kad Liberalų sąjūdis išlaikytų tą poziciją.

R. Karbauskio įsitikinimu, politinės korupcijos bylos šešėlis krenta ir ant TS-LKD, todėl jų nariai taip pat negali vadovauti AK.

„Pakankamai skeptiškai esu nusiteikęs dėl to, kad jie yra tose pačiose bylose, aišku, ne kaip kaltinamieji, bet kaip dalyviai tų korupcinių bylų, kaip liudininkai. Tai, mūsų vertinimu, jiems atiduoti (AK pirmininko – LRT.lt) postą nėra pats geriausias variantas“, – LRT.lt teigė R. Karbauskis.

„Valstiečių“ lyderio teigimu, jo skepticizmas liberalų ir konservatorių atžvilgiu nereiškia, kad AK pirmininku turėtų tapti valdančiųjų atstovas.

„Yra Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga, yra kitos frakcijos. Tikrai tarsimės. Socdemams teoriškai taip pat galėtų būti (siūloma skirti AK pirmininką – LRT.lt)“, – komentavo R. Karbauskis.

Liberalai prabilo apie dvigubus standartus

Liberalų sąjūdžio, kurio atstovas V. Gailius iki šiol vadovavo AK, frakcijos Seime seniūnė Viktorija Čmilytė-Nielsen LRT.lt neslėpė esanti nustebusi dėl R. Karbauskio komentarų apie liberalų ir konservatorių sąsajas su politinės korupcijos byla.

 „Tai, kad Antikorupcijos komisijos pirmininko pozicija priklauso opozicijai, yra nerašyta taisyklė ir tam tikra tradicija. Dėl R. Karbauskio komentaro tai galėčiau pasakyti, kad Lietuvoje nekaltumo prezumpcija galioja, o tai, kad kažkas liudija teisme, nėra priežastis daryti tokias išvadas, kurias daro „valstiečių“ lyderis“, – aiškino Seimo opozicijos lyderė.

„V. Gailius buvo Liberalų sąjūdžio partijos ir narys, ir vicepirmininkas, tai man tai panašu į dvigubus standartus, nes V. Gailius buvo Antikorupcijos komisijos pirmininku, nepaisant tų aplinkybių, kurias mini R. Karbauskis“, – pažymėjo V. Čmilytė-Nielsen.

Ji tvirtino, kad Liberalų sąjūdis į AK pirmininkus svarstytų deleguoti šios komisijos narį Kęstutį Glavecką.

G. Landsbergis: R. Karbauskis laikys komisiją nedarbingą

LRT.lt kalbintas TS-LKD lyderis, konservatorių frakcijos parlamente seniūnas Gabrielius Landsbergis tvirtino girdėjęs apie R. Karbauskio nenorą, kad AK vadovautų liberalų arba konservatorių atstovas.

„Bet lygiai taip pat girdėjau, kad ir Seimo pirmoji vicepirmininkė Rima Baškienė pasakė, kad ši pozicija privalo likti opozicijai, nes tai yra demokratinė tradicija, kurios, matyt, labiau į demokratiją linkę „valstiečiai“ neketintų laužyti“, – tikino G. Landsbergis.

Konservatorių lyderis teigė, kad R. Karbauskio argumentai dėl politinės korupcijos bylos jį stebina.

„Adekvatumo R. Karbauskio žodžiuose mažoka. Bet, jeigu išeitume iš tokio kandžiojimosi, kuo užsiima gerbiamas R. Karbauskis, tai mano siūlymas buvo toks: opozicija galėtų į AK pirmininko poziciją teikti kad ir tris kandidatus“, – patikino G. Landsbergis.

TS-LKD seniūnas tvirtino, kad konservatoriai į AK pirmininkus svarsto siūlyti AK narę Agnė Bilotaitę.

„Komisija pati, kurios prerogatyva yra išsirinkti vadovą, tą ir padarytų. Tada nebūtų to vaikiško kepšnojimosi, ką R. Karbauskis labai mėgsta. Pozicija būtų racionaliai išsaugota opozicijai ir kas būtų išrinktas, tas ir būtų išrinktas. Mano siekis – kad šis postas liktų opozicijai, o ne R. Karbauskiui, kuris pats turbūt dėl skaidrumo turi nemenkų iššūkių“, – kalbėjo G. Landsbergis.

Tiesa, TS-LKD lyderis abejojo, ar R. Karbauskiui patiktų mintis AK pirmininką išsirinkti iš trijų opozicijos pasiūlytų parlamentarų.

„Manau, kad R. Karbauskis specialiai neleis savo kolegoms balsuoti už kurį nors kandidatą ir laikys komisiją nedarbingą, neskirs į pirmininko poziciją nieko, palikdamas laikinąjį vadovą. Bet tai pažeistų demokratines procedūras ir Seimo darbą“, – dėstė pašnekovas.

Kėlė klausimą, ar Lietuva – demokratinė valstybė?

Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos Seime seniūnas Julius Sabatauskas LRT.lt teigė, kad LSDP svarsto į AK narius siūlyti jo kandidatūrą. Vis dėlto jis leido suprasti turintis mažai vilčių, kad valdantieji norės, jog komisijai vadovautų socdemų atstovas.

„Tai (R. Karbauskio argumentai – LRT.lt) reiškia, kad turime teisę pasiūlyti (kandidatūrą į AK pirmininkus – LRT.lt), bet jie turi teisę nepaskirti. R. Karbauskis turbūt tai norėjo pasakyti. Iki šiol buvo tradicija, kad komisijai vadovauja opozicijos atstovas. Demokratinės valstybės, kokia Lietuva save laiko, parlamentas turėtų laikytis tradicijų, nors Statute apie tai nėra parašyta.

Man labai liūdna, jei Lietuvoje viskas priklauso nuo vieno žmogaus. Ar tada Lietuva gali vadintis demokratine valstybe? Tikiuosi, kad Lietuva tebėra demokratinė valstybė“, – kalbėjo J. Sabatauskas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt