Lietuvoje

2019.04.16 23:10

Lietuvoje siaučiant tymams – nauja idėja: siūlo skiepytis ir vaistinėse

Urtė Korsakovaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.16 23:10

Lietuvoje siaučiant tymams, Sveikatos apsaugos ministerijoje diskutuojama apie galimybę skiepytis ne tik gydymo įstaigose, bet ir vaistinėse. Pasak farmacininkų, tokia idėja padėtų kelti bendrą visuomenės imuniteto lygį, tačiau vaistininkai turėtų būti specialiai apmokomi ir paruošiami atlikti tokias procedūras.

Galbūt skiepai Lietuvoje bus prieinami ir vaistinėse. Sveikatos apsaugos ministerija pasikvietė farmacininkus ir inicijavo pirmą diskusiją dėl galimybės skiepytis vaistinėse. Tačiau, pasak ministerijos atstovės, Europoje tokia praktika nėra labai paplitusi. 

„Reikėtų vertinti visą sveikatos sistemą ir negali pasakyti, kad vaistinėje vakcinuojama ar ne, reikia vertinti koks prieinamumas šių vakcinacijos paslaugų gydymo įstaigose atitinkamai vertinti vakcinaciją vaistinėse, labai yra skirtingos sistemos sveikatos“, – sako Miglė Domeikienė, Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė.

Farmacininkai svarsto, kad tokia skiepijimo galimybė galėtų padidinti bendrą visuomenės imunitetą.

„Mes pasisakome už tai, už posėdyje pateiktą trečią variantą, kad vaistininkai tikrai galėtų esant tam tikram vaistinės įrengimui, esant vaistininko pasirengimui, tam tikrų valandų skaičiaus išklausymui, būtų leista vakcinuoti komercinėmis vakcinomis. Pavyzdžiui, gripo vakciną, tam, kad pakeltumėme imunizacijos lygį“, – teigia Jūratė Kulberkienė, vaistų prekybos asociacijos vadovė.

Nuo metų pradžios susirgusiųjų tymais jau beveik 500. Tačiau užkrečiamų ligų centras pastebi, kad pernai pasiskiepijusiųjų nebuvo nė tūkstančio, o šiemet skaičius jau perkopė 4 tūkstančius.

„Besiskiepijančių daugėja, jeigu kalbame apie vaikus, tai tikrai sulaukiame labai daug skambučių iš tėvelių, kurie nori paskiepyti savo vaikus, anksčiau negu jiems yra nurodyta pagal skiepijimo kalendorių“, – sako Kristina Žukauskaitė, Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistė.

Pasak medikų, skiepus kūdikiams galima šiek tiek paankstinti, tačiau ne jaunesnius nei metų. 

„Pirmosios vakcinos vėlgi valstybė nekompensuoja anksčiau nei 15 mėnesių amžiuje, vaikai apskritai iki metų amžiaus negali būti skiepijami, nors vakcinos informaciniame lapelyje parašyta, kad jie gali būti skiepijami iki metų amžiaus, tačiau skiepijant iki metų laiko vaiką imunitetas dažniausiia nesusiformuoja, todėl skiepyti galima tiktai nuo metų laiko. Pasianksitinti tėvai gali tik keliais mėnesiais nuo 15 iki 12 mėnesių“, – teigia Elena Šopytė, šeimos gydytoja.

Didžiausias sergamumas tymais išlieka Kauno mieste ir rajone. 

Žinios. Parama „Maisto bankui“ – iš užmaršių keliautojų rankų

 

 

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt