Lietuvoje

2019.04.17 15:41

Opozicija spaudžia Linkevičių priimti sprendimus dėl Motuzo, Skvernelis ambasadorių užstoja

Giedrius Vitkauskas, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt, Saulius Jakučionis, BNS2019.04.17 15:41

Užsienio reikalų ministras, žadėjęs per savaitę, kol kas neatsako, kada priims sprendimus dėl konsultacijoms iš Maskvos atšaukto ambasadoriaus Remigijaus Motuzo. Savo ruožtu opozicija ragina kuo skubiau atsakyti, o premjeras sako nematantis pagrindo atleisti ambasadoriaus.

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis trečiadienį pareiškė nematantis pagrindo atleisti kaip specialiojo liudytojo neskaidraus vizos išdavimo byloje apklausto ambasadoriaus Rusijoje Remigijaus Motuzo.

Praėjusią savaitę R. Motuzas buvo atšauktas į Vilnių konsultacijoms, šis sprendimas bus persvarstomas ketvirtadienį.

„Šitas statusas tikrai nedraudžia ir neapriboja galimybės ambasadoriui atstovauti mūsų šaliai Maskvoje, Rusijoje. Dar daugiau – žinant ir pačias procedūras, ambasadoriaus indėlis arba įtaka išduodant vizas yra labai simboliška ir minimali“, – žurnalistams vyriausybėje sakė premjeras.

„Nematau šiandien jokios formalios priežasties, dėl ko ambasadorius Rusijoje negalėtų tęsti darbo“, – pridūrė jis.

Linkevičius laukia 

Ministras Linas Linkevičius, atsisakęs įvardyti galimus sprendimų variantus, pareiškė, kad kol kas tyrime analizuojama informacija dėl galimos prekybos vizomis minimo ambasadoriaus. 

Ko konkrečiai laukiama, ministras neatsakė, nors pakartojo, kad išanalizavus situaciją, pažeidimų nenustatyta.

„Mes savo žinybas atlikome, išnagrinėjome viską ir jau esu sakęs, kad mes nenustatėme kažkokių požymių. Bet leiskime vykdyti tyrimą prokuratūrai, Specialiųjų tyrimų tarnybai. Mes tikrai pasiryžę bendradarbiauti, norėtume kiek įmanoma greičiau gauti atsakymus.

Be abejo, tai irgi svarbu, bet tai jau yra institucijos kompetencija ir mes tikrai čia neketiname nei spausti, nei raginti, tačiau pasiruošę tikrai bendradarbiauti“, – teigia L. Linkevičius.

Tuo metu, kai kurie Seimo opozicijos atstovai ragina kuo skubiau atsakyti, ar ambasadose vyrauja praktika, kai verslo atstovai derina vizų išdavimą tiesiogiai su ambasadoriais. 

„Tikiuosi praktika, kad asociacijos verslo atstovas derina vizų išdavimo klausimus tiesiogiai su Lietuvos aukščiausiais diplomatai, šiuo atveju Lietuvos ambasadoriumi.

Turime tiesiog žinoti atsakymus ir dar, kas svarbiausia. Įdomu, ką parodys tyrimas, nes galbūt tai buvo įprasta praktika, tai, kad tos spekuliacijos visos nutrauktu, mes ir turime žinoti to tyrimo rezultatus“, – sako Aušrinė Armonaitė, Seimo užsienio reikalų komiteto narė.

Specialiojo liudytojo statusas asmeniui suteikiamas, kai jis apklausiamas apie savo veiksmus, bet nėra pagrindo įtarimams pateikti.

Teisėsauga tyrime dėl prekybos poveikiu yra pateikusi įtarimus buvusiam ilgamečiam diplomatui, Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų vadovui Rimantui Šidlauskui, Rusijos piliečiui banko savininkui Rinatui Nasirovui ir verslininkui Albinui Bieliauskui.

Prokurorai įtaria, kad R. Šidlauskas už kyšį pažadėjo paveikti asmenis, jog R. Nasirovui būtų išduota Šengeno viza. 

Viza verslininkui ir jo sūnui šiemet kovą buvo išduota pagal raštišką R. Šidlausko iškvietimą. Apie planus siųsti tokį dokumentą R. Šidlauskas yra informavęs R. Motuzą telefonu, patvirtino pats ambasadorius.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė praėjusią savaitę pareiškė, kad R. Motuzas tampa pažeidžiamas ir meta šešėlį diplomatinei tarnybai.

Premjeras teigė, kad nei vienas statusas ikiteisminio tyrimo metu nenusako, „kad žmogus yra kaltas ar pažeidęs įstatymus“.

„Mes esame teisinė valstybė ir labai dažnai pradedame nuteisti žmones iš anksto“, – kalbėjo S. Skvernelis.

R. Motuzas Lietuvos ambasadoriumi Rusijoje dirba nuo 2015 metų.

Ambasadorius Lietuvoje skiria ir atleidžia prezidentas Vyriausybės teikimu ir pritarus Seimo Užsienio reikalų komitetui.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.