Naujienų srautas

Lietuvoje2019.04.17 19:21

Užsimojo plėsti apsaugos įstatymus: kiek realu apginti dar negimusį vaiką?

Gimus alkoholiu apnuodytam kūdikiui Klaipėdoje, politikai užsimojo papildyti įstatymus, kad būtų geriau saugomi dar negimę vaikai. Socialinės apsaugos ir darbo ministras žada diskutuoti su ekspertais, kaip pagerinti vos užsimezgusio vaisiaus apsaugą.

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė sako, kad kol pati nėščioji nenorės pagalbos, priverstinai jai padėti nepavyks. Tiesa, Klaipėdoje pagimdžiusi moteris gydytojų pagalbos jau atsisakė. Dėl alkoholiu apnuodyto kūdikio sunkaus sveikatos sutrikdymo prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Svarsto, kaip apsaugoti dar negimusius vaikus

Vidurdienį Vilniaus Bernardinų sodas pilnas kartu su vaikais saule besimėgaujančių tėvų. Viena jų – Gabija. Ji tris savo vaikus augina Izraelyje. Išgirdusi apie atvejį, kai Klaipėdoje pagimdytas kūdikis, kurio kraujyje rasta 4 promilės alkoholio, sako, kad iš dalies kalta gali būti ir ne kokia valstybės pagalba. 

„Kaip mama neįsivaizduoju, kaip įmanoma gerti esant nėščiai. Turi būti pastovi stebėsena tokių šeimų. Manau, ne iš gero gyvenimo moteris pasiekė tokį lygį. Ir finansinės, ir psichologinės pagalbos pritrūko“, – pasakoja mama.

Po alkoholiu motinos apnuodyto vaiko gimimo ir politikai ėmė svarstyti, kaip apsaugoti dar negimusius vaikus. Tokią idėją iškėlęs Seimo pirmininkas sako, kad reikėtų taisyti įstatymus. 

„Vaiko teisių apsaugos įstatymas yra jau gimusių įstatymas, dėl to arba formuluotę, arba bazę įstatyminę plėsti. Tos skaudžios pamokos išmoko, kad mes kažko nepadarėme“, – sako Viktoras Pranckietis.

Socialinės apsaugos ir darbo ministras sako, kad jau ir dabar rūpinamasi vaikais, kurie dar motinos įsčiose, tačiau kalbėtis su ekspertais, ar negimusiems vaikams reikia papildomos apsaugos, ministras žada.

„Vaiko teisių įstatymas užtikrina apsaugą ir kol vaikas įsčiose, mes jau dirbame su šeimomis, jei matoma rizika, jau tuo meu pradedama atvejo vadyba. Tam reikia papildomai koreguoti teisės aktus, tam reikia diskusijos ir ją turėsim su specialistais ir politikais“, – teigia Linas Kukuraitis, Socialinės apsaugos ir darbo ministras.

Gali grąžinti diskusiją apie abortus

Negimusių vaikų gynimas gali grąžinti ir diskusiją apie abortų draudimą. Prieš nėštumo nutraukimą pasisakantis konservatorius Rimantas Dagys sako, kad jau nuo prasidėjimo vaisius turi būti laikomas vaiku, o tada jau bus galima ir jį geriau apaugoti.

„Jei pažiūrėt mūsų įstatyminę bazę, tai tik fragmentiškai yra įteisinta negimusių vaikų apsauga. Dėl suprantamų priežasčių dalis žmonių galvoja, kad čia išvis dar ne vaikas“, – sako Rimantas Dagys, Seimo socialinių reikalų ir darbo komiteto narys.

Seimas praėjusią savaitę reformavo vadinamąją Mato reformą ir apsunkino vaikų paėmimą iš šeimos. Todėl nauja politikų iniciatyva stebina nevyriausybininkus. 

„Man paradoksalu, kai tik buvo sušvelninta vaiko apsauga, nepraėjus nė savaitei, jau kalbam apie tragišką įvykį“, – sako Rasa Dičpetrienė, organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vadovė.

Pradėtas ikiteisminis tyrimas

Apnuodytą kūdikį pagimdžiusi 35-erių moteris, įtariama, alkoholį vartojo visą nėštumo laikotarpį. Esą ji į medikus būdama nėščia nė nesikreipė, nes nežinojo, kad laukiasi. Prokurorai pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl sunkaus sveikatos sutrikdymo iš neatsargumo – už tai motinai gali grėsti kalėjimas iki trejų metų.

„Ikiteisminis tyrimas pradėtas siekiant pateikti teisinį vertinimą baudžiamąją teisine prasme dėl galimai nustatytų sunkių pasekmių sveikatai naujagymės ir priežastinio ryšio tarp motinos veiksmų – jos gausiai vartoto alkoholio. Reikės paplušėti tiriant jos gyvenimo būdą, paskutines valandas, gal parą prieš gydymą prieš patenkant į  gydymo įstaigą“, – teigia Aurelijus Stanislovaitis, Klaipėdos apygardos vyriausiojo prokuroro pavaduotojas.

Naujagimės motina pasirašiusi dokumentą, kad atsisako tolesnio gydymo, nors ir yra sunkios būklės, išėjo iš ligoninės. Mergaitę iki tol ji aplankė tik kartą. Vaiko teisių apsaugos kontrolierė sako, kad įstatymu, padedančių nėščiosioms, pakanka, bet jie neveikia, jei motinos, kaip ši, niekur nesikreipia.

„Kai jau motina patenka į priežiūrą, gauna paslaugas, gal klausimas, kokia yra kokybė. Kitas klausimas yra su moterimis, kurios niekada nesikreipia. Čia yra problema, bet priverstinio gydymo nėra. Vaikų sveikatos nebesugrąžinsi, nėštumo metu viskas formuojasi, jei tai pažeidžiama, gyvenimo nebesugrąžinsi“, – teigia Edita Žiobienė, Vaiko teisių apsaugos kontrolierė.

Motina išreiškė norą pati auginti mažylę. Moteriai tai jau antras kūdikis, pirmagimio ji pati neaugina. Vaikas auga globos namuose.

Žinios. Iniciatyvos ginti dar negimusius vaikus

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi