Lietuvoje

2019.04.16 14:49

Arkivyskupas Grušas: geriausias prisidėjimas prie Paryžiaus katedros atstatymo – malda

LRT.lt 2019.04.16 14:49

Pirmadienį visą pasaulį sukrėtė liepsnose skendinčios Paryžiaus Švč. Dievo motinos katedros vaizdai. Tiesa, tokios nelaimės suburia ir sustiprina visas bendruomenes, antradienį sakė Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas.

„Ir mūsų (Vilniaus) katedra yra kelis kartus sudegusi, patyrusi potvynius, bet tai suburia visą bendruomenę. (…) Manau, kad visas pasaulis pajuto tos (Paryžiaus) katedros svarbą – ne tik religinę, bet ir kultūrinę. Kelia tapatybės klausimą “, – sako Lietuvos vyskupų konferencijos pirmininkas, arkivyskupas G. Grušas.

Antradienį ne vienerius metus Paryžiuje dirbęs Lietuvos dailės muziejaus direktorius Arūnas Gelūnas LRT.lt portalui užsiminė, kad prie Paryžiaus katedros atstatymo galėtų prisidėti ir lietuviai. Paklaustas, ar jau girdėjo tokių iniciatyvų, G. Grušas tikino, kad, pirmiausia, reikėtų melstis.

„Aš jau esu girdėjęs kelias iniciatyvas. Visame pasaulyje kyla tokios iniciatyvos, neišimtis ir Lietuva. Vis dėlto, negirdėjau nieko kol kas, kad būtų kas nors suorganizuota. Primenu, kad pirma parama – malda“, – sako arkivyskupas.

Vilniaus arkivyskupas Gintaras Grušas: visas pasaulis pajuto Paryžiaus bazilikos svarbą

Tiesa, pati Lietuvos bažnyčios katalikų bažnyčia imtis iniciatyvos neskuba. Anot arkivyskupo, apie tai bus galvojama, tačiau tai nėra „ta tragedija, kur reikia gelbėti žmones“.

Arkivyskupo G. Grušo teigimu, Vilniaus arkikatedros bazilikoje yra priešgaisrinė sistema, paruošti evakuacijos planai. Anot jo, Lietuvos bažnyčios bendradarbiauja su priešgaisrinėmis tarnybomis, tačiau „galutinai apsidrausti yra neįmanoma“. 

Vilniaus arkivyskupijos ekonomas Mykolas Juozapavičius žurnalistams sakė, kad draudimo bendrovės sunkiai apsiima drausti kultūros paveldo objektus, nes tai yra sunkiai įvertinama.

„Mūsų katedra nėra apdrausta, bet joje yra veikianti priešgaisrinė sistema, kuri kiekvienais metais yra tikrinama priešgaisrinės apsaugos gelbėjimo departamento. Kiekvieną kartą yra pateikiamos pastabos“, – sakė ekonomas.

M. Kvietkauskas: visi ES ministrai siūlo pagalbą dėl Paryžiaus tragedijos

Kultūros ministras Mindaugas Kvietkauskas, šiuo metu esantis Bukarešte, kur vyksta Europos kultūros ministrų susitikimas, sako, kad susitikimo temą – kultūros prioritetai artėjančių struktūrinių fondų laikotarpiu – labai stipriai paveikė Notre Dame tragedija. Beveik visi pasisakymai, teigia ministras, vienaip ar kitaip susiję su šia tragedija. 

Anot jo, kaip ir kitų valstybių kultūros ministrai, taip ir Lietuvos atstovai klausia prancūzų delegacijos, kokios pagalbos reikėtų labiausiai. Tačiau, teigė M. Kvietkauskas, pirmiausia yra laukiama paveldo ekspertų išvadų dėl padarytos žalos ir sprendimo, kuo kitos valstybės galės pagelbėti. 

„Situacija yra visiškai ką tik įvykusi, drama tebevyksta, todėl dar labai sunku ką nors pasakyti, bet suvokimas, kad tai yra iš tikrųjų visos ES reikalas, yra labai aiškus ir kartu tai leidžia pajusti, kas yra ta bendra europietiška tapatybė. Tai veikia labai stipriai visus”, – sakė M. Kvietkauskas. 

Kalbėdamas apie tokių tragedijų pasekmes, M. Kvietkauskas pažymi, kad padariniai yra skaudūs, o dėmesys ir priežiūra tokiems paveldo statiniams turi būti pastovūs.

„Tai, be abejo, yra pamoka visiems ir kartu dar kartą įrodymas, kad mūsų visų šiuolaikinių technologijų laikais mes nesame saugūs nuo didžiulių praradimų ir autentiškas paveldas gali būti prarastas per akimirksnį, jeigu tinkamai juo nesirūpinama, jeigu neteikiame nuolatinio dėmesio ir paskui atstatyti tai yra labai sunku arba netgi beveik neįmanoma“, – kalbėjo ministras. 

Jo teigimu, tokios, šimtmečius kurtų paveldo objektų tragedijos paskatina skirti papildomą dėmesį tokios reikšmės subjektams.

Pirmadienio vakarą užsiliepsnojo Paryžiaus Dievo Motinos katedra. Liepsnos nuniokojo sakralinį statinį. Gaisrą visiškai užgesinti pavyko tik antradienio rytą. Pradėtas nelaimės priežasčių tyrimas.