Lietuvoje

2019.04.15 19:32

Vėžio institutas sureagavo į mestus kaltinimus: paaiškino, kodėl laimėjo viena įmonė

Nacionalinis vėžio institutas pateikė savo paaiškinimus dėl mestų kaltinimų, kad jie neskaidriai vykdė viešuosius pirkimus. Pažeidimus nustatė Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pavaldžias įstaigas tikrinę Susisiekimo ministerijos auditoriai. Jų siūlymu Algirdas Monkevičius kreipėsi į teisėsaugą dėl įtartinų Vėžio instituto finansinių operacijų su medicinos įrangos įmone tiekėja „Tradintek“.

Didžiausi iš jos per viešuosius pirkimus įsigyti pirkiniai – du linijiniai greitintuvai. Audito išvadose teigiama, kad su „Tradintek“ per 2016–2018 metus buvo sudaryta sutarčių už daugiau nei 10 mln. eurų.

Instituto vadovės teigimu, tokio tipo įrangą pasaulyje gamina tik dvi įmonės, o ši buvo vienintelė, kuri pateikė pasiūlymą. Auditoriams užkliuvo ir dar vienas atvejis, kai 2017-aisiais vykdytas medicininės įrangos priežiūros ir remonto paslaugų pirkimas buvo suskaidytas net į 333 smulkias dalis.

„Nesugebėjome apjungti labai panašaus pirkimo į vieną, nes tai turbūt įsivaizduojama kaip tušinuko pirkimas. Patikėkite, pas mus operacijos vyksta nuo mažų laboroskopinių operacijų, kur pacientai gauna tiktai kažkokį mažą taškelį ant pilvo iki didžiulių žandikaulio atstatymo operacijų. Ir chirurgams, kai tu pasakai, kad gali viską susiųti vienu siūlu, tai suprantat, tai yra jų kompetencijos įžeidimas“, – prof. Sonata Jarmalaitė, laikinoji Nacionalinio vėžio instituto direktorė.

„Šitoj situacijoj aš kažkaip kištis negaliu, vadovai yra pasikeitę, yra nauja vadovė, su ja susitikome, užtikrinome, kad viešieji pirkimai, kad jų derinimas ir jokių abejonių nebūtų. Kadangi su ja aš susitikęs kalbėjausi, o trijų metų istorija, kuri buvo audituota, ji yra perduota STT. Jeigu jie pateiks kažkokias išvadas arba man, arba teisėsaugos institucijoms, tai būs atitinkamai reaguojama“, – teigia A. Monkevičius, švietimo, mokslo ir sporto ministras.

Taip pat audito ataskaitoje kritikuojami viešuosius pirkimus vykdę specialistai. Instituto atstovai tokius kaltinimus atmeta, nors, pasak Valstybės kontrolės, praėjusių metų viešųjų pirkimų sistemos auditai patvirtina tokias tendencijas visoje šalyje.

„Valstybės kontrolės atliko sisteminį auditą viešųjų pirkimų sistemos funkcionavimą ir audito metu nustatė, kad griežtas reglamentavimas yra orientuotas daugiau į proceso reglamentavimą, o ne į tinkamo rezultato pasiekimą. Taip pat audito metu nustatyta, kad trūksta kvalifikuotų viešųjų pirkimų specialistų, trūksta jiems įgūdžių tinkamai vykdyti viešuosius pirkimus“, – sako Valstybės kontrolės vyriausioji patarėja Vilma Maslauskienė.

Auditoriams užkliuvo ir dar vienas atvejis, kai 2017-aisiais vykdytas pirkimas suskaidytas į 333-is smulkias dalis. Pasak vėžio instituto atstovų, taip siekiama įsigyti kokybiškiausių priemonių. Jų teigimu, visi vykdyti pirkimai skaidrūs.