Naujienų srautas

Lietuvoje2015.06.11 17:18

Šnipinėjimu kaltinamo buvusio kariuomenės paramediko byla eina į pabaigą

BNS 2015.06.11 17:18

Vilniaus apygardos teisme ketvirtadienį šnipinėjimu Baltarusijai kaltinamo buvusio kariuomenės paramediko Andrejaus Ošurkovo byloje baigta apklausti liudytojus ir pagarsinta bylos medžiaga.

Vilniaus apygardos teisme ketvirtadienį šnipinėjimu Baltarusijai kaltinamo buvusio kariuomenės paramediko Andrejaus Ošurkovo byloje baigta apklausti liudytojus ir pagarsinta bylos medžiaga.

„Šiandien apklausėme liudytoją, buvo garsinama bylos medžiaga. Dar numatyta pora posėdžių. Kitame posėdyje jau bus baigiamosios kalbos“, – BNS po neviešo teismo posėdžio sakė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Redas Savickas.

Kitas posėdis suplanuotas rugsėjo 3 dieną.

Kaltinamasis A. Ošurkovas, kuris tarnavo Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Algirdo mechanizuotame pėstininkų batalione, buvo sulaikytas pernai sausį.

Valstybės saugumo departamentas (VSD) pernai gruodį pranešė nustatęs, kad A. Ošurkovą Baltarusijos gynybos ministerijos Generalinio štabo Vyriausios žvalgybos valdyba (GRU) užverbavo Baltarusijoje ir tikslingai infiltravo į Lietuvos kariuomenę atlikti specialioms užduotims.

Įtariama, kad duomenys Baltarusijai buvo perduodami penkerius metus, už perduotą informaciją kaltinamasis gaudavo pinigų.

Teismas ketvirtadienį, be kita ko, išnagrinėjo prokurorų prašymą dar trims mėnesiams pratęsti A. Ošurkovo suėmimą, kuris baigsis liepos pabaigoje. Sprendimą dėl kardomosios priemonės termino pratęsimo numatoma skelbti vėliau šią savaitę.

Balandį vykusiame posėdyje A. Ošurkovas pripažino savo kaltę.

Kaip skelbė VSD, Baltarusijos GRU karininkas Sergejus Kurulenko Lietuvoje buvo užverbavęs du agentus. VSD praėjusių metų grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitoje teigiama, kad informaciją šiam agentui teikė buvęs valstybinės įmonės „Oro navigacija“ darbuotojas Romualdas Lipskis ir Lietuvos kariuomenės paramedikas A. Ošurkovas.

R. Lipskis taip pat yra suimtas, jo bylą nagrinėja Vilniaus apygardos teismas. Jis kaltu neprisipažįsta.

GRU domėjosi Lietuvos kariuomenės padalinių turima karine technika, ginkluote, pastatų paskirtimi, dalyvavimu tarptautinėse NATO operacijose (misijose), standartinių operacijų planais, įvairiais kariniais mokymais, informacija apie konkrečiuose padaliniuose ar tarnybose tarnaujančių asmenų skaičių, norėjo sužinoti jų vardus, asmenines charakteristikas bei moralines psichologines nuostatas, dienotvarkę, t. y. apie viską, kas susiję su Lietuvos kariuomene, turima karine technika, karių ruošimo programomis, pratybomis, Lietuvos kariuomenės objektais ir jų paskirtimi.

Anot prokurorų, A. Ošurkovas informaciją rinko betarpiškai bendraudamas su tarnybą atliekančiais kariais, stebėdamas, įsimindamas bei pagal galimybes fotografuodamas ar kitaip fiksuodamas, pavyzdžiui, perbraižydamas objektų schemas bei planus, persirašydamas tarnybą atliekančių karių duomenis iš tarnybinių dokumentų (registracijos knygų ar žurnalų).

VSD teigimu, Baltarusijos GRU taip pat buvo pateikusi užduotį A. Ošurkovui ieškoti Lietuvos kariuomenėje nepatriotiškai nusiteikusių asmenų bei rinkti apie juos informaciją, ieškoti kitų verbuoti tinkamų kandidatų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi