Lietuvoje

2019.04.17 11:26

Monkevičius: po tinklo pertvarkos liks ne daugiau kaip 10 ministerijai pavaldžių įstaigų

Sigita Zumerytė, ELTA2019.04.17 11:26

Švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius, baigęs susitikimus su ministerijai pavaldžių įstaigų vadovais ir gavęs visų įstaigų raštiškus paaiškinimus dėl audito nustatytų trūkumų, pabrėžė, kad pažeidimai yra įvairaus sunkumo, kai kurie jau ištaisyti, kiti bus taisomi.

Sunkiausi pažeidimai esą susiję su viešųjų pirkimų ir viešųjų bei privačių interesų derinimo tvarkos pažeidimais. Šiuos trūkumus įstaigos taisys kartu su ekspertais, konsultuosis su Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT).

A. Monkevičius taip pat pranešė, kad, atsižvelgiant į audito išvadas, bus pertvarkoma pavaldžių institucijų sistema. Šią savaitę Vyriausybei turėtų būti pateiktas preliminarus pertvarkos planas, pagal kurį iš 17 pavaldžių įstaigų turėtų likti ne daugiau kaip 10. Jų skaičius mažės ne mechaniškai, bet integruojant ir pasiekiant kokybinį ir finansinį efektą. Pasak ministro, tinklo pertvarka bus orientuota į strateginį tikslą - siekti geresnių besimokančių žmonių pasiekimų.

„Ypač turėtume reorganizuoti tą grandį, kuri atsakinga už turinį, kvalifikacijų tobulinimą, priemonių įsigijimą, siejant būtent su šituo tikslu, su šituo uždaviniu. Kartu žiūrėsime, kaip išgryninti ir vertinimo sistemą. Čia geriausią patirtį turi Studijų kokybės vertinimo centras, jis yra tarptautinio tinklo narys ir įvertintas yra tarp devynių geriausių Europos institucijų. Tai manau, kad ta europietiška studijų kokybės vertinimo patirtis bus panaudota, gairės aiškios, principai tie patys galioja visoms švietimo įstaigoms. Mes galėtume šitą patirtį kaip centrinę naudoti vertindami visas švietimo įstaigas ir turėti tokią centrinę skėtinę vientisą geros praktikos agentūrą“, – sakė A. Monkevičius.

Paklaustas, ar po audito išvadų ir įstaigų paaiškinimų pasitiki visais įstaigų vadovais, A. Monkevičius pabrėžė, kad kai kurie vadovai jau yra pasikeitę, o dėl kitų bus sprendžiama, kai tarpžinybinė komisija pateiks išvadas, ar nėra didelių pažeidimų. Anot jo, bus laikomasi Darbo kodekso reikalavimų, kuris numato, kad griežtas nuobaudas galima skirti ar iš pareigų atleisti tik esant šiurkščiam pažeidimui.

„Kai kurie vadovai jau yra pasikeitę, na, tarkime, kad ir Ugdymo plėtotės centro, kuriame iš tikrųjų mums esama daugiausia iššūkių. Vadovas yra laikinai einantis pareigas kitas ir, akivaizdu, kad šito klausimo spręsti nereikia. Dabar dėl kitų – bus kaip Darbo kodekso nustatyta. Yra tarpžinybinė komisija, kuri įvertins, ar nėra šiurkštaus pažeidimo, atsižvelgiant į audito išvadas, ir jeigu yra šiurkštus pažeidimas, tokiu atveju aš sprendimą priimsiu. Jeigu šiurkštaus pažeidimo nėra, bus atitinkamai kitas sprendimas“, – sakė A. Monkevičius.

Daugumoje ministerijai pavaldžių įstaigų auditui aptikus galimų korupcijos, nepotizmo, viešųjų pirkimų neskaidrumo apraiškų, ministras A. Monkevičius pradėjo individualius susitikimus su įstaigų vadovais ir pareikalavo raštiško įstaigų vadovų paaiškinimo. 

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija iš viso turi 17 pavaldžių įstaigų. Susisiekimo ministerijos auditas nustatė, kad dalis įstaigų sudarydavo viešųjų pirkimų sandorius su savo darbuotojais, kai kurie įsigijimai vykdyti neefektyviai, yra galimų nepotizmo apraiškų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.