Lietuvoje

2019.04.17 16:58

Seime – planai privalomai skiepyti ne tik vaikus, bet ir kai kuriuos suaugusiuosius

Ineta Nedveckė, LRT.lt2019.04.17 16:58

Privalomas skiepijimas nuo tymų, raudonukės ir parotito (vadinamosios kiaulytės) – ne tik vaikams, kurie mokosi ugdymo įstaigose, bet ir suaugusiesiems, kurių aplinkoje yra daug vaikų. Tokias pataisas registravo dalis Seimo konservatorių ir socialdemokratų.

Seimas svarstyti turėtų mėnesio pabaigoje

Remiantis projektu, skiepyti turėtų būti vaikai, kurie mokosi ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo programose. Taip pat skiepijami suaugusieji, kurie dirba su vaikų kolektyvais, sveikatos priežiūros ir švietimo įstaigose, kariai ir kiti uždaruose kolektyvuose dirbantys žmonės. Kurie tiksliai – nustatytų sveikatos apsaugos ministras.

Tiesa, numatoma išimčių. Neskiepyti vaiko galima tais atvejais, kai jis jautrus veikliosioms medžiagoms arba jo imuninė sistema vakcinai nepakanti.

Kaip aiškino projekto rengėja Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, tai pakartotinis projektas, kuris parengtas atsižvelgiant į Teisės departamento pataisas.

„Dėl vienos jo dalies – t. y. atvykstančiųjų iš trečiųjų šalių patikros dėl imuniteto – gavome Teisės departamento pastabų, todėl perregistravome iš naujo“, – LRT.lt aiškino ji. Naujajame projekte apie atvykstančiųjų imuniteto patikrą nekalbama.

Šis projektas, pasak jos, yra parengtas remiantis tarptautine praktika ir atsižvelgus į teisininkų pastabas. Konservatorė sakė, kad jau surinktas pakankamas kiekis parašų, kad projektas balandžio 25-ąją būtų įtraukas į plenarinio posėdžio darbotvarkę.

Perspėja apie neskiepytųjų darželius

Seimo Sveikatos komiteto pirmininkė, „valstietė“ Asta Kubilienė LRT.lt sakė nemananti, kad privalomieji skiepai yra gera išeitis iš dabar susiklosčiusios sudėtingos situacijos.

„Manau, kad reikia šviesti visuomenę ir norime, kad tai būtų savanoriškas [spendimas]. Patirtis parodė, kad vienoks ar kitoks draudimas suburia žmones į tam tikras bendrijas ir neturime jokių garantijų, kad jie nesiburs, pavyzdžiui, neburs darželių neskiepytiems vaikams. Tai mes tada turėsime uždrausti darželius, kuriuose neskiepyti vaikai?“ – klausė ji.

Pasak Seimo narės, tokie darželiai būtų dar didesnis pavojus visuomenei, nes kai apie 95 proc. visuomenės skiepyta, didesnių protrūkių nekyla, o kai neskiepyti būtų  visi, rizikuojama dideliais protrūkiais.

„Šita situacija atnešė tam tikros naudos ta prasme, kad žmonės pradėjo matyti rezultatus, kas iš to [nesiskiepijimo] išeina. Liūdna, kad mums reikia tokių pamokų, bet tai turėtų būti bendras darbas – įtikinti žmogų“, – komentavo Sveikatos komiteto pirmininkė.

Privalomuosius skiepus vaikams, kurie galėtų patekti į ugdymo įstaigas, yra įvedusi Prancūzija. Šiuo metu Lietuvoje sergančiųjų tymais – beveik pusė tūkstančio.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.